Gavioli skozi oči arhitekta

9. 1. 2016
Deli

Malo ribiško mestece Izola je v prazničnih dneh obiskal tudi svetovno priznan arhitekt Gianni Gavioli iz Riminija, ki je uredil estetsko in arhitekturno notranjost lokala Gavioli, po katerem je klub tudi dobil ime.

Gianni Gavioli je stvaritelj vrst arhitekturnih podob klubov po svetu, največ pa v rojstni Italiji. Gianni si je ob obisku Slovenije vzel čas in obiskal dolgoletnega prijatelja na Manžanu, vrhunskega kuharja Črta Butula, s katerim sta sodelovala pri zasnovi odličnega dokumentarca o Gavioliju z imenom Katedrala luksuznih barv.

"Težko je izbrisati spomine na Izolo ter klub Gavioli. Vedno, ko se vrnem, me med sprehajanjem po prostoru prevzamejo številna čustva, ki na plan prikličejo tiste dneve, ko je projekt nastajal ter se ustvarjal do današnje podobe kluba, ki je pred dnevi praznoval 20 let. Klub je videti dobro, čeprav je veliko prvotnih zadev uničenih. A pomembno je, da klub diha, da živi ter se njegova notranjost skozi projekte občasno oživi. Zelo dobro se je postaral, skoraj tako kot vino, ki je z leti še boljše," pove Gianni in nadaljuje: "Ko sem pred 20 leti začel delati v Izoli, sem bil zelo vesel, da so mi naročniki pustili proste roke, da me niso omejevali ter so mi zaupali. Tako sem imel popolno svobodo pri oblikovanju prostora, ki mu sam pravim kar katedrala barv. Mojo idejo oziroma prvotno zgodbo so skozi leta tudi malce spremenili, a se s tem ne obremenjujem, saj si vsak lastnik uredi prostor po svoje. Tako me sedežne garniture, ki jih danes vidim, ne navdušijo, saj sem jih sam naredil v bolj gledališki osnovi. A treba se je zavedati, da govorimo o letu 1995, ko je bila zadeva končana in predana v uporabo, z mojega arhitekturnega vidika danes pa je logično, da so lastniki skozi čas preuredili določene zadeve, a barviti prostor le ohranili pri življenju. Notranjost kluba je pravljična in v sebi nosi zgodbo številnih generacij ter ljubiteljev elektronske kulture, ki so v tem malem mestu v 20 letih lahko uživali v glasbenih setih svetovnih didžejev, ki še danes krojijo svetovne lestvice in so najboljši med najboljšimi. Upam, da se bo zgodba Gaviolija nadaljevala tudi v prihodnje ter nekako ohranjala stičišče zabavne kulture na različne načine in ne bo pozabljena."

Napisal: Alojz Petrovčič, foto: Alpe, arhiv družine Butul

Novo na Metroplay: ""Prebivalec Sardinije in prebivalec Ljubljane se razlikujeta v tisoče stvareh" | Leon Bedrač, 3. del