V Sensinem podkastu je Aljoša Bagola, znan tako po svoji uspešni karieri kreativnega direktorja kot avtorja knjižnih uspešnic, med drugim spregovoril tudi o zakonu o psihoterapiji, ki ga je vlada te dni sprejela v obravnavo.
V Sensinem podkastu z Ano Vehovar je med drugim osvežil spomin na svojo trpko izkušnjo z izgorelostjo, pa tudi tem, kako mu je iz ekstremne stiske pomagala prav psihoterapija.
"Imel sem srečo, da mi je brat Dominik – ki je že obiskoval terapevtko, dr. Urško Battelino – odstopil svoj termin, da sem lahko začel svoj proces. In neprecenljivo je bilo to, da je tudi Urška osebno doživela izgorelost. Ko sem se po dveh tednih neopisljivih občutij, ki človeka povsem prevzamejo, dobesedeno sesedel v njen fotelj, mi je rekla: 'Aljoša, razumem vas. Vse bo v redu.' To je bil prvi trenutek po zelo, zelo dolgem času, ko sem si lahko oddahnil.
Zato pravim – psihoterapija je pomembna. Pomemben je nekdo, ki sedi s tabo, ki je strokovno discipliniran, a obenem izjemno potrpežljiv. Ker ko se nekdo, ki je izgorel, usede na tvoj kavč – veš, da je ranljiv, da je izid negotov. In čeprav veš, kaj mora narediti, moraš vse dozirati – nežno, počasi, po korakih. Iz ure v uro, iz tedna v teden. Sočutje, razumevanje, potrpežljivost in disciplina v terapevtskem procesu so ključni dejavniki, ki močno pomagajo pri tem, da človek lažje prebrodi hudo izkušnjo."
Zakon kot darilo prihodnjim generacijam
Bagola, ki je tudi ambasador prvega nacionalnega programa duševnega zdravja v Sloveniji, je zato danes več kot prepričan v dobro, ki ga ljudem v stiski lahko prinese psihoterapija.
V nadaljevanju tako še apelira na vlado:
"Vlada, prosim, sprejmite ta zakon! Po mojih informacijah je predlog oblikovan na način, ki lahko ljudem izjemno koristi. Če to storimo zdaj, bo to eno največjih daril, ki jih lahko namenimo prihodnjim generacijam. Ker – kot pogosto rečem – valuta prihodnosti je duševno zdravje.
Lahko opazujemo, kaj se dogaja okoli nas – kam nas vodijo sodobne tehnologije, kaj se dogaja s političnimi sistemi, kaj se dogaja z demokracijo. Če sami nimamo dovolj notranje stabilnosti in trdnosti, se v tem hitro izgubimo. Do takšne stabilnosti pa ne moremo priti sami – potrebujemo skupnost, ekosistem podpore, v katerem skrbimo drug za drugega. V svetu, ki poveličuje individualizem, je to seveda zelo težko.
Razumljivo je tudi, da zakon, ki predvideva vključitev psihoterapevtov v zdravstveni sistem, odpira vprašanja. Psihiatri, klinični psihologi in druge stroke imajo verjetno pomisleke. Deloma zato, ker bo moral biti že tako majhen 'finančni kolač' razdeljen še tanjše."
Celoten podkast si lahko ogledate tudi na YouTubu spodaj.
- Preberite si tudi: Predstavniki pacientov in psihoterapevtov predlog ZAKONA O PSIHOTERAPIJI podpirajo