Razstava ob 10. obletnici smrti dr. Janeza Drnovška

21. 2. 2018
Deli
Razstava ob 10. obletnici smrti dr. Janeza Drnovška (foto: Narodni muzej Slovenije)
Narodni muzej Slovenije

V Narodnem muzeju Slovenije – Metelkova odpirajo razstavo ob 10. obletnici smrti dr. Janeza Drnovška, slavnostni govornik bo predsednik Republike Slovenije Borut Pahor. Odprtju bo sledila dobrodelna dražba predmetov iz zapuščine dr. Janeza Drnovška, ki jo prireja Zveza prijateljev mladine Slovenije. Izkupiček namenjajo štipendiranju mladostnikov iz socialno manj spodbudnih okolij.

Februarja letos mineva 10 let od smrti velikega državnika dr. Janeza Drnovška.

Razstava v Narodnem muzeju Slovenije, ki je nastala v sodelovanju z mnogimi posamezniki in institucijami, celovito predstavlja njegovo osebnost. Zajema tri obdobja delovanja, ki so zaznamovala njegovo življenjsko pot: obdobje predsedovanja SFRJ; obdobje štirih vlad dr. Drnovška, ko je bila Slovenija ena uspešnejših držav v Evropi – v tistem času je Slovenija izpolnila pogoje za priključitev Evropski uniji in zvezi Nato; in obdobje, ko je bil dr. Drnovšek predsednik Republike Slovenije.

Na ogled je približno 60 osebnih predmetov dr. Drnovška, med njimi so njegova očala, čepica in dežni plašč, pisalna miza in stol, teniška loparja, potni listi in osebne izkaznice, številna odlikovanja, nagrade, protokolarna darila in drugi predmeti. Karikature Franca Jurija na šaljiv način prikazujejo politični duh tistega časa. Direktorica Narodnega muzeja Slovenije mag. Barbara Ravnik je poudarila: »Narodni muzej Slovenije je bil počaščen, ko se je družina pokojnega predsednika oglasila pri nas s prošnjo, da bi sprejeli v hrambo del njegove zapuščine: sprejeli smo jo z največjo mero spoštljivosti do velikega človeka in med pripravami na razstavo sledili njegovemu življenjskemu motu.«

Ob razstavi in spominskem simpoziju, ki ga v Narodnem muzeju Slovenije pripravljajo 23. februarja, prav na obletnico smrti dr. Drnovška, sta v sodelovanju s Cankarjevo založbo izšla tudi vodnik po razstavi in zbornik. Soavtor razstave mag. Darko Knez je izpostavil: »V zborniku so svoj pogled na dr. Drnovška predstavili tisti, ki so ga poznali in z njim sodelovali. Razstavo pa smo pripravili tisti, ki smo živeli v času, v katerem je Drnovšek deloval, a ga nismo poznali osebno. Nismo želeli odgovoriti na vprašanje: Kdo je Janez Drnovšek? Predstavili smo samo nekatera dejstva iz njegovega življenja in prepustili obiskovalcem, da si sami dopolnijo oziroma ustvarijo vedenje o njem.«

Z dobrodelno dražbo predmetov iz zapuščine dr. Janeza Drnovška, ki bo sledila svečanemu odprtju, svoje delovanje tudi uradno začenja Štipendijski sklad dr. Janeza Drnovška pri Zvezi prijateljev mladine Slovenije. Predsednica ZPMS Darja Groznik je pojasnila: »Opažamo, da je ob obstoječih sistemih štipendiranja potreb še vedno več kot možnosti, zato bo delovanje tega sklada zagotovo dobrodošlo. Štipendije bodo namenjene dijakom vseh srednješolskih smeri, še posebej poklicnega izobraževanja. Konec tega šolskega leta bomo razpisali štipendije za naslednje šolsko leto in dijake iz socialno manj spodbudnih okolij štipendirali skozi vse srednješolsko izobraževanje. K ustanovnim finančnim deležem smo že nagovorili nekatera uspešna slovenska podjetja.« Medijsko pokroviteljstvo Sklada je prevzela časopisna hiša Delo.

Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču