V Skupini D bodo svoje moči pomerile ekipe Argentine, Islandije, Hrvaške in Nigerije. Bolj podrobno jih predstavljamo v nadaljevanju.
Argentina
Svetovna lestvica: 5. mesto
Država z dvema naslovoma svetovnega prvaka, tremi drugimi mesti in Lionelom Messijem vedno spada med favorite za končno zmago, zato Argentine ne gre odpisati. Četudi v zadnjem času ni blestela in si je kožo v kvalifikacijah reševala na zadnji tekmi z Ekvadorjem. Visela je na nitki, rešil jo je Messi.
Javier Mascherano, Sergio Agüero, Éver Banega. Ángel Di Maria, Paulo Dybala in seveda Messi so imena, ob katerih se pospeši srčni utrip malodane vsakemu ljubitelju nogometa. Ta imena so hkrati poroštvo za kakovostno igro in označujejo tekmeca, ki ga nikoli ne smeš jemati zlahka.
Kljub temu Argentincem ni postlano z rožicami. V letu dni so zamenjali tri selektorje, ostal je Jorge Sampaoli in je z njimi od lanskega junija. Moštvo pod njegovim vodstvom ni pokazalo veliko. Na trenutke deluje razglašeno, skromen je tudi rezultatski izkupiček. V zadnjem delu kvalifikacij so sinje-modri proti Urugvaju, Venezueli in Peruju samo remizirali. Zaradi izpada točk so morali premagati Ekvador, sicer bi ostali doma. Skrbi se še vedno niso otresli. Agüero in Gonzalo Higuain sta menda daleč od vrhunske pripravljenosti, kar naj bi v napadalno vrsto potisnilo malo znanega in manj izkušenega strelca kluba Boca Juniors Daria Benedetta.
A ko na drugo stran postavimo Messija, se zdijo težave takoj manjše. S svojimi vragolijami na zelenici lahko potegne moštvo za sabo, s pomočjo soigralcev lahko sam opravi veliko. Med prvenstvom bo praznoval 31. rojstni dan, morda je prišel čas za njegovo zmagoslavje. Ob prvem argentinskem naslovu prvakov leta 1978 je kraljeval Mario Kempes, ob drugem leta 1986 je blestel Diego Maradona. Je napočil čas za Messija?
Islandija
Svetovna lestvica: 22. mesto
Pred dvema letoma si je Islandija na evropskem prvenstvu pridobila velike simpatije zunaj državnih meja. Ne le z igro, prikupili so se tudi navijači. Moštvo so bodrili s posebnim navijaškim skandiranjem v vikinškem slogu in pričarali občutek, da so na tribuni vsi prebivalci dežele gejzirjev.
To niti ne bi bilo tako nemogoče. Islandija ima namreč le 330 tisoč prebivalcev in bi jim zadoščali že štirje veliki stadioni. Po številu prebivalcev je Islandija najmanjša država, ki se je do zdaj uvrstila na svetovno prvenstvo, za primerjavo pa dodajmo še tole: v Moskvi živi približno 40-krat več ljudi kot na Islandiji.
Po številu majhni, po srcu in vztrajnosti veliki. To so dokazali na prvenstvu v Franciji, ki je bil njihov prvi veliki mednarodni turnir. Pred tekmeci se jim niso zatresle hlače, po dveh remijih proti Portugalski in Madžarski so z 2: 1 premagali Avstrijo in napredovali iz skupine. Potem so poskrbeli za šok in z 2: 1 izločili Anglijo. Trener Roy Hodgson je po zadnjem sodnikovem žvižgu takoj odstopil. Preboj v četrtfinale je bila senzacija, potem jih je ustavila poznejša finalistka Francija. Islandski navijači so jih srčno spodbujali, se veselili vsakega uspeha posebej in po izpadu nogometašem spoštljivo čestitali.
Doseženi rezultati očitno niso bili naključni, kajti Islandci so se potem uvrstili še na svetovno prvenstvo. Za sabo so pustili mednarodno bolj uveljavljeni Hrvaško in Ukrajino. S Hrvaško, ki jim je v dodatnih kvalifikacijah preprečila uvrstitev na svetovno prvenstvo 2014, bodo igrali tudi v Rusiji. Zraven bosta še Argentina in Nigerija, kar jim daje pičle možnosti za preboj iz skupine. Morda pa …
Hrvaška
Svetovna lestvica: 18. mesto
Kakovost hrvaške reprezentance potrjuje že podatek, da so se uvrstili na pet od šestih svetovnih prvenstev. Zato je presenetljivo, da so imeli tokrat kar nekaj težav in so si pot v Rusijo zagotovili šele po dodatnih kvalifikacijah. Vrhunski dosežek 'kockastih' je tretje mesto iz leta 1998.
Prvenstva v Franciji se naši južni sosedje radi spominjajo. V skupini so se za Argentino uvrstili na drugo mesto, v nadaljevanju pa so najprej izločili Romunijo, potem pa z goli Roberta Jarnija, Gorana Vlaovića in Davorja Šukerja v velikem slogu premagali Nemčijo. Njihova mreža je ostala nedotaknjena. Šuker si je kot najboljši strelec prvenstva s šestimi goli na sedmih tekmah prislužil še nagrado zlati čevelj. Hrvati ne skrivajo, da bi radi ponovili takratni uspeh, za kar bi – vsaj na papirju – lahko poskrbela zdajšnja generacija nogometašev. Ne le zaradi nadarjenosti, ampak predvsem zaradi izkušenj. Večina namreč nastopa v najboljših evropskih klubih.
Glavni motor moštva in nesporni vodja je kapetan Luka Modrić (Real Madrid), ob njem so udarni Mario Mandžukić (Juventus), Ivan Rakitić (Barcelona), Ivan Peršić (Inter) in Nikola Kalinić (Milan). To je igralska zasedba, ki se je ne da zlahka premagati. Pod pogojem seveda, da 'ognjeni' v reprezentanco prenesejo svojo klubsko igro. Za zdaj kaže, da jih trener Zlatko Dalić, ki jih je iz rok Anteja Čačića prevzel v kritičnih trenutkih tik pred koncem kvalifikacij, zna povezati in motivirati.
Žal bi Hrvate enako kot leta 1998 spet lahko ustavili Francozi. Če bi se tekme ujele s papirnatimi napovedmi, bi se Hrvati pomerili s Francozi že v prvem krogu na izpadanje.
Nigerija
Svetovna lestvica: 47. mesto
Nigerija si je zanesljivo utrla pot skozi kvalifikacije in bo odpotovala v Rusijo na šesto od zadnjih sedmih prvenstev. Brez razburjenja je lahko sprejela poraz za zeleno mizo na zadnji kvalifikacijski tekmi in kljub remiju prepustila tri točke Alžiriji. Igrali so s kaznovanim Abdulahom Shehujem.
Nigerijci imajo solidno moštvo, izjemno močni pa so v mlajši konkurenci, saj redno nizajo naslove prvakov. Baza za člansko vrsto je tako zagotovljena. Prvič so se prebili na svetovno prvenstvo leta 1994 in v Združenih državah Amerike poskrbeli za presenečenje z zmago v skupini. Za sabo so pustili Argentino, Bolgarijo in Grčijo. Še več, bili so na pragu še večje senzacije na izločilni tekmi z Italijo. Dve minuti pred koncem so še vodili z golom Emmanuela Amunikija iz 25. minute, potem pa je Italijanom podaljšal upanje Roberto Baggio. V podaljšku tekme je Baggio zadel še enkrat z bele točke.
Do izločilnih tekem so se prebili še leta 1988 v Franciji in pred štirimi leti v Braziliji. Od reprezentance, ki je nastopila v Braziliji, je v postavi le še kapetan John Obi Mikel, ki zdaj usmerja povsem pomlajeno moštvo. Victor Moses, Ahmed Musa, Kelechi Ihenanacho in Alex Iwobi skrbijo za živahno napadalno vrsto, njihova obramba pa je luknjasta. Manjka jim tudi vratar Vincent Enyeama, za katerega še niso našli ustrezne zamenjave.
Pri žrebanju skupin niso imeli sreče, saj imajo malo možnosti za preboj v izločilne boje.