Francija v četrtfinale, Argentina domov

30. 6. 2018 | Vir: STA
Francija v četrtfinale, Argentina domov (foto: profimedia)
profimedia

Francoska nogometna reprezentanca je prva četrtfinalistka svetovnega prvenstva v Rusiji. Francozi so v osmini finala v Kazanu premagali Argentino s 4:3 (1:1). V četrtfinalu jo čaka boljši iz dvoboja med Urugvajem in Portugalsko. Ta tekma bo ob 20. uri v Sočiju.

Dvoboj nekdanjih svetovnih prvakov je postregel s pravo poslastico, sedmimi goli in mojstrovinami obrambnih igralcev, hitrim vodstvom Francije, izenačenjem ter vodstvom Argentine, dvema goloma najstnika Kyliana Mbappeja v štirih minutah, argentinskim lovljenjem tekmecev v izdihljajih tekme po prejetih štirih golih ter verjetnim koncem reprezentančne kariere Lionela Messija, ki po uspehu Francije ostaja brez reprezentančne lovorike na SP.

Ni minulo niti deset minut, ko so tricolori že prišli do prve velike priložnosti. Javier Mascherano je napravil oster prekršek nad Mbappejem tik pred kazenskim prostorom, Paul Pogba in Antoine Griezmann sta bila pri žogi, slednji je streljal in zadel prečko. Le dve minuti pozneje je Mbappe, ki je bil zaradi hitrosti nerešljiva uganka za argentinsko izbrano vrsto, z izjemnim sprintom s svoje polovice prodrl v kazenski prostor tekmecev, kjer ga je podrl Marcos Rojo in sodnik je pokazal na kazenski strel. Enajstmetrovko je zanesljivo izkoristil Griezmann.

Pisala se je 19. minuta, ko je skorajda sledil mat v dveh potezah, dolgo podajo je ujel Mbappe, ki ga je podrl Nicolas Tagliafico in sodnik je povsem na robu kazenskega dosodil prosti strel. Spet sta bila pri žogi Pogba in Griezmann, tokrat je streljal prvi, a prek vrat. Francozi so imeli do štiridesete minute nato praktično vse v svojih rokah, ko je bila na vrsti na prvi pogled povsem nenevarna akcija Argentine ob avtu v višini kazenskega prostora. Toda podajo je sprejel Angel Di Maria, ki je bil povsem sam v liniji gola, pet metrov okrog igralca Paris Saint-Germaina ni bilo nikogar in si je lahko lepo pripravil žogo za strel, ki je bil tako močan in natančen, da je z okrog 30 metrov zatresel mrežo ob desni vratnici.

Di Maria je odprl drugi polčas z napadom po krilu in si priboril prosti strel na levi strani pred kazenskim prostorom Francije. Žoga je po nekaj sekundah prišla do Messija na drugi strani kazenskega prostora, zvezdnik Barcelone se je obrnil okrog svoje osi in streljal, žogo pa je v mrežo preusmeril branilec Seville Gabriel Mercado. Rezervist Fazio je v 56. minuti slabo vračal žogo vratarju Armaniju in slednji se je moral zelo potruditi, da je pred Griezmannom izbil žogo. Brez moči pa je bil že dobre pol minute pozneje, ko je z roba kazenskega prostora za novo mojstrovino poskrbel obrambni igralec Stuttgarta Benjamin Pavard in z izjemnim strelom dosegel svoj prvi reprezentančni gol.

Devetnajstletni Mbappe je novo vodstvo Francozom zagotovil v 64. minuti, ko se je žoga nekajkrat odbila od igralcev ter do njega, potegnil je z nekaj koraki na levo stran ter žogo po tleh spravil mimo vratarja Armanija v gol. Štiri minute pozneje je po hitrem protinapadu Mbappe po desni strani kazenskega prostora v slogu izkušenega mojstra zaključil s takojšnjim strelom za 4:2.

Ko je že kazalo, da bo Francija gladko zmagala, pa je Messi v tretji minuti sodnikovega dodatka podal do rezervista Sergia Aguera za znižanje, vendar je Argentincem zmanjkalo časa za popoln preobrat.

Novo na Metroplay: Alya o trenutkih, ki so jo izoblikovali, odraščanju in ljubezni do mnogih stvari v življenju