Dogodki Promocijsko sporočilo

Prvič pri nas zasebni medicinski center izvedel živi prenos gastroenterološkega pregleda z endoskopskim ultrazvokom

12. 5. 2017
Deli

»Bolezni prebavil sodijo med najpogostejše težave ljudi in ob prepoznavanju raznolikih simptomov omenjenih bolezni se zdravniki gastroenterologi soočate s številnimi izzivi. Razvoj znanosti je z leti močno napredoval. Vedno bolj razvite diagnostične metode in napredne tehnologije, med katere zagotovo sodi tudi endoskopski ultrazvok, pa so tiste, ki vam, zdravnikom specialistom, lajšajo vsakodnevno delo. Veseli me, da vam bomo danes lahko predstavili te najnovejše možnosti na področju diagnosticiranja in zdravljenja bolezni prebavil z endoskopskimi ultrazvoki,« je v uvodnih besedah na srečanju svetovno znanih zdravnikov gastroenterologov, ki poteka danes v Cankarjevem domu pod okriljem Medicinskega centra Barsos, poudarila njegova direktorica Urša Murn in napovedala enega od vrhuncev samega dogodka – prvi živi prenos gastroenterološkega pregleda z endoskopskim ultrazvokom, ki ga je v slovenskem prostoru pripravil zasebni medicinski center.

Tega so izvedli v prostorih prve zasebne klinike v Ljubljani, Medicinskega centra Barsos, udeleženci dogodka pa so ga lahko istočasno spremljali prek video konference v Cankarjevem domu. V okviru srečanja so se zvrstila tudi različna predavanja, v okviru katerih smo lahko prisluhnili najnovejšim možnostim na področju diagnosticiranja in zdravljenja bolezni prebavil z endoskopskimi ultrazvoki.

»Eden največjih izzivov na področju zdravljenja bolezni trebušne slinavke ni samo zdravljenje kot takšno, ampak predvsem iskanje še boljših načinov za postavljanje točnih diagnoz. Kot smo lahko videli med endoskopskim pregledom pacienta, slika vedno ne pojasni razlogov za določeno bolezen, ampak je treba upoštevati še druge kriterije, preiskave, intervjuvati pacienta,« je poudaril prof. dr. Klaus Mönkenmüller, zdravnik specialist za gastroenterologijo na kliniki Frankenwald v nemškem Kronachu in eden vodilnih strokovnjakov na področju gastrointestinalne endoskopije v svetovnem merilu.

»Takšna srečanja so zelo pomembna, še posebej zato, ker na našem področju strmimo k standardizaciji. Ko govorimo o obravnavi pacientov na Norveškem in v Sloveniji, naj ne bi bilo razlik. Če se srečamo in predebatiramo posamezne medicinske primere in nova dognanja, je lažje standardizirati postopke zdravljenja in to se mi zdi zelo pomembno. K harmonizaciji in standardizaciji postopkov pa stremi tudi Evropsko združenje za gastrointestinalno endoskopijo, katerega nekdanji predsednik sem tudi sam,« pa je o vlogi tovrstnih strokovnih srečanj spregovoril prof. dr. Lars Aabakken, zdravnik specialist za gastroenterologijo, vodja oddelka za gastroenterologijo Univerzitetne bolnišnice Rikshospitalet v Oslu, ki se še posebej posveča izvajanju kliničnih raziskav na področju gastrointestinalne endoskopije.

Današnje srečanje se odvija pod pokroviteljstvom Evropskega združenja za gastrointestinalno endoskopijo in Zdravniške zbornice Slovenije. »Izobraževanje zdravnikov v našem okolju je predvsem v rokah in na ramenih zdravnikov samih in zdravniških organizacij. Sledenje strokovnemu razvoju in vključevanje napredka znanosti pa sta odvisna predvsem od tega, kako vključujemo izobraževanje v naše delo. Zavedamo se, da lahko z angažiranjem lastnih sil zagotavljamo visoko strokovno usposobljenost in s tem kakovostno zdravstveno varstvo naših državljanov. Z današnjim srečanjem potrjujete prav to – program, ki ste ga pripravili, pokriva področje, ki pomembno posega v zdravje ljudi, saj zaradi raka trebušne slinavke umre vsak četrti moški in vsaka peta ženska,« je pred zbranim občinstvom pomen poznavanja bolezni trebušne slinavke izpostavil podpredsednik Zdravniške zbornice Dean Klančič in dodal, da bi morala biti širša osveščenost o teh boleznih prisotna tudi v zavesti tistih, ki krojijo našo zdravstveno politiko.

Dogodek bo v nadaljevanju dneva vse do 18. ure postregel še z drugimi zanimivimi predavanji, med drugim prof. dr. Nadana Rustemovića, zdravnika specialista gastroenterologije iz Univerzitetnega kliničnega centra v Zagrebu, asist. prof. dr. Maria Tadića iz kliničnega oddelka za gastroenterologijo Univerzitetne klinike Dubrava v Zagrebu in doc. dr. Rada Janše, dr. med., specialista interne medicine in gastroenterologije iz Medicinskega centra Barsos in kliničnega oddelka za gastroenterologijo Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana.

Medicinski center Barsos je prva zasebna klinika v Ljubljani, s 26-letno tradicijo, v kateri dela več kot 50 zdravnikov specialistov. Je edina zasebna klinika pri nas, ki ima toliko specialistov in več kot 20 specialističnih ambulant na enem mestu. Lani so celovito prenovili prostore in posodobili opremo, s tem pa pacientom zagotovili najsodobneje opremljene specialistične ambulante in hkrati razširili nabor storitev. V slovenski prostor vnašajo izboljšanje zdravstvenega sistema in uvajajo sistem brez čakalnih vrst.