Ansambel Zajc sestavlja pet mladih glasbenikov, med drugim vnuka legendarnega Nika Zajca, Anže in Jure, ki sta v svoje vrste sprejela še Petra in Primoža, nazadnje pa tudi Tjašo Hrovat, ki smo jo spoznali kot tekmovalko X Factorja. Sami pravijo, da narodno-zabavno glasbo posluša vedno več mladih, 'goveja muzika' pa je zanje žalitev.
Spoznali smo vas kot članico pop dekliške zasedbe S.W.A.G., zdaj pa ste zaplavali v narodno-zabavne vode. Kako to?
Tjaša: Že ko sem kot majhno dekle sanjala, da bi rada nekoč pela, mi je oče rekel, da bi morala ustanoviti svoj ansambel, in ker smo doma večinoma poslušali narodno-zabavno glasbo, sem se raje preizkusila v čisto drugem žanru, torej pop vodah. Ta preobrat pa se je lani avgusta zgodil čisto spontano, ko sem prišla v stik s fanti iz ansambla Zajc, ki so iskali novo žensko vokalistko. To sem vzela kot popolnoma nov izziv.
Potem niste nič oklevali?
Tjaša: Sploh ne. Na začetku je bil to velik izziv, zdaj pa si sploh ne predstavljam več, da ne bi bila del tega ansambla. Niti ne želim iti nazaj v pop glasbo.
Predvidevam, da ste se morali naučiti popolnoma novega načina petja in nastopanja pred občinstvom?
Tjaša: Najzahtevnejša naloga je bil sam repertoar, ki je res obsežen, v zelo kratkem času sem se morala naučiti veliko novih besedil in melodij, ki jih prej niti nisem poznala. Po začetnem šoku je bilo veliko laže, učenja pa še ni konec. Tudi tehnika in način petja sta popolnoma drugačna kot pri drugih žanrih, ampak verjamem, da bom kmalu usvojila vse narodno-zabavne prvine. Pri tem mi seveda pomaga moja učiteljica petja Alenka Gotar, pri kateri vadim že nekaj let.
Prej ste bili med samimi dekleti, zdaj pa vam na odru družbo delajo štirje postavni fantje. Kje se počutite bolje?
Tjaša: Zagotovo med fanti, saj veliko manj komplicirajo. (smeh) Všeč mi je, da ni drame tako kot pri ženski družbi, fantje me stalno ohranjajo na realnih tleh. Takoj si povemo vse težave, zaradi česar ne kuhamo zamer. So pa zelo zaščitniški, tako da se počutim popolnoma varno med njimi.
Menda izvajalci narodno-zabavne glasbe ne marate izraza goveja glasba. Ima to res tako negativen prizvok?
Anže: Mi 'narodnjaki' na ta izraz gledamo kot žalitev. To je avtohtona slovenska narodno-zabavna glasba, prepoznavna glasba s tradicijo. Poznamo govejo juho in goveje meso, goveje glasbe pa zagotovo ne.
Kako to, da ste se odločili med svoje vrste povabiti Tjašo?
Anže: Sicer smo na začetku imeli pevko v skupini, ampak smo se razšli in vmes leto dni delovali le v moški zasedbi. A izkazalo se je, da brez ženske ne bo šlo. Tako sem pomislil na Tjašo, saj sem jo poznal že od prej, potem pa smo se lansko leto srečali na Mengeški koči in kmalu zatem je postala naša članica.
Menda ste med ženskimi oboževalkami izredno priljubljeni. Pa vas po nastopih kdaj lovijo?
Anže: Včasih so tekle za rokerji, danes pa za harmonikaši. (smeh)
Rokerjem običajno na oder mečejo svoje modrčke in hlačke, kaj pa vam?
Anže: V narodno-zabavni glasbi ni tega, vsaj za zdaj. Nas pa počakajo po nastopu in se malo podružimo, tega se pa ne branimo.
Pa ste še samski ali ne?
Anže: Midva z Juretom za zdaj še, Primož in Peter pa na žalost oboževalk že imata svoji boljši polovici, Petrova je tudi pevka, Primoževa pa moja sestra.
Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču