32-letni Alex Honnold velja za enega najbolj drznih plezalcev naše dobe. Junija letos je po večletnih pripravah brez dodatnega varovanja preplezal 900-metrsko steno znamenitega El Capitana v ameriškem nacionalnem parku Yosemite.
To, kar počne, je za večino čista norost, zanj pa zgolj izziv.
Smer, ki se imenuje Freerider, je sicer najlažja v tej veliki steni, ampak še vedno izjemno težka. Za podvig je potreboval točno tri ure in 56 minut in s tem je postal prvi človek, ki mu je to uspelo. Ogromno granitno steno, ki ob vstopu v nacionalni park Yosemite ne pusti ravnodušnega prav nobenega obiskovalca, plezalci ljubkovalno imenujejo tudi El Cap. In verjetno ga ni ljubitelja vertikale, ki si je ne bi želel preplezati. Zaradi svoje popolnosti so ji nekateri nadeli naziv najlepše stene na svetu. In prav ameriški park Yosemite je Alexov drugi dom. Zadnjih 11 let namreč živi v kombiju, s katerim se premika po Ameriki in išče najbolj primerne točke za plezanje.
Alex pravi, da je najtežji trenutek je tisti, ko zapusti tla. Takrat ni več poti nazaj in vsaka napaka bi ga lahko stala življenja. Tudi zato ga njegovi glavni sponzorji želijo prepričati, da preneha s tem ekstremnim plezanjem. Sam pravi, da je med plezanjem popolnoma prazen, v steni zgolj izvaja neko rutino, plezalsko koreografijo, kot jo je poimenoval. Vsak gib, vsak centimeter stene namreč pozna tako dobro, da jo zna na pamet, tudi če bi ga zbudili sredi noči. National Geographic je o njem posnel tudi dokumentarni film, premiera bo v prihajajočih mesecih.
Soliranje (to je plezanje brez dodatnega varovanja) splošna javnost zelo hitro dojame, razume. Vidiš sliko plezalca, ki je sam v steni in si rečeš, to je videti noro. Lahko je razumeti in čutiti ta strah. Smer (Freerider) je verjetno najtežja smer, ki jo je Alex kadar koli preplezal - mentalna priprava in prepričanje, da je to sploh mogoče.
Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih