Gregor Poljanec Kirsch je bil nekoč poklicni vojak

2. 4. 2019 | Vir: Nova
Deli
Spela Groselj Gregor Kirsch Menart Playa (foto: Igor Zaplatil)
Igor Zaplatil

Podjetnik in osebni trener, ki ga je širša javnost spoznala kot partnerja Špele Grošelj je bil na vojaških misijah na najbolj kritičnih točkah sveta - v Afganistanu, Bosni in v afriškem Čadu!

Gregor Poljanec – Kirsch je nekdanji vojak, ki ga je širša slovenska javnost spoznala kot partnerja pevke Špele Grošelj, zdaj pa se je skupaj s profesionalno plesalko Martino Plohl vrtel po plesnem parketu šova Zvezde plešejo. Gregor ima pravzaprav zavidljivo vojaško kariero: "V Slovenski vojski sem bil zaposlen 14 let, od tega 12 let v specialnih silah. Veliko časa sem preživel na različnih izobraževanjih v tujini in na vojaških misijah v Bosni, Afriki in Afganistanu. Da si želim postati pripadnik specialnih sil, sem vedel že od otroštva. V 14 letih sem vse svoje želje in sanje izpolnil in pred zadnjo misijo v Afganistanu dobil občutek, da je čas za nove izzive."

O njegovi zadnji vojaški misiji je danes zelo redkobeseden: "O podrobnostih misije zaradi tajnosti podatkov ne morem govoriti. Zadnjo misijo sem opravljal pod poveljstvom NATO specialnih sil v Afganistanu, šlo pa je za rizične bojne naloge. Misija je trajala okoli 9 mesecev."

Bil pa je tudi vojak medicinec in je reševal življenja: "Izobraževanje za 'combat medica', to je bojnega reševalca, in za 'special forces combat' medica sem opravil v ZDA. Naredil sem civilne licence za reševalca in za 'para medica'. Izobraževanje je vsebovalo teoretičen in praktičen del. Tisto obdobje sem se samo učil, saj sem vedel, da je 70 % osip, bil pa sem odločen, da bom izobraževanje opravil z odliko. Imel sem 42 izpitov in ne najboljše predznanje iz angleščine, zato sem se učil po cele dneve. Ampak se je izplačalo. Tako sem veliko delal tudi kot vojak medicinec, na eno od misij sem bil poslan ravno s tem namenom. Oskrbeli smo okoli 900 pacientov, od tega jih je bilo 70 v kritičnem stanju. Šlo je za ranjence, ki so utrpeli hude telesne poškodbe, od opeklin, raztrganin, odtrganih udov do strelnih ran. Zdravili smo tudi veliko otrok in civilnega prebivalstva, saj sem želel pomagati čim več ljudem. S tem sem se tudi veliko naučil. Res smo delali vse mogoče primere, in zelo me veseli, da v moji oskrbi kljub težkim poškodbam nihče ni umrl."

Seveda nas je zanimalo, ali ga tovrstne izkušnje danes kaj preganjajo v življenju? Povedal je, da je imel srečo, da sam ni bil nikoli poškodovan, je pa njegov sovojak dobil strel v nogo: "Vojsko pogosto sanjam, saj sem jo 14 let doživljal zelo intenzivno. Včasih sanjam usposabljanja in treninge, akcije v Afganistanu, ne bi pa teh sanj uvrstil med nočne more. Res je, da se po takšnih sanjah zbudim nekoliko utrujen, vendar me ne preganjajo oziroma mi ne povzročajo nelagodja."

Na najbolj kritičnih točkah sveta

"Po zaključenem osnovnem usposabljanju za deseti bataljon sem šel v Bosno kot del vojaške policije. Nato sem opravil vsa usposabljanja za specialne sile in odšel na izobraževanje v Ameriko in nato na prvo misijo v Afganistan. Kmalu zatem sem šel spet za dalj časa na usposabljanje v ZDA. Sledila je Afrika, nato Čad in potem še dve misiji v Afganistanu, od katerih je bila slednja najbolj zahtevna in rizična."

Besedilo: Maja Muhič // Fotografije: Igor Zaplatil, osebni arhiv

Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču