Gorko Berden lahko v zadnjem času spremljamo v oddaji Zvezde plešejo, kjer nas tako kot preostali tekmovalci in tekmovalke, navdušuje s svojimi nastopi. Nastopov je vajena, saj že vrsto let nastopa v najrazličnejših predstavah na različnih odrih po Sloveniji. Večini je ostala v spominu kot Miša v televizijski nadaljevanki Da dragi, da draga.
In ravno vloga Miše je Gorki »pripela« vtis stroge in cinične osebe. Navkljub temu strogemu in ciničnemu vtisu, ki so ga mnogi dobili ob spremljanju nadaljevanke, je Gorka Berden simpatična, pozitivna in topla oseba. Sama za Mišo pravi, da ni stroga in cinična. »Je bolj naivna klepetulja, ki rada komandira svojega moškega.. Včasih je bila res prava tečnoba.«
Otroštvo je preživela v Ljubljani
Prvih sedem let svojega življenja je Gorka preživela v ljubljanskem Trnovem. Kasneje so se z družino preselili v center Ljubljane, kjer so živeli do odhoda v tujino. Pri desetih letih je začela obiskovati učne ure baleta in pri trinajstih letih že nastopila v Ljubljanski operi v predstavi Hrestač. »Pri 13 letih seveda nisem bila profesionalna balerina in sem bolj interpretirala kot dejansko plesala. Takrat sem bila nad tem, da sem lahko stala na odru, navdušena« V tistem trenutku se je v Gorki porodila želja po študiju igre. Kasneje je želja po študiju igre malo zamrla, a se je kmalu ponovno prebudila. Svojo željo je kasneje realizirala v Parizu.
Poleg baleta je v svojih najstniških letih dokončala tudi nižjo glasbeno šolo klavirja.
Pri 15-ih letih z družino odšla v Lizbono
»Pri mojih petnajstih letih smo se z družino preselili v Lizbono, kjer smo ostali dve leti in pol. V Lizboni sem obiskovala Francosko gimnazijo. Zatem smo se preselili v Strasbourg, kjer smo preživeli 4 leta. Tam sem tudi dokončala gimnazijo.« Po končani gimnaziji se je v Strasbourgu vpisala v šolo uporabnih umetnosti, smer notranji design.
Privlačil jo je Pariz
Kmalu je spoznala, da jo izobraževalne metode študija, ki ga je izbrala, ne veselijo. »Ko sem ugotovila, da me študij notranjega designa ne privlači tako, kot sem sprva mislila, sem se sama pri sebi vprašala, kaj si resnično želim.« V tistem trenutku je ponovno privrela na plano želja po študiju igre in želja po nastopanju. »Vedno sem si želela oditi v Pariz. To je bila vrsto let moja goreča želja.«
Pariz je Gorka prvič obiskala pri svojih 14-ih letih, ko je bila tam s starši na počitnicah. »Že ob prvem obisku Pariza, sem bila nad njim očarana. V prvih dveh dneh sem se v Pariz zaljubila.«
V Parizu uresničila željo iz otroštva
Ko se je odločila, da odpotuje ponovno v Pariz, se je vpisala v znamenito mednarodno igralsko šolo Cours Florent in kasneje tam tudi uspešno diplomirala. Vendar jo je Pariz tako navdušil, da je ostala v tem mestu umetnosti kar sedem let.
V času bivanja v Parizu je spoznala tudi svojega sedanjega partnerja, priznanega fotografa Martina Baeblerja. »V Parizu sem imela tudi svojo najboljšo prijateljico, ki je po rodu pol Slovenka, pol Francozinja in Martin je njen sorodnik.«
Med bivanjem v Parizu se je Gorka sestajala še s skupino Slovencev in z njimi izmenjevala svoje izkušnje, ki si jih je nabrala v tem mestu kulture. Del te družbe je bil takrat tudi Martin.
Ljubezen med Gorko in Martinom je vzplamtela kasneje
V Parizu sta bila Gorka in Martin zgolj prijatelja.
Po povratku v Slovenijo so Gorko poti še vedno občasno vodile v Pariz in tako sta tudi z Martinom ohranjala prijateljske stike. »Par sva postala šele kasneje, ko sem se jaz že vrnila v Slovenijo.« Sedaj sta par že 4 leta in navkljub razdalji med njima je Gorka trdo prepričana, da bo njuna veza obstala.
Ob vrnitvi v Slovenijo, kmalu stala na odrih
Ko se je Gorka vrnila v Slovenijo, si ni niti predstavljala, da bo kmalu stala na odru. Kmalu po vrnitvi se je namreč rodilo sodelovanje z igralcem in režiserjem Brankom Završanom. »Z Brankom Završanom sem začela delati otroško predstavo In, če pride zmaj nazaj, s katero smo gostovali po celotni Sloveniji dve leti« Kmalu po uspešnih uprizoritvah predstave In, če pride zmaj nazaj, so sledile še ostale predstave v Gledališču Glej, predstava Matjaža Pograjca: Amor omnia vincit, snemanje dveh kratkih filmov, nanizanka Da dragi, da draga ... Ne smemo pozabiti omeniti tudi predstavo Tri elizabetinske tragedije, v žiriji Dragana Živadinova, v kateri je Gorka prav tako pustila svoj pečat.
Pariz jo še vedno privlači
Čeprav je Gorka že od leta 2010 ponovno v Sloveniji, kjer živi in dela, je ljubezen do Pariza še vedno močno prisotna. »Pariz me še vedno močno privlači in priznam, da ga občasno pričnem prav pogrešati.« Ravno zaradi lepih spominov na Pariz in prijateljev, ki jih ima tam, se v to mesto rada vrača. Sedaj, ko njen partner dela v Parizu, je ta želja po vrnitvi v to mesto, še toliko bolj razumljiva.
Vloga v nanizanki Da dragi, da draga
Usoda mnogih igralcev je, da jih širša javnost sodi po vlogi, ki jo uprizorijo oziroma odigrajo. Gorka Berden se je širši javnosti predstavila v vlogi Miše v nanizanki Da dragi, da draga, kot stroga in cinična oseba, kar pa za simpatično Gorko še zdaleč ne velja. Je odprta, prijazna oseba, ki ne pozna ozkogledosti marsikaterega Slovenca.
»Nisem vkalupirana. Primarno je za to zagotovo zaslužna vzgoja, ki sem je bila deležna. Moja vzgoja ni bila liberalna, da ne bo pomote. Starša sta me spodbujala, naj bom samosvoja, odprta do drugih in drugačnih. Predstavila in približala sta mi pomen umetnosti. Rekla bi, da sem imela svobodno vzgojo z jasno postavljenimi mejami kaj je prav in kaj narobe.Tujina mi je zagotovo tudi dosti doprinesla k odprtosti.«
V oddaji Zvezde plešejo pokazala tudi spretnost
Čeprav je Gorka vajena odrov in je v otroštvu obiskovala ure baleta, ji je sodelovanje v oddaji Zvezde plešejo ponovno odprlo nov oder, plesni oder.
Plesne korake v oddaji Zvezde plešejo osvaja z zanosom in navdušenjem, kakršen veje tudi iz pogovora z njo. Kot sem že uvodoma zapisal, je Gorka Berden izredno simpatična, topla oseba, svetovljanskega duha, s katero mi je bilo v veliko veselje popiti kavo in verjeli ali ne, čas je kar poletel mimo naju.
Aleš-Rod, foto: Aleš-Rod, POP TV
Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču