Helena Blagne o Dunajskih dečkih: Dinamična kemija je med nami

18. 3. 2017 | Vir: Lady
Deli
Helena Blagne o Dunajskih dečkih: Dinamična kemija je med nami (foto: osebni arhiv)
osebni arhiv

Naša diva Helena Blagne pripravlja pravo glasbeno poslastico, saj bo znova nastopila s slovitimi Dunajskimi dečki. Ker se datum koncerta hitro bliža, smo se s Heleno pogovarjali o fenomenu Dunajskih dečkov in kako potekajo priprave na takšen koncert.

Težko pričakovani koncert se bo zgodil 29. marca zvečer v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma v Ljubljani in nato 1. aprila v SNG Maribor.

Ker to ni prvo sodelovanje Helene Blagne in Dunajskih dečkov, me je zanimalo, kako se spominja koncerta, ki ga je že imela pred šestimi leti z njimi, kakšna je bila energija? ''Spominjam se izjemne energije, iskrive predvsem. To so mladi dečki, zelo kultivirani in izjemno spoštljivi, v Stožicah sem dobila občutek, da so bili celo malce preplašeni, saj pred tako številno publiko do tedaj še niso nastopili. Njihovi nastopi so namreč bolj ekskluzivnega značaja in so omejeni na maksimalno dvatisočglavo občinstvo. Moram priznati, da mi je bilo v užitek sodelovati z njimi, in prav veselim se ponovnega snidenja in sodelovanja,'' navdušeno pove Helena.

Z njimi zelo rada sodeluje, saj pravi, da so izjemno profesionalna ekipa. ''Ne nazadnje imam opravka s svetovno priznanimi mladimi umetniki.'' Za nastop se dogovarja z njihovim vodstvom ali menedžerjem iz Avstrije.

Dunajski dečki so edinstveni!

Laik, kot sem sama, bi pomislil, da se Helena in Dunajski dečki večkrat srečajo in vadijo, skupaj pojejo in pilijo pesmi. Pa vendar ni tako, z nasmehom pove vedno lepa Helena. ''Pravzaprav ni potrebe po številnih vajah, saj so stvari med nami jasne. Izmenjamo si notni material, vadimo vsak po svoje, dan pred koncertom se srečamo na vaji in generalki, in to je to. Tako to teče med profesionalnimi glasbeniki.''

Kako v nekaj sekundah prepoznati najslajšo mandarino

Tudi Helena priznava, da so Dunajski dečki nekaj posebnega, sploh ker se s svojim lepim petjem dotaknejo vseh generacij. ''Dunajski dečki so nedvomno edinstveni in posebni v vsej svoji prikupni mladosti, otroški svežini, spontanosti in, kar je še zlasti pomembno, v svoji iskreni interpretaciji. Vse našteto jih dela posebne in drugačne. Poleg tega izvajajo kakovostno glasbo, odlični in prepričljivi pa so tako v klasični kot tudi sodobni glasbi.''

Obeta se zanimiv program

''Z dečki bom na koncertu v Cankarjevem domu kot tudi v SNG Maribor izvedla nadvse zanimiv program, pravzaprav moram priznati, da sem kar dalj časa tehtala, kaj v tem primeru ponuditi občinstvu. Tako bomo na primer slišali skladbe Singing in the Rain Arthurja Freeda, pa mojo uspešnico Moj dom – Mein Zuhause v slovensko-nemški inačici, pa nadalje Shaimanovo Hail Holy Queen in tako naprej. Tokrat bomo nastopili ob spremljavi priznanega avstrijskega pianista Ericha Artholda, seveda pa je naš cilj, da se pred zahtevno publiko, ki nas pričakuje, med nami ponovno vzpostavi prava kemija, kemija, ki smo jo skupaj že doživeli. Ustvarjalna, dinamična in iskrena,'' se koncerta izjemno veseli Helena.

Dunajski dečki nekoč ...

Dunajski dečki so eden od najstarejših zborov na svetu. Na dunajskem dvoru pojejo že od 14. stoletja. Leta 1498 je rimski cesar Maksimilijan I. preselil svoj dvor in dvorne glasbenike na Dunaj in dejal, da mora biti med glasbeniki šest dečkov, ki pojejo.

Dečki so prišli iz različnih delov rimskega cesarstva: iz Italije, Nemčije, Avstrije in Nizozemske. Tako velja, da je 1498 letnica ustanovitve institucije Hofmusikkapelle in tudi dunajskih dečkov. Do leta 1918 je zbor pel le za cesarski dvor, pri maši in na koncertih ter ob državniških priložnostih.

Z dunajskimi dečki so sodelovala sama zveneča imena glasbe: Wolfgang Amadeus Mozart, Antonio Caldara, Antonio Salieri, Heinrich Ignaz Franz von Biber in tako naprej. Kot zanimivost naj dodam, da sta bila člana zbora Jacob Petelin Gallus in Franz Schubert. Nato pa je prišlo leto 1918, ko je po razpadu habsburške monarhije vlada prevzela opero, njen orkester in zbor odraslih članov, deškega zbora pa ne. Leta 1921 je Josef Schnitt postal dekan Hofmusikkapelle in zbor dunajskih dečkov spremenil v zasebno institucijo.

... in danes

Danes se z imenom Dunajski dečki ponaša sto pevcev iz 30 različnih držav. Stari so med 10 in 14 leti, razdeljeni pa v štiri zbore, ki potujejo po svetu.

Vsako leto imajo okoli 300 koncertov in nastopov, posluša jih okoli pol milijona ljudi. Vsaka skupina v šolskem letu preživi od 9 do 11 tednov na turnejah. Obiščejo skoraj vse evropske države, pojejo tudi v Aziji, Avstraliji ter Južni in Severni Ameriki.

S člani Dunajske filharmonije in Zbora Dunajske državne opere skrbijo za tradicijo glasbenikov: kot Hofmusikkapelle od leta 1498 skrbijo za glasbo za nedeljsko mašo v Dunajski cesarski kapeli. Sodelujejo tudi na novoletnem koncertu Dunajske filharmonije. Leta 1920 so dobili enotne uniforme mornarčkov, živijo pa v internatih, kjer se skupaj šolajo in pridobivajo glasbeno izobrazbo.

Eva Jandl

Novo na Metroplay:  Novinar izza nagrade | N1 podkast s Suzano Lovec