Antropologinja in strokovnjakinja za strateško komuniciranje, dr. Jerca Legan Cvikl, je neizmerno strast do odkrivanja sveta s popotovanji po vsem svetu začela uresničevati, ko je imela rosnih 13 let.
Svoje prve prihranke – od poletnega dela in pomoči pri učenju mlajših otrok – je naložila v prvo pot v tujino. Od takrat vsako leto nekaj tednov preživi na enem dolgem popotovanju, kamor gre lahko le z letalom, in več kratkih. Zasebno ali poslovno, ni več pomembno, raziskuje skrite kotičke sveta in spoznava kulturne različice človeštva.
“Do zdaj sem prepotovala že večino celin, med katerimi so me najbolj navdušili Indija, Kuba, Jordanija in Nepal. A so na mojem seznamu ostali še nekateri neodkriti kraji sveta, kot so Japonska, Grenlandija, Peru, Antarktika ... Radosti me, da se mi zadnje desetletje na poteh pridružujejo moji fantje – sinova Ruben in Titan ter soprog Milan. Potovanja so postala neprecenljiva in nepogrešljiva dimenzija, brez katere si svojega življenja več ne predstavljam. Hkrati se zavedam, da imam velik privilegij, ki je dan le peščici ljudi na taistem planetu. Zato me žene, da domačinom in drugim popotnikom izkazujem pozornost in jim na svoj način vračam za vse lepote, ki jih že tri desetletja lahko doživljam na svojih popotovanjih okoli sveta,” nam je v uvodu zaupala vedno prijazna Jerca Legan Cvikl.
Na vprašanje, kateri del koščka sveta so odkrivali to poletje je odgovorila: “Tanzanija in Zanzibar sta bila družinski izbor za letošnje poletne počitnice. Od nekdaj sem si želela, da bi imela moja otroka možnost dovolj zgodaj začeti dojemati veliko naravno in predvsem kulturno raznolikost našega planeta. Izbrali smo črno celino, saj sta tam lahko prvič srečala največje in tudi nekatere najbolj nevarne živali v avtohtonem okolju – slone, žirafe, zebre, leve, nosoroge, muflone, antilope, pave, kače, kuščarje ... – ter se seznanila z zelo drugačnim življenjem ljudi. Ven iz cone udobja, kjer smo 17 dni preživeli delno v prostranih afriških parkih, v šotorih pod zvezdnatim milim nebom, brez vode in elektrike, med divjimi živalmi in v družbi starodavnih plemen. Del poti smo namenili spoznavanju življenja v kolonialnih mestih, kot so Arusha, Dar El Salaam in Stone Town, ter eksotično popotovanje sklenili na rajskem Zanzibarju. Otok izrazitih barv, okusnih začimb in številnih nasprotij je pustil poseben pečat.”
Bilo je tudi nekaj pomislekov
Čeprav vse življenje potuje in načeloma nima predsodkov glede zahtevnosti poti, varnosti in zdravstvenih zadev, je bilo pred odhodom v Tanzanijo in Zanzibar nekaj pomislekov. Sploh ker se je s sinovoma na dolgo popotovanje v precej eksotični del sveta spravljala prvič.
“Tam se je življenje, z izjemo hitrega prodiranja novih tehnologij, ustavilo v nekem drugem času, ki ga poznamo predvsem iz pripovedovanj in zapisov naših prednikov. A kmalu se je izkazalo, da je črna Afrika, ki sem jo ujela v svoj objektiv z več kot 1.400 trenutki, še atraktivnejša kot v filmih! Izreden izziv za mojo antropološko žilico in fotografsko dušo. Najpomembnejši spoznanji, s katerima sem se opremila na začetku, sta bili pole pole in hakuna matata. Kar pomeni, v Tanzaniji je treba imeti potrpljenje, saj se vse dogaja s posebnim ritmom – zelo počasi! In vse je rešljivo! Za lažje povezovanje z lokalnimi ljudmi in razumevanje kulturnih posebnosti še uradni pozdrav jambo ali prijateljski mambo. In avantura se je lahko začela," je svoje nepozabno izkušnjo z nami delila Jerca Legan Cvikl.
Sončni zahodi
"Kdor ne doživi sončnega zahoda (in vzhoda!) sredi afriške puščave v neposredni bližini ekvatorja, težko razume dih jemajoče lepote! Ognjeno žareče nebo, obrisi bodečih akacijevih dreves in spokojnost neskončne narave so božanski. Vsak sončni zahod je zgodba zase. In če mu pridam še izginjanje sonca v zanzibarsko morje, resnično doživim popolnost
narave."
Hrana
"Tanzanija je zelo rodovitna dežela, zato so ljudje na srečo preskrbljeni s hrano. Jedli smo prvovrstne doma pripravljene organske jedi iz zelenjave, riža in mesa z afriškimi začimbami. Lov z Bušmani je prinesel novo dimenzijo preživetja v divjini. Tisto jutro smo ujeli majhno antilopo in afriško veverico. Sredi gozda so s tradicionalnim trenjem dveh vrst lesa zanetili ogenj, živali slekli kožo za poznejše oblačilo, izločili drobovino in sveže meso narezali na tanke sloje. Sledili sta peka na odprtem ognju, pokrivanje s slanimi koreninami, da je meso dobilo pravi okus in se zapeklo za uživanje. Nihče se ni upal braniti, da bi jim jedli dobesedno iz rok. Na koncu so kurišče zasuli in se z ostanki mesa vrnili v bušmansko vas med ženske in otroke."
Živalski svet
"Safari te popelje v osrčje tropov prostoživečih živali, ki se premikajo po afriški savani. Srečanje z največjimi, najmočnejšimi in tudi najnevarnejšimi živalmi sveta napolni dušo in okrepi ljubezen do živalskega sveta. Tudi moji fantje so se v divjino hipoma vklopili. Najbolj drzno je kampiranje na robu kraterja Ngorongoro (2.450 m) in sredi svetovnih čudes parka Serengeti brez vode in elektrike med ponoči aktivnimi hijenami, bežečimi antilopami in prežečo levinjo."
Ljudje
"V Tanzaniji so starodavna še živeča plemena, ki še vedno živijo kot naši pradavni predniki: Masaji, Bušmani in drugi. Življenje v masajski vasi – spanje v blatnih hišah, masajski obredni plesi ob ognju, obramba pred levi in pitje sveže kravje krvi za zajtrk – je bilo nepozabno doživetje. Ženske in otroci so name pustili svojstven pečat, saj po naših merilih sobivajo ob mnogoterem kršenju osnovnih človekovih pravic. Sinova – Ruben in Titan – sta masajske otroke obdarila s svojimi oblačili, igračkami in pisali, ki sta jih zadnje tedne pred odhodom zbirala zanje."
Barve, začimbe in ročni izdelki
"Črna Afrika je celina kontrastov. Igra svetlobe na raznobarvnih oblačilih domačinov ali na stojnicah zelenjavno-sadne tržnice ti vzame dih. Paleta živih odtenkov navdihuje, da bi se tudi doma lahko za vedno znebila sivih tonov. Čari začimb pripeljejo nove eksotične kombinacije – masala s kardamonom, ingverjem, čilijem, kumino, koriandriom in črnim poprom ali ribje omake s cimetom, klinčki in zelenim karijem. Med moje najlepše spominke se uvrstijo nakit masajskih žensk, leseni kipi in maske afriških podob, afriška glasbila in barvita olja na platnu."
Neokrnjena narava
"Panoramska vožnja po nekaj desetkilometrski afriški preriji v robustnih in zastarelih džipih niza prizore iz dokumentarnih filmov. Puščavska savana, akacijevi nasadi, afriške grmovnice in kaktusi, številne izmed rastlin so zdravilne, nekatere pa tudi smrtno nevarne. Mestoma goli in poraščeni hribi, vulkanski kraterji in mogočni Kilimandžaro v ozadju."
Rajski in mavrični Zanzibar
"Za čaroben zaključek afriškega popotovanja je bil obisk otoka Zanzibar prava odločitev. Panoramskemu poletu z letalom za 13 potnikov s celine sledijo sprehodi po nikoli končani peščeni plaži, poraščeni s kokosovimi palmami, plavanje v kristalno čisti turkizni vodi, potapljanje na koralnih grebenih, jadranje v družbi delfinov, srečevanje domačinov in večerno posedanje ob dih jemajočih sončnih zahodih s slastno ribjo večerjo tik ob morju. Pika na i, zaradi katere sta se Tanzi&Zanzi na mojem mozaiku sveta vpisala med najljubše destinacije."
Besedilo: Alesh Maatko // Fotografije: osebni arhiv