Za dogodkom Čarobni dan že 10 let stoji organizatorka Barbara Novak, ki poudarja, da je nekaj neprecenljivega, ko otroku ponudiš doživetje, pri katerem lahko odkrije svoje talente za prihodnost.
► Pomembna plat in namen dogodka je tudi njegova dobrodelna nota, saj otrokom iz socialno šibkega okolja omogočate brezplačen obisk obšolskih dejavnosti vse leto. Kako pomembno se vam zdi, da tovrstne priložnosti izkoristite tudi za višji cilj?
Vsekakor se mi zdi zelo pomembno, da izkoristimo takšno prireditev tudi za višje cilje. Moto Čarobnega dne je, da ti vse v življenju lahko vzamejo, razen znanja, to je nekaj, kar ti za vedno ostane. In seveda skozi igro pridobiti nova znanja. Zato smo se odločili, da na vsaki prireditvi skupaj s partnerji omogočimo 100 do 200 otrokom iz socialno ogroženih družin, da celo leto brezplačno obiskujejo obšolske aktivnosti, ki jih zanimajo, česar jim njihovi starši sicer ne bi mogli omogočiti. Tako ti otroci pridobivajo nova znanja, ki jim bodo koristila pozneje v življenju.
Poleg tega spodbujamo tudi naše poslovne partnerje, da znotraj prireditve Čarobni dan izvedejo še dodatne dobrodelne akcije. Tako npr. Lidl Slovenija zadnja leta v Arboretumu pripravi XXL pobarvanko in vsak otrok, ki sodeluje pri barvanju pobarvanke, s svojo aktivnostjo doda 1 evro v mošnjiček, katerega končno vrednost, ki znaša od 2.500 do 3.500 evrov (ja, toliko otrok sodeluje v enem dnevu), Lidl Slovenija donira v obliki hrane Zvezi prijateljev mladine. Seveda si želimo, da bi bilo še več podobnih dobrodelnih akcij z drugimi partnerji na vsakem Čarobnem dnevu.
► Se vam zdi, da smo Slovenci v tem pogledu bolj složni kot na drugih področjih? Nekako nam vedno uspe stopiti skupaj, ko nekdo potrebuje pomoč ...
Ja, se strinjam. Dobrodelnost je zagotovo nekaj, kar odlikuje Slovence, in to smo že večkrat dokazali, ko so bili naši sodržavljani v hudi stiski. Dobrodelnost je zagotovo tista, ki povezuje slovenski narod, zato je zelo pomembno, da to pozitivno lastnost začnemo razvijati že pri otrocih, kar počnemo na Čarobnem dnevu. Primer dobre prakse je zagotovo prej omenjena akcija Lidla Slovenija na Čarobnem dnevu, pri kateri otroci s svojo aktivnostjo – barvanjem pobarvanke, doprinesejo k dobrodelnosti.
► Med ambasadorji in nastopajočimi je veliko znanih obrazov, pevcev in pevk, nekateri vas podpirajo že skozi celotno desetletje, nekateri so k projektu pristopili pred kratkim. Torej velja rek, da glasba združuje, kajne?
Absolutno. Brez glasbe seveda ne gre. Glasba je brez meja in premaga vse ovire. Z glasbo postane vsak trenutek bolj nepozaben. Glasba združuje mlade in stare. Atmosfera na prireditvi je bolj sproščena, otroci in starši se sprostijo in zabavajo ter še bolj uživajo ob vseh aktivnostih. Nastopajoči, tako znani kot mladi talenti, so pomemben del Čarobnega dne. Lahko bi rekla, češnja na torti celotnega dogajanja.
► Na glavnem odru v Tivoliju bodo torej za pester program poskrbeli Manca Izmajlova, Anika Horvat, Ditka, Damjana Golavšek, Vili Resnik, Anže Šuštar, Victory, Eva Boto, Pepel in kri, Alenka Gotar, Žiga Lakner in številni drugi, za kanček adrenalinskega vzdušja pa bodo zadolženi člani akrobatske zasedbe Dunking Devils, ki se prav tako pripravljajo na svoj spektakel v Tivoliju. Glede na vse njihove uspehe so v zadnjih letih postali pravi vzorniki otrokom in tudi najstnikom. Se vam zdi pomembno, da mladi na ta način črpajo navdih za svojo prihodnost?
Vsekakor. Zdi se mi pomembno, da na Čarobnem dnevu sodelujejo osebe, ki so lahko vzorniki otrokom. Čarobni dan je tudi namenjen temu, da otroci in starši skupaj spoznajo čim več novih stvari, kaj vse bi otroci lahko počeli v svojem prostem času. Zelo pomembno je, da imajo otroci svoj prosti čas koristno in pametno zapolnjen, da ne skrenejo na kriva pota. Čarobni dan je nekakšen vodnik po prostem času otrok. Marsikaj lahko preizkusijo, od različnih športov, glasbil do ustvarjalnih delavnic, in vidijo, kaj jim najbolj ustreza ter katere svoje talente in veščine bi lahko razvijali v prostem času, kaj je tisto, kar jih resnično veseli. Pri tem pa je zelo pomembno, da jih vzorniki navdušijo in 'porinejo' v pravo smer.
► Sodobni otroci postajajo vse bolj zahtevni oziroma so oblike njihovega druženja popolnoma drugačne kot pred nekaj leti, ko družbena omrežja še niso krojila njihovega vsakdana. Opažate te spremembe skozi leta druženja z družinami in otroki?
Na žalost. Mislim, da bi morali tako starši kot otroci ugasniti telefon, ko pridejo domov, in se posvetiti eni drugim. Tako bi bile družine spet bolj povezane kot včasih. Zdaj se ta povezanost izgublja in vsak gre svojo pot, v virtualni namesto realni svet.
Besedilo: A. P. K. // Fotografije: Jana Šnuderl, Picasa
Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih