Vsi, ki vam je mar za okolje, ste vabljeni na 4. mednarodno konferenco Okolje in človekove pravice: Sodelovanje javnosti v okoljskih zadevah, ki tokrat v ospredje postavlja prav sodelovanje javnosti pri sprejemanju okoljskih predpisov.
Konferenca bo potekala v organizaciji Varuha človekovih pravic Republike Slovenije in pod pokroviteljstvom predsednika Republike Slovenije Boruta Pahorja:
- 15. septembra na Ljubljanskem gradu v Ljubljani ob 9. uri.
Vlasta Nussdorfer, varuhinja človekovih pravic, je v vabilu za javnost med drugim zapisala:
'Pravica do zdravega in varnega življenjskega okolja je ena izmed temeljnih človekovih pravic, zapisanih v ustavi številnih držav, tudi v slovenski. Postaja mednarodno prepoznana, že danes kot pravica do življenja, pravica do spoštovanja zasebnega in družinskega življenja ter pravica dostopa do informacij javnega značaja in do obveščenosti.
Okolje je naš dom, vendar zanj ne skrbimo najbolje. S čedalje pogostejšimi nepremišljenimi posegi usodno krnimo kakovost zraka, vode in zemlje, s tem pa vplivamo na zdravje ljudi in živali ter kakovost pridelane hrane.
Pravično do vseh prihodnjih rodov bi bilo, da bi potrebe sedanjega človeškega rodu zadovoljili tako, da ne bi ogrozili njihovih možnosti za kakovostno življenje in pravice do zdravega življenjskega okolja.
Namen srečanja slovenskih strokovnjakinj in strokovnjakov, predstavnic in predstavnikov državnih organov, odgovornih za okoljska vprašanja, civilne družbe ter Varuha človekovih pravic RS in ombudsmanov iz nekaterih držav je ugotoviti morebitna razhajanja med pravicami na eni strani ter sistemskimi rešitvami in praktičnimi izkušnjami iz vsakdanjega življenja na drugi strani.
Konferenca bo poskušala odgovoriti na vprašanji, ali država zagotavlja uresničevanje pravice do zdravega življenjskega okolja tudi z udeležbo javnosti pri oblikovanju in sprejemanju okoljskih predpisov ter kako zadosti zlasti načelom transparentnosti, določnosti in dostopnosti.
Po uvodnih prispevkih in razpravah bomo poskušali strniti ugotovitve in oblikovati priporočila za odpravo razhajanj med zavezami držav, podpisnic mednarodno zavezujočih standardov spoštovanja človekovih pravic (tudi Aarhuške konvencije). Ombudsmani pa bomo oblikovali mrežo ombudsmanov na področju okolja in človekovih pravic ter se zavezali k vzpostavitvi tesnejšega sodelovanja, izmenjavi znanj, spoznanj in izkušenj ter dobrih praks za nadaljnji razvoj oblik odzivanja ombudsmanov na področju okolja.'
Program konference
8.00–8.55 Prijava udeležencev
9.00–9.40 Uvodni nagovori:
- Vlasta Nussdorfer, varuhinja človekovih pravic Republike Slovenije
- Zoran Janković, župan Mestne občine Ljubljana
- Nataša Kovač, generalna sekretarka, Urad predsednika Republike Slovenije
- Irena Majcen, ministrica za okolje in prostor Republike Slovenije
- Josef Nejedly, predstavnik Evropskega varuha človekovih pravic
9.40–10.40 Prispevki ombudsmanov s predstavitvijo izkušenj in ugotovitev na področju okolja in človekovih pravic (vodi namestnica varuhinje dr. Kornelija Marzel)
- dr. Kornelija Marzel, namestnica varuhinje človekovih pravic Republike Slovenije
- dr. Jasminka Džumhur, Ombudsman, Bosna in Hercegovina
- Hilmi Jashari, Ombudsman, Kosovo*i
- dr. Ljubinko Mitrović, Ombudsman, Bosna in Hercegovina
10.40–10.50 Razprava
10.50–11.10 Odmor
11.10–12.30 Prispevki ombudsmanov s predstavitvijo izkušenj in ugotovitev na področju okolja in človekovih pravic
- Idzet Memeti, Ombudsman, Makedonija
- Olja Jovičić, generalna sekretarka, Ombudsman Srbije
- Petar Ivezić, namestnik, Ombudsman Črne gore
- Lidija Lukina Kezić, namestnica, Ombudsman Hrvaške
12.30–12.50 Razprava
12.50–13.05 Podpis Deklaracije o sodelovanju ombudsmanov na področju okolja in človekovih pravic
13.05-14.05 Čas za kosilo (pogostitev udeležencev)
14.05–15.10 Prispevki udeležencev (vodi namestnica varuhinje dr. Kornelija Marzel)
- Martina Ocepek, direktorica strokovne službe Varuha človekovih pravic Republike Slovenije in Jožica Hanžel, svetovalka Varuha: Izvotljena pravica do sodelovanja javnosti
- mag. Tanja Bolte, generalna direktorica Direktorata za okolje, Ministrstvo za okolje in prostor Republike Slovenije in Teja Baloh, Ministrstvo za okolje in prostor: Izkušnje in izzivi Ministrstva za okolje in prostor na področju sodelovanja javnosti pri sprejemanju okoljskih predpisov
- Uroš Macerl, predsednik, in mag. Anja Ovnik Brglez, društvo Eko krog: Sodelovanje civilne družbe v okoljskih zadevah: Javnost kot »nepotrebna birokratska ovira«
- Natalija Drnovšek, Ministrstvo za javno upravo Republike Slovenije, Služba za transparentnost, integriteto in politični sistem: Usodnih 30 dni ali trajno sodelovanje javnosti za trajnostni razvoj
15.10–15.30 Razprava
15.30–15.40 Odmor
15.40–16.30 Prispevki udeležencev (vodi direktorica strokovne službe Varuha Martina Ocepek)
- Goran Forbici, direktor Centra za informiranje, sodelovanje in razvoj nevladnih organizacij: Sodelovanje civilne družbe pri pripravi (okoljskih) predpisov – izkušnje in izzivi
- mag. Samo Hribar Milič, generalni direktor Gospodarske zbornice Slovenije: Pravica do obveščenosti in dolžnost komuniciranja
- Marko Peterlin, direktor Inštituta za politike prostora: Pogoji za uspešno sodelovanje javnosti v urejanju prostora
16.40–17.00 Razprava
17.00 Sklepi konference
Vabljeni!
Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih