Rehabilitacijska zdravstvena nega zahteva posebna znanja

12. 5. 2018
Deli

Na URI – Soča so mednarodni dan medicinskih sester obeležili s predstavitvijo službe rehabilitacijske zdravstvene nege in poudarili, da ima rehabilitacijska zdravstvena nega svoje posebnosti ter zahteva posebna znanja. Zato se morajo nenehno dodatno izobraževati, obenem pa s svojimi specifičnimi znanji in številnimi izkušnjami poučujejo druge, tako iz Slovenije, kot tudi iz tujine.

12. maja je mednarodni dan medicinskih sester.

V Univerzitetnem rehabilitacijskem inštitutu Republike Slovenije – Soča (URI – Soča) so ta dan medicinske sestre in zdravstveni tehniki posebej obeležili in ob tem poudarili, da ima rehabilitacijska zdravstvena nega svoje posebnosti.

V avli URI – Soča so obiskovalcem predstavljali svoje delo, merili so jim tudi krvni pritisk in krvni sladkor. Zbrane zaposlene - medicinske sestre in zdravstvene tehnike ter druge obiskovalce je poleg vodstva URI – Soča pozdravila tudi posebna gostja, pisateljica in publicistka prof. dr. Manca Košir. Medse so jo povabili, ker s svojim delom in pogledom na svet velikokrat deli njihove vrednote in jih navdihuje.

Prof. dr. Manca Košir je ob tej priložnosti zaposlenim namenila nekaj prijaznih besed, med drugim je povedala tudi: »Izjemno cenim delo zdravstvenega negovalnega osebja, ki opravlja eno najtežjih del. Ne le zaradi dvigovanja in prelaganja, predvsem zaradi sočutja in nežnosti, s katero to počne. Dotik je najpomembnejša človekova komunikacija, od dotika je dojenček življenjsko odvisen, a tudi bolni, invalidni, stari. Iskrena hvala in spoštljiv poklon vsem vam!«

Tadeja Drenovec, pomočnica direktorja za zdravstveno nego, je dodala: »Ob dnevu, ko praznujejo medicinske sestre in zdravstveni tehniki po vsem svetu, želimo nekaj dodatne pozornosti nameniti zaposlenim v zdravstveni negi, ki so nepogrešljiv most med pacientom in drugim strokovnim osebjem. Namen rehabilitacijske zdravstvene nege je pomagati osebam z zmanjšanimi zmožnostmi, da spoznajo svoje ohranjene sposobnosti. Slednje jim lahko zagotavljajo doseganje osnovnih življenjskih aktivnosti in jih uporabljajo za čim bolj kakovostno ter samostojno življenje.«

Ker se zaposleni v rehabilitacijski zdravstveni negi srečujejo s specifično zdravstveno nego, se morajo nenehno izobraževati. Nekaj dodatnega izobraževanja je na voljo v sklopu rednih izobraževalnih programov v srednjih šolah in na fakultetah, vendar se morajo veliko naučiti tudi z dodatnim izobraževanjem ob samem delu. Posebnosti v rehabilitacijski zdravstveni negi, ki jih mora medicinska sestra poznati in upoštevati, so npr. preprečevanje preležanin in kontraktur, trening mehurja, trening črevesja, trening dnevnih aktivnosti, skrb za izvajanje rehabilitacijskih programov, skrb za ortopedske pripomočke, zdravstveno vzgojno delo, komunikacija s pacientom, ki ima motnje sporazumevanja, sodelovanje s svojci in številne druge.

Zaposleni na URI - Soča s svojimi specifičnimi znanji in številnimi izkušnjami predstavljajo tudi priložnost, da o tem poučujejo druge. Tako se je v lanskem letu začelo sodelovanje s programom Erazmus preko zdravstvenih fakultet, v sklopu katerega v URI – Soča prihajajo študentje iz tujine. Na praksi se vsako leto izpopolnjujejo tudi številni slovenski študentje. V mesecu maju sta na praktičnem usposabljanju tudi dva strokovnjaka, zaposlena v zdravstveni negi iz Ramale v Palestini.

Novo na Metroplay: "Če bi ljudje vedeli, kakšno je to mučenje, koliko je solz in trpljenja …" | Sara Isaković