Slovenija bo dobila prvega prvaka v sekirometu

17. 5. 2019 | Vir: STA
Deli
Slovenija bo dobila prvega prvaka v sekirometu (foto: profimedia)
profimedia

Upravljavci sob pobega Enigmarium in skupina Orehov gaj bodo danes v Centru Axe Throwing Europe v Ljubljani gostili prvo državno prvenstvo v metu sekire. Kot so sporočili, se bo na njem pomerilo 16 najboljših iz serije sedmih kvalifikacijskih turnirjev zimske lige, danes pa bo jasno, kdo bo postal prvi slovenski prvak v tej zanimivi disciplini.

Organizatorji so pojasnili, da je igra podobna pikadu, le da poteka s sekirami. Že preskušenemu konceptu so dodali slovensko znanje s področja igrifikacije, ga začinili s ščepcem tradicije in oblikovali nekaj povsem usekanega, novega in norega, to pa po njihovem mnenju najbolje združuje skovanka sekiromet.

Zabavno igro, ki je povsem obnorela Kanado in Ameriko in jo je odslej mogoče preskusiti tudi v enem največjih evropskih centrov v bližini ljubljanskega trgovskega centra BTC, lahko do 100 igralcev hkrati igra na 12 tarč. Igra za začetnike poteka pod vodstvom izkušenih inštruktorjev, ki v uro in pol dolgem programu z vodenimi zabavnimi igrami poskrbijo za nepozabno in varno dogodivščino.

Kot so še poudarili pobudniki tekmovanja, je sekira prababica vseh orodij in orožij z ročajem oziroma eno prvih prazgodovinskih orodij. Sprva je bila kamnita, kasneje bronasta ali železna. Z metanjem so začeli že Franki v 5. stoletju, ki so opremljeni s sekirami odhajali v bitke. V športni namen so jih začeli uporabljati Kelti, popularnost metanja pa v nordijskih krajih ohranjajo še danes.

V modernem obdobju je met sekire najprej postal zabava kanadskih in severno ameriških gozdarjev, kjer so ga razvili v sodoben šport, ki ga danes poznajo že v več kot 50 državah sveta. Najbolj razširjena je tekmovalna športna liga WATL (World Axe Throwing League), katere član je tudi Axe Throwing Europe, ki je svoja vrata odprl prav v Sloveniji, zeleni deželi gozdov, z dolgo gozdarsko tradicijo, so pojasnili organizatorji.

Novo na Metroplay: "Kar naenkrat se liki začnejo obnašati po svoje" | Tadej Golob o pisanju kriminalk