Top Vino utrdilo sloves najprestižnejšega festivala v regiji

12. 10. 2018
Deli

V Cankarjevem domu je pred dnevi potekala druga izvedba mednarodnega vinskega bienala Top Vino.

Ob 28 najboljših domačih vinarjih, se jih je predstavilo 54 iz tujine. Na voljo so bili francoski šampanjci in bordojci, vina prestižnih kleti Italije, Španije, Portugalske, Avstrije, Hrvaške, Srbije, Kalifornije, Nove Zelandije, Gruzije in Kitajske. Ob plačilu vstopnine, je bilo moč pokušati tudi vina, ki dosegajo vrtoglave cene, tja do 500 € za steklenico. Poizkusiti je bilo moč tudi šampanjec, ki so ga pili tako na poroki princa Williama s Kate Middleton kot na poroki princa Harryja z Meghan Markle.

Festival je svečano odprl kitajski veleposlanik v Sloveniji, ki v svoji domovini odpira vrata ne le slovenskim vinarjem, pač pa tudi našim gospodarstvenikom. Večina obiskovalcev, ki jih je bilo preko 1.400, je prišla iz Slovenije, a na prireditvenem prostoru je bilo slišati preplet resnih pogovorov o vinu v hrvaškem, srbskem, francoskem, angleškem, kitajskem in italijanskem jeziku. Prišli so novinarji iz bližnjih držav, nabavniki za hotele in trgovske verige, najboljše restavracije. Na festivalu so bili prisotni najboljši slovenski sommelier, hrvaški, srbski in madžarski. Najboljši srbski sommelier Vuk Vuletić nam je povedal: »Ne pretiravam, če rečem, da mi je več kot 100 ljudi reklo, da če želim poskusiti vina, ki jih ne bom mogel nikjer v regiji, moram priti na festival Top Vino. Ker sem imel prejšnji dan še obveznosti v Beogradu, sem vstal ob pol treh ponoči in se pripeljal v Ljubljano. Poleg izjemnih vin, me preseneča tudi veliko obiskovalcev. Želim, da bi imeli tudi v Srbiji kaj takega.«

Tomaž Kavčič, eden izmed 100 najboljših kuharjev na svetu po Best Chef Adwards, je pojasnil svojo prisotnost na festivalu: »Pri kuhanju raziskujem spajanje različnih sestavin. Na povabilo Fructala sem se lotil spajanja elementov, ki bi dali pravo harmonijo ginu. Osnovni sestavini brinju sem s preizkušanjem dodajal 72 drugih sestavin in prišel do izdelka Monologue Gin. Vesel sem, da je Gašper Čarman spoznal kvalitete ginov in da smo lahko tudi s to ponudbo del takšnega eminentnega dogodka. Ob tem bi rad poudaril, da tako kvalitetne publike nisem videl še na nobenem festivalu.«

Gostja festivala, Britanka Caroline Gilby, ki je gotovo največji vinski strokovnjak za področje centralne in vzhodne Evrope in se z najvišjim nazivom v svetu vinarstva Master of Wine ponaša od leta 1992, meni, da so najboljša slovenska vina v svetovnem vrhu: »Ne vsa seveda, gotovo pa večina, ki so prisotna na tem festivalu. Ker je Slovenija majhna država, mora iskati nišno produkcijo. Takšna vina ne morejo biti poceni. Vendar, kljub temu, imate neverjetno ugodno razmerje med kvaliteto in ceno. Ljubitelj vina dobi veliko, kar ni vedno slučaj pri mnogih uveljavljenih svetovnih znamkah.«

Na festivalu je bilo tudi nekaj znanih Slovencev, ki jim pokušanje vin ne predstavlja del vsakdana.

Jonas Žnidaršič nam je zaupal: »V življenju sem se poizkusil na različni področjih, v vinih pa nisem prav domač. Z ženo sva bila doslej ljubitelja bolj sladkih vin. Tukaj sva ugotovila, da se z njimi vinski svet ne konča.«

Janez Hočevar – Rifle, ki je na festival prišel s prijateljem, režiserjem in dramaturgom Matjažem Bergerjem, je povedal: »Sem pokuševalec dobrih vin z dolgoletno tradicijo. Slišal sem, da bodo tukaj na voljo hudi presežki in moja pričakovanja so izpolnjena.«

Kot izjemen dogodek je festival Top Vino označil tudi znani televizijski voditelj Slavko Bobovnik.

Med obiskovalci je bil Vlado Kreslin, katerega neizpiljen okus, kot je sam dejal, ne zaznava, da bi bila tuja vina boljša od naših. Poskusil je Chateau D' Yquem, letnik 2014, ki mu ga je natočil Luis de Baritualt iz Bordoja, zastopnik skupine Duclot. Cena takšnega vina je 420 evrov in velja za najboljše sladko vino na svetu, ki ga je moč dobiti na prostem trgu. Še bolj je Kreslin užival v družbi Aleša Kristančiča, ko je te proti koncu festivala odprl še en magnum Veliko belo 2006.

Eden stebrov slovenskega vinarstva Aleš Kristančič je poudaril, da se vidi, da ob preizkušenem organizatorju Franciju Keku, festival organizira Gašper Čarman, ki ima izjemen pregled nad svetovno situacijo na področju vin. Veseli ga, da je to svetovno elito pripeljal v Cankarjev dom in ponudil domačim vinarjem soočanje z njimi.

Novo na Metroplay: Življenje pod in izven soja žarometov | Maja Bulc