Med ljubitelje in vzreditelje plazilcev spada tudi Aleš Abram, ki je tekmoval v resničnostnem šovu Bitka parov na Pop TV. Aleš je velik ljubitelj kač, ki nam je zaupal, da je imel pred kratkim kar 43 kač.
Da je Aleš velik ljubitelj kač, ni za spregledati, saj sodeluje na številnih dogodkih, kjer jih predstavlja širši javnosti.
"Strast do kač se je rodila s prvim dotikom kače pred desetimi leti. Za rejo pa sem se odločil, ker je to pravzaprav moj hobi, in res ni lepšega, kot ko ti kače vrnejo ljubezen v obliki mladičkov, takrat veš, da si nekaj naredil prav," nam je zaupal Aleš. Sam se zaveda, da se veliko ljudi boji kač, zato jih poskuša posameznikom približati na poseben način. "Strah do kač je ena od zelo pogostih fobij. To je strah, ki nam ni prirojen, ampak nam ga priučijo v mladosti. Vesel sem, da pri našem društvu Bioexo prek delavnic, ki jih izvajamo že vrsto let, kvalitetno odpravljamo te predsodke in fobije do teh lepih in posebnih živali. Spoznal sem, da mi je tovrstna pomoč ljudem s to obliko fobije zelo blizu, in sem vesel, ko lahko komu pomagam pri odpravi te, zato v kratkem načrtujem dodatne skupinske in individualne delavnice odpravljanja strahu."
Vzreja kač
Tovrstna vzreja kač Alešu predstavlja posebno zadovoljstvo. Z leti pa je s tem prišlo tudi znanje, saj vzreja ni tako enostavna.
"Kače mi pomenijo zelo veliko, saj do njih čutim izredno spoštovanje. V njih pravzaprav vidim popolne plenilce. Njihova eleganca ter lepota segata v sam vrh živalskega sveta. Za njihovo vzrejo sem potreboval kar nekaj časa – da sem iz tujih člankov ter tujcev, ki so prav tako rejci, izvlekel najpomembnejše elemente za popolno rejo. Seveda sta za leglo mladih kačic potrebna tako samček kot samička, vendar brez obilice ljubezni ter drugih dejavnikov žal ne gre. Zelo sem vesel, da legla mojih mladičkov cenijo prek meja Slovenije, kar je še en dokaz, da sem v zadnjih desetih letih očitno dobro sledil svojim sanjam," doda. Na njegovem seznamu je kar nekaj različnih vrst, ki so primerne za vzrejo tudi pri nas.
"Trenutno število kač se vrti okoli 25 odraslih kač ter kar nekaj mladičkov iz prejšnjega leta. Vrhunec moje kariere se je zgodil ravno z letošnjim ogromnim leglom albino rdečerepih udavov. Ob 43 albino mladičkih niso mogli ostati ravnodušni niti največji svetovni rejci ter so čestitke prihajale tudi prek luže. (smeh) Z zelo vestno ter dobro oskrbo upam, da bodo preživeli vsi ter po nekaj mesecih tudi našli novega lastnika," doda. "Rdečerepi udavi se v nasprotju s pitoni in goži ne izležejo iz jajčk, ampak jih mama skoti. Po dvomesečnem parjenju pride obdobje dolgega čakanja, in sicer po zadnji levitvi od parjenja potrebuje še 105 dni do skotitve. Velikost legla je odvisna od velikosti mame."
Jedilnik
Aleš zaradi skrbi vestno izbira kupce svojih kač. Seveda ve, da morajo za njih ustrezno poskrbeti, novi lastniki pa morajo imeti tudi nekaj znanja, saj kača ni takšen hišni ljubljenček, kot smo jih vajeni. Že njihov jedilnik je precej drugačen. "Rdečerepi udavi se prehranjujejo z glodavci. Od velikosti kače je odvisna tudi velikost plena, ampak lahko pojejo miš in podgano, nekatere pa tudi zajca. Mladički prvič jejo šele po prvi levitvi, ki je po 14 dneh, potem pa jejo na teden do dva. Odrasli udavi se hranijo na mesec dni z njim primernim plenom."
Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih