Novopečena mamica je razkrila načrte in pestro družinsko življenje.
Hčerkica Klara ima zdaj dva meseca. Je materinstvo tako, kot ste si ga predstavljali?
Klara pridno raste in kar ne morem verjeti, da je stara že dva meseca in pol. Mislila sem, da bo bolj naporno, vendar me je presenetil Damijan, ki mi je v izredno pomoč, tako da je vse skupaj precej lažje. Klara se rada smeji, opazuje dogajanje okoli sebe in že zdaj rada žlobudra. Celo poimenovali smo že njenega medvedka. Ko jo previjam, ga vedno posadim k njeni glavici, da ga gleda. Pred tremi dnevi ga je zgrabila z roko, povlekla k sebi in zavpila "ag", tako da je sedaj medvedku ime Agi.
Sicer vam na pomoč priskoči tudi pomočnica, pisateljica knjige Baby Handling, Špela Gorenc Jazbec. Kako je prišlo do vajinega sodelovanja?
Špela nama je priskočila na pomoč z njenim strokovnim znanjem in koristnimi nasveti, ki nama jih je podala na učenju baby handlinga na domu. S pomočjo njenega priročnika Pravilno ravnanje z dojenčkom "baby handling" ter pravilna izbira ustrezne opreme in pripomočkov, ki vključuje tudi DVD-posnetek, si lahko vedno znova ogledava njene napotke in se tako prepričava, da Klari gradiva pravilno, kakovostno telesno shemo. Špela nama je namreč pojasnila, da sta pravilno ravnanje in ustrezen razvoj gibalnih vzorcev pri dojenčkih sila pomembna in se ne kažeta le v otroštvu, temveč tudi v odraslem življenjskem obdobju.
Kljub porodniškemu dopustu ne mirujete, kaj vse še počnete na kmetiji?
Definitivno me porodniška ni ustavila pri ustvarjanju. Res je, da je Klara na prvem mestu, ampak odkar je v mojem življenju, sem našla nov zagon, novo energijo in še več idej za ustvarjanje na kmetiji Dvornik, ki jo vsak dan bolj cenim in sem presrečna, da sem tu doma. Odkrila sem novo strast, izdelavo domačih mil, in moram reči, da so super. Vsaj vem, iz katerih sestavin so narejena in seveda so pridelana z ljubeznijo, ki še vedno ostaja najin slogan. Izredno sva vesela načrtov najine hiše, ki so plod čudovite arhitektke Natalije Kotnik Haber. Prisluhniti zna vsaki najini želji in ravno ta teden sva dobila načrte. Res je lep občutek gledati, kje bo kaj. Tukaj je tudi vključena že pisarna s trgovino, saj želiva sama prodajati najine izdelke na kmetiji ter obiskovalcem omogočiti ne samo nakup domačih izdelkov, ogled muzeja, ampak tudi užitek v razgledu na prečudovito Koroško.
Kakšen oče je Damijan, vam veliko pomaga?
Vedno sem vedela, da bo Damijan super očka, ampak zdaj, ko dejansko je, sem izredno presenečena. Brez Damijanove pomoči bi mi bilo precej težko. Nikoli se nisem imela za preveč materinski tip ženske, vendar mi je Klara odprla čisto novo dimenzijo ljubezni. Pa sem vseeno vesela vsake malenkosti, ki jo Damijan naredi za naju. Ko sva bili še v porodnišnici, so sestre na oddelku govorile, da Damijan kar žari, ko pride na obisk, in zdi se mi, da je našel tisti mir, ki ga je iskal. Vesela sem, da ga je našel pri naju s Klaro.
Si je Damijan morda potihoma želel sina, naslednika za kmetijo?
To sem se velikokrat spraševala tudi sama in spraševala njega, vendar mi je vedno odgovoril, da mu je vseeno. Ne glede na spol bova otroke vzgajala z ljubeznijo do kmetije, ki jo čutiva midva. Želiva pa, da se otroci sami odločijo, kaj bodo delali. Midva sva jim lahko le vzor.
Sicer imata v načrtu še več otrok, koliko, katera imena so vama še všeč, katero za fanta?
Za fanta sva imela izbrano ime Aljaž in bo tudi ostalo. Koliko jih pa dejansko bo, bomo še videli ...
Odločili ste se tudi za precej drzno potezo za te čase, da se po porodniškem dopustu ne vrnete več v staro službo, da ostanete doma na kmetiji. Kaj boste počeli na kmetiji? Se da s kmetovanjem dobro živeti?
Od stare službe mi je ostala ljubezen do treningov varne vožnje, tako da to še naprej izvajam tudi po porodu. Razlog, da sem se odločila ostati na kmetiji, je izredno preprost: enostavno zaljubljena sem vanjo. Zame se res zdi čarobna in izkoristiti želim vsak potencial, ki ga kmetija ima. Letos sva z Damijanom začela pridelavo zelenjave za prodajo. Damijan se je izredno potrudil in kar sam postavil kar velik rastlinjak za papriko in paradižnik. Posadila sva tudi fižol, blitvo, špinačo, čebulo, por, brstični ohrovt, brokoli, solato, skratka pisano bo na vrtu. Letos sem načrtovala tudi opravljanje tečaja za mlado čebelarko, pa se je tečaj začel ravno, ko se je rodila Klara, tako da bo to moralo počakati do naslednjič. Še vedno veliko nabiram različne rožice po kmetiji za najine likerje, letos sem začela izdelovati nov liker iz regrata. Se pa morava pohvaliti z zlatim priznanjem za naj liker 2013, ki so ga ocenila sadjarska društva Mežiške in Mislinjske doline – Domač jager.
Vajina ljubezenska zgodba se je začela v šovu Ljubezen na seniku na televiziji TV3, ki je zdaj ni več. Menda poznate še veliko osamljenih kmetov, ki si želijo nadaljevanje te oddaje, morda na kateri od drugih komercialnih televizij?
Vedno bom hvaležna šovu Ljubezen na seniku, ki mi je predstavila mojega moža. Z Damijanom si želiva ljubezenske zgodbe za vse samske kmete, tiste, ki jih poznava, in tiste, ki jih ne. Oddaja je lepo predstavila, da je življenje na kmetiji lahko lepo, in sama kot mestna punca potrjujem, da je lahko pravljično, če si dovoliš pravljico. Oddaja Ljubezen na seniku je bila lepa priložnost tako za kmete kot tudi za punce in bi bilo škoda, da se tak šov zaključi s prvo sezono. Oba si želiva nadaljevanje še za mnogo drugih, vendar mislim, da je bilo ključno za oddajo, da je bila posneta v pozitivnem vzdušju, in ne v smislu iskanja negativnosti in pomanjkljivosti sodelujočih.
Nina Keder za revijo Nova
Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču