Družina Ščurek: Peta generacija vinarjev

18. 9. 2016 | Vir: Nova
Deli
Družina Ščurek: Peta generacija vinarjev (foto: Marijan Močivnik)
Marijan Močivnik

Popularnost vinarskih serij v Sloveniji ne pojenja in tako tudi pri reviji Nova nadaljujemo predstavitev uspešnih slovenskih vinarskih družin.

To je brez dvoma ena od večjih vinarskih družin v Goriških brdih in po organizaciji dela se najverjetneje še najbolj približa idealu, ki smo si ga Slovenci v glavah ustvarili po več uspešnih sezonah priljubljenih vinarskih serij. Pot nas je tokrat vodila na Ščurkovo domačijo v Medano, kjer zdaj že peta generacija sinov ustvarja žlahtno kapljico, po kateri nas zdaj prepoznajo že številni tujci.

Začetki vinogradništva

Čeprav bi težko določili vek, ko se je družina Ščurek začela ukvarjati z vinogradništvom, zapisi pričajo, da je družina pred tremi generacijami začela obdelovati en hektar trt in pridelala petdeset hektolitrov vina. A kot nam je povedal Uroš, eden od petih sinov, ki danes skrbijo za kmetijo, se je v zadnjih nekaj desetletjih veliko spremenilo. "Danes obdelujemo 25 hektarjev vinogradov, letno pa naredimo med 80 in sto tisoči steklenic vina," nam je namreč povedal in pojasnil, da se je kmetija v zadnjih letih spremenila predvsem v svojem namenu. "Na začetku so se na kmetiji ukvarjali s poljedelstvom, živinorejo, sadjarstvom, od leta 1989 pa smo se na kmetiji osredotočili na proizvodnjo vina," nam je pojasnil Uroš in dodal, da za uspehom vinske blagovne znamke Ščurek stoji njegov oče Stojan. "S pokojnim nonom sta se v tistih letih začela intenzivno ukvarjati z vinarstvom. Začeli smo s 13 hektarji vinogradov, z leti pa smo stvari seveda širili glede na prodajo in na potrebe. Nekaj zemlje smo kupili, nekaj smo je vzeli v najem in danes prišli do številke, ki jo še vedno povečujemo. Seveda v skladu z našimi zmožnostmi, saj želimo še vedno sami narediti, kolikor se le da," nam je pojasnil in dodal, da je večina njihove posesti na italijanskem delu Brd, za najboljše lege pa veljajo Grotišče, Dugo, Mahober, Jazbine, Jordano, Kozlink in Gredič, širše poznan tudi po priljubljeni seriji Ena žlahtna štorija.

Organizacija dela

Velika družina z organizacijo dela sicer nima nobenih problemov. Otroci so, kot pravi Uroš, že vse od malih nog pomagali tako v vinogradih kot tudi v vinski kleti, in sam se še kako dobro spominja, da je že pri svojih 11 letih vodil obiskovalce po njihovi vinski kleti. "Naša družina je osemčlanska. Vsi smo doma, ker se vsi ukvarjamo s pridelavo vina. Mlajši brat je sicer še študent, kljub temu pa tudi sam veliko pomaga. Starejši brat je tako trenutno zadolžen za skladišče in se ukvarja z degustacijami, če kdo pride na obisk. Drugi brat Tomaž je glavni v kleti in skrbi za grozdje od trenutka, ko pride v klet, do tedaj, ko ga zapusti v obliki vina. Prav tako pa skrbi tudi za udeležbo na velikih vinskih sejmih v Nemčiji, v Angliji in drugod v tujini. Sam skrbim za posest, za vinograde, za stroje, pomagam pa tudi pri prodaji. Matjaž dela degustacije po Sloveniji in vodi strokovne skupine, ki obiščejo našo kmetijo, ker je zaključil šolanje na Fakulteti za vinogradništvo in vinarstvo v Vipavi. Mali bratec Nejc je sicer deklica za vse, študira pa ekonomijo. Veliki šef je seveda oče, ki skrbi za pisarniška dela in za to, da kmetija deluje tako, kot mora," nam je pojasnil Uroš in dodal, da v svojem delu neizmerno uživa. "Že kot otroke so nas lepo vpeljali v to delo. Zraven smo vse, odkar se je družina usmerila v vinogradništvo. Vsaka steklenica, ki je šla iz naše kleti, je šla skozi naše roke. Pri nas ni bilo tako, da bi nam oče pri 18 letih rekel, da moramo začeti to delati. Mi smo v to resnično vključeni od otroštva," pove Uroš in morda je prav strast, ki jo družinski člani čutijo do svojega posla, pripomogla k velikim uspehom, ki jih družina beleži tudi na tujih trgih. "Približno 40 % našega vina je izvoženega v tujino. Izvažamo pa na Balkan, v Ameriko, na Japonsko in Kitajsko, kjer kar intenzivno delamo zadnjih pet let in kjer prodamo že približno 20 odstotkov naših vin," nam je povedal Uroš in dodal, da so sanje o prihodnosti njihove kmetije še kako žive. "Naša kmetija se trenutno še ne ukvarja s turizmom. Sicer ponujamo oglede kleti, če si tega kdo začeli, pa tudi degustacije. Želja pa je, da bi se v prihodnosti resneje obrnili v to smer in začeli pravo turistično dejavnost," nam je načrte še zaupal Uroš.

Zvesti svežini

Čeprav je v njihovi ponudbi mogoče najti najrazličnejše vrste vina, ostajajo zvesti svežim, vendar polnim vinom, zato dolgo v pomlad odlašajo s prvim pretokom. Ob najsodobnejši tehnologiji odkrivajo tudi skrivnosti hrastovih sodčkov, predvsem pa ne pozabljajo na avtohtone sorte, kar še posebej velja za zvrsti rdeča in bela stara brajda, UP in kontra. 

Tekst: Kaja Milanič

Novo na Metroplay: Alya o trenutkih, ki so jo izoblikovali, odraščanju in ljubezni do mnogih stvari v življenju