Projekt v vrednosti 21 milijonov evrov je eden večjih projektov pri nas, omogočil pa bo več kot 100 novih delovnih. Na spektakularnem dogodku je nastopilo več kot 30 glasbenikov.
Podjetje MIK Celje je na slavnostnem dogodku, ki se ga je udeležilo več kot 1200 visokih gostov, poslovnežev in estradnikov, odprlo največji vizionarski projekt v Sloveniji. V njem bodo delovali Razvojni center MIK, Inštitut dr. Petra Novaka in podjetje prezračevalnih naprav MIKrovent. Otvoritveno slovesnost so z izjemnimi nastopi popestrili vrhunski glasbeniki Petar Grašo, Nina Pušlar, Modrijani, Nuša Derenda in drugi, ki so poskrbeli za sproščeno in nepozabno vzdušje. »Razvojni center MIK in Inštitut dr. Petra Novaka predstavljata vrhunsko znanje in inovativnost, ki sta gonilo našega neverjetnega uspeha že 33 let. Skozi leta smo si prizadevali postati vodilni na področju raziskav, razvoja in inovacij ter zagotavljati visoko kakovostne in sodobne rešitve. S ponosom lahko rečem, da smo dosegli ta cilj in stremimo k več – lepšemu bivanju vseh ljudi ne samo pri nas v Sloveniji, ampak tudi širše,« je povedal generalni direktor MIK Celje, Franci Pliberšek.
Pogum, ki je za slovensko gospodarstvo neprecenljiv
Projekt je plod slovenskega znanja, ki bo na 6400 kvadratnih metrih površine startupom, mladim in že uveljavljenim strokovnjakom omogočil pomoč pri snovanju idej in produktov. Center, ki je z naložbo 21 milijonov evrov sploh eden večjih projektov na Štajerskem, bo omogočil več kot 100 novih delovnih mest. Projekt je za predsednico Republike Slovenije dr. Natašo Pirc Musar vzorčna »win-win« poslovna praksa, od katere se lahko uči celotna Slovenija. Dodala je še: »Pogum, ki ste ga izkazali gospod Franci Pliberšek in sodelavci, je za slovensko gospodarstvo neprecenljiv. Tovrstni projekti od ustanoviteljev zahtevajo visokotehnološko znanje, vizionarstvo, odločnost, srčnost in trdo kožo za premagovanje ovir, ki jih na poti zagotovo ni manjkalo. Slogan »Vse se da, če se hoče,« je na tem mestu več kot ustrezen.«
Razvojni center MIK je:
– prostor za mlada podjetja, startupe in strokovnjake,
– primarno razdeljen na dva dela (razvoj in proizvodnja),
– poleg razvoja prezračevalnih naprav obsegal tudi razvojni inkubator in razvojne delavnice,
– poleg mentorstva MIK-ovih strokovnjakov in prenosa znanja bo nudil tudi sodobno avtomatizirano in robotizirano proizvodnjo, ki bo omogočala hitro in visoko lansiranje izdelkov po vsej Evropi,
– v pomoč startupom, mladim in že uveljavljenim strokovnjakom za realizacijo njihovih idej,
– predstavljal inovacijo, razvoj in premikanje mej na številnih področjih,
– energetsko varčna stavba z geosondami, lastno sončno elektrarno in prezračevalnimi napravami, v kateri so odlični pogoji za delo in snovanje novih izumov,
– pritegnil številne strokovnjake, ki se že zanimajo za sodelovanje,
– omogoča prostor mladim in inovativnim posameznikom, ki imajo dobre ideje, a nimajo sredstev za njihov zagon,
– ena najbolj energetsko varčnih stavb, ki bo zaposlenim nudila prijazno delovno okolje,
– povečal energetsko samooskrbnost Slovenije.
Slovenci smo prepoznali kakovost bivanja kot ključno vrednoto
Direktorja Kluba slovenskih podjetnikov (SBC) Joca Pečečnika veseli predvsem dejstvo, da bo Inštitut prepletal različna področja znanosti oziroma razvoja, podjetništvo in vrhunsko tehnologijo. »V SBC trajno stojimo za prepričanjem, da lahko velike ideje in projekti zaživijo le v zdravem in dobrem okolju. Slovenci smo prepoznali kakovost bivanja kot ključno vrednoto, kljub temu, da včasih nanjo pozabimo, saj živimo v tako lepem in zdravem okolju. Inštitut dr. Petra Novaka je tako edinstven projekt sodelovanja, saj bo imel širši vpliv na globalno raven. Upam, da bosta družba in država kmalu razumeli, da ko bomo ustvarili pogoje, da privabimo ali ustvarimo 100.000 Francijev, bo rezultat tega, da bo Slovenija ena najboljših socialnih držav z visokim standardom za vse državljane,« je sklenil Pečečnik. Velika posebnost Inštituta je zagotovo tudi velika konferenčna soba in snemalni studio, kjer bodo večinoma potekala izobraževanja, ozaveščanja in družabni dogodki. S tem bodo v centru prispevali tudi k bolj živahnemu gospodarskemu utripu, ki bo v Celju na več ravneh povečal blaginjo občanov.
Inštitut dr. Petra Novaka:
– ima veliko konferenčno sobo in snemalni studio, kjer bodo večinoma potekala izobraževanja, ozaveščanja in družabni dogodki,
– izpostavlja pomembnost pomena kakovostnega zraka v prostorih in relevantnih ter resničnih informacij,
– je podpornik nadobudne filmske ekipe Almedia, ki je v preteklem letu ustvarila filmsko uspešnico Šepet metulja in bo luč sveta ogledala letošnjo jesen.
Pravi koncert z vrhunskimi glasbeniki in izjemno kulinariko
Takega odprtja v Sloveniji že dolgo ne pomnijo. V družabnem delu otvoritvenega dogodka je nastopilo je več kot 25 glasbenikov: Petar Grašo, Nina Pušlar, Modrijani, Nuša Derenda, Marko Vozelj, Kvatropirci, Vivere, Vili Resnik, Miran Rudan, Oto Pestner, Uroš Perić, Maja Keuc, Bepop Ladies, Godalni kvartet C’est La Vie in Diamanti. Gostje so lahko pod okriljem Viva cateringa okusili tudi na dan dogodka ulovljeno rekordno veliko, kar 50 kilogramov težko tuno, katero je suši mojster celo filiral pred gosti v sushi sobi. Zbranim je kuhal tudi Michellinov chef Uroš Štefelin. Sladice so pripravili po metodi Color mirrors oziroma sistemu povezanosti številk in barv, ki so bile posebej za dogodek izmerjene na dan odprtja in se energetsko prepletajo z izbranimi barvami sladic.
Dogodek je popestril tudi karikaturist, pisateljica Mateja Zorko Pavšar pa je podpisovala knjigo Šepet metulja, ki je nastala po scenariju istoimenskega filma Alena Pavšarja in navdihu Francija Pliberška. Izvode svoje knjige za otroke z naslovom Vsak je svoje sreče kovač je podpisovala tudi Tinkara Fortuna, članica Bepop Ladies.
Več kot 1200 gostov je lahko poskušalo specialitete izpod rok Vivo cateringa.