Edvin Fliser je svojih prvih sedem let življenja preživel v Šibeniku, kjer je bil rojen. Pozneje, ko so se preselili v hišo k dedku v Mariboru, je pri osmih letih začel igrati harmoniko.
V Mariboru je nato uspešno zaključil nižjo glasbeno šolo za harmoniko. Ko je dokončal srednjo tehnično šolo, ga je navdušenje nad glasbo popeljalo k nadaljevanju glasbenega izobraževanja na glasbenem oddelku pedagoške akademije v Mariboru. V času srednje šole je v mladinskem domu na Radvanjski cesti spoznal vojaški bend Boemi, ki so prišli v mladinski dom igrat iz sosednje kasarne. K sodelovanju so povabili mladince, ki so hodili na te plese. Edvin Fliser je bil navdušen in zaigral je Kriva je le bossa nova ob spremljavi. Takrat je prvič nastopil v živo. Pozneje se je na neki vaji, ko so člani benda Boemi vadili Rock'n'roll Music Beatlesov in jim je pesem delala preglavice, ponudil, da še sam poskusi, in zapel jo je odlično. Zvečer so že stali skupaj na odru in zabavali zbrane v dvorani. Tako se je začela uspešna kariera Edvina Fliserja kot pevca.
Rdeči dečki
Prišel je čas, ko so se fantje iz skupine Boemi, ki so v Sloveniji služili vojaški rok, morali posloviti in takrat je Edvin Fliser začel prepevati z Rdečimi dečki. Svoj preboj je dosegel leta 1967, ko so se Rdeči dečki prijavili na kitarijado v Zagrebu in zasedli tretje mesto s pesmijo Toma Jonesa Green Green Grass of Home. Kmalu so sledili drugi uspehi in že naslednjega leta je bil Edvin Fliser, na takrat že slovenski kitarijadi, razglašen za najboljšega vokalnega solista. Tam je spoznal Jureta Robežnika, predsednika žirije, ki mu je povedal, da bo pel na slovenski popevki, in leta 1968 je nato debitiral na Slovenski popevki s pesmima Tam, kjer sem doma in Zgodovina moje žalosti. Za pesem Tam, kjer sem doma je prejel tretjo nagrado občinstva. V tem obdobju je dobesedno blestel. Leta 1970 je odpel pesem Solza, ki je ne prodam ter zanjo prejel prvo nagrado strokovne žirije.
Leta 1972 je zazvenela pesem Otroci morja, ki je postala ljudski hit. Leto zatem je luč ugledala sveta pesem Leti, leti lastovka, s katero je prejel prvo nagrado občinstva. Njegovo glasbeno delovanje je nato prekinilo obvezno služenje vojaškega roka v takratni JNA. Po odsluženem vojaškem roku pa so sledili novi uspehi – na Slovenski popevki s pesmijo Kjer se nasmeh konča in ponovno nagrado žirije. Pozneje je sledilo še sodelovanje s skupino Pepel in kri in pesmi Pesem za dinar, Tu je Dalmacija, Samo tvoje ime znam ...
Vseskozi je deloval tudi kot solist s pesmimi, kot so: S tvojim imenom, Jutro me budi, Vino, ljubezen in pesem, Njej, ki sem jo ljubil ... Edvin Fliser je pustil svoj pečat tudi v narodnozabavni glasbi, kjer je sodeloval s Slovenskimi muzikanti, Alpskim kvintetom, Ansamblom Mak in Ansamblom Ekart. Sodeloval je prav tako na Narečni popevki. V svoji bogati glasbeni karieri je napisal veliko pesmi tako zase kot za druge glasbenike.
Besedilo: Aleš-Rod // Foto: Miša Margan, osebni arhiv
Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču