Z avtobusi EMIN na pot osveščanja o revščini, enakosti in dostojnem življenju v Sloveniji!

24. 4. 2018
Deli
Z avtobusi EMIN na pot osveščanja o revščini, enakosti in dostojnem življenju v Sloveniji! (foto: profimedia)
profimedia

Danes se bosta iz Bruslja sočasno odpravila dva avtobusa EMIN (»European Minimum Income Network« - Evropska mreža za minimalni dohodek), ki bosta med potovanjem po vseh državah EU ter Srbiji, Makedoniji, Islandiji in Norveškem širila zavest o pomenu ustrezne, dostopne in vključujoče sheme minimalnega dohodka za celotno družbo.

V 64 dneh potovanja avtobusov bo po vsej Evropi organiziranih več kot 120 programov za ozaveščanje o ustreznem minimalnem dohodku. Avtobusa se bosta v Ljubljani ustavila 3. in 4. maja, ko bodo organizirani tudi različni dogodki, namenjeni spoznavanju pomena ustreznega minimalnega dohodka.

Evropska mreža za minimalni dohodek si prizadeva za širjenje zavesti o ustreznem minimalnem dohodku. Slednji predstavlja določeno višino dohodka, ki omogoča dostojno življenje in aktivno vključevanje v družbo. Ustrezni sistemi minimalnega dohodka pa upoštevajo rast življenjskih stroškov. To pomeni, da dostopen minimalni dohodek omogoča vključenost vseh, ki potrebujejo podporo. Vključujoč minimalni dohodek spodbuja opolnomočenje in aktivno udeležbo posameznikov in posameznic v družbi ter omogoča dostop do kakovostnih storitev in vključujočega trga dela. Ustrezen, dostopen in vključujoč minimalni dohodek torej temelji na načelu enakosti.

V Sloveniji je minimalni dohodek določen kot cenzus za dodelitev denarnih prejemkov, torej denarne socialne podpore, ki je postavljena znantno nižje od minimalne plače z namenom spodbujanja ljudi k iskanju zaposlitve. Minimalna plača je malenkost nad določenim pragom tveganja revščine in tako ne more zagotavljati dostojnega življenja, temveč prej ustvarja revne zaposlene. Hkrati pa ljudje, ki prejemajo denarno socialno podporo, pogosto obstanejo v poljih socialne izključenosti, stigmatizacije in revščine. Gospodarska rast in naraščanje stopnje zaposlenosti sta ključna pokazatelja, da je gospodarska in ekonomska kriza za nami. Hkrati pa podatki o stopnji revščine, o naraščanju deleža revnih zaposlenih, o prekarizaciji trga dela in negotovih zaposlitvah ter negativnih posledicah za zdravje, kažejo drugačno podobo. Gospodarska rast še ni omogočila pretoka denarja do najšibkejših. Nihče si ne zasluži manj - pridobimo pa lahko vsi!

Koordinatorka celotne pobude je Evropska mreža za boj proti revščini (»The European Anti-Poverty Network – EAPN«), ki je v letu 2017 k sodelovanju povabila Mirovni inštitut v vlogi nacionalnega koordinatorja za Slovenijo. V Mirovnem inštitutu si ob tej priložnosti želijo povezovati vse organizacije in posamezne osebe, ki delujejo na področju boja proti revščini in socialni izključenosti. Skozi sodelovanje z njimi, pripravlja v času gostovanja EMIN avtobusov pester nabor ozaveščevalnih aktivnosti. Zavest o nujnosti zagotavljanja dostojnega življenja za vse pa bosta širila ambasadorja projekta Anita Ogulin, predsednica Zveze prijateljev mladine Ljubljana Moste-Polje, in Andrej Težak Tešky, komik, menedžer, glasbenik in organizator dogodkov.

V četrtek, 3. maja 2018, bo ob 10.00 uri v Hiši Evropske unije potekal posvet z naslovom »Shema minimalnega dohodka v Sloveniji – med revščino in dostojnim življenjem«, na katerem bodo svoje izkušnje in predloge rešitev delili dr. Zoran Stančič, dr. Vesna Leskošek, dr. Majda Hrženjak, Marija Dobnikar in dr. Aleksander Doplihar. V popoldanskem času pa vse zainteresirane vabimo na ogled gledališke skupine Vse ali nič, Zavod Bob: zakonodajna forumska predstava Status quo na trgu dela, o prekarnem delu, ki se bo pričela ob 18.00 uri v Kinu Bežigrad.

V petek, 4. maja 2018, bo ob 10.00 uri na Kongresnem trgu ustavil EMIN avtobus. Skozi pester spremljevalni program bodo mimoidoči lahko prisluhnili prizadevanjem slovenskih nevladnih organizacij za dostojno življenje vseh državljank in državljanov, pokukali v avtobus in izvedeli več o sistemu minimalnega dohodka. Ob 15.00 uri pa bo v Mestni hiši sledilo srečanje nevladnih organizacij in predstavnikov političnih strank, ki bo namenjeno predstavitvi predlogov za odpravo revščine in dolgotrajne oskrbe.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord