Minevajo tri leta, odkar je na čelo ljubljanske SNG Drame stopil nov ravnatelj Igor Samobor, čigar življenje je že več kot tri desetletja tesno povezano z gledališčem in odrom.
V tem času je že poskrbel, da je dan zagledalo veliko točk njegovega programa. Rezultati so zelo pozitivni. Številne razprodane predstave, povečan obisk, večje število predstav in mnoga mednarodna gostovanja kažejo na uspešno delovanje slovenskega hrama kulture. Repertoar pa bo vabljiv tudi prihodnjo sezono, ki so jo poimenovali Utopija.
"V naslednji sezoni se bomo ukvarjali z revolucionarji, sanjači, utopisti, mistiki in ljubimci, poglobili se bomo v njihove individualne vizije in se spraševali, kje so danes in kako je z njimi," je povedal ravnatelj Igor Samobor, ki se veseli prav vseh predstav.
Veliko pričakuje od uprizoritve obsežnega Tolstojevega romana Vojna in mir, ki ga bo v koprodukciji z MGL na oder Cankarjevega doma postavil Silviu Purcarete, eden od pomembnejših evropskih režiserjev. Bliža se tudi 150. obletnica Drame, za katero že pripravljajo slavnostni program.
Ljubezen lahko vodi v največjo utopijo
"Vznemirjen sem zaradi vseh predstav: Antigone, Arnoža, Merlina, Biblije, prvega poskusa in drugih. Vsa besedila se ukvarjajo z iskanjem vrednot, morale, etike in vsega, kar se v današnjem svetu spreminja ali pa celo izginja. Biblija na primer se bo spraševala tudi o tem, kaj je sploh še ostalo božjega v tem razsutem svetu," razlaga član ansambla slovenske Drame.
Priznava, da ga žgečkata tudi Goldonijeva Zaljubljenca – slovita komedija o dveh zaljubljencih, ki zaradi ljubosumja nikakor ne morata biti skupaj, pa naj se vsi še tako močno trudijo. To bo prva premiera. "Naslednja sezona nosi naslov Utopija in ljubezen je edina utopija, ki se lahko včasih uresniči. Če imaš srečo, seveda," glasno razmišlja Samobor, ki se že veseli prihodnjih uprizoritev.
Ideja 'rdeče niti' je nastala po mnogih pogovorih s številnimi sodelavci. Zanj je pomembno, da se gledališče z različnimi besedili ukvarja s temami, o katerih razmišljamo vsi.
Vežejo ju podobne misli in okus
Skupaj s soprogo že dalj časa vodita gledališči, Barbara Hieng Samobor je namreč direktorica Mestnega gledališča ljubljanskega. Doma velikokrat razpravljata o gledališču. "Ne gre drugače, kot da svoje misli deliš s partnerjem. Če se kdaj posvetujeva, je to predvsem zato, da ne pride do repertoarnih podvajanj. Gledališči pa sodelujeta, kot je bilo pri Iliadi in bo prihodnjo sezono pri Vojni in mir, kadar gre za teme, ki so širše odmevne in potrebujejo oba ansambla. Vsako gledališče pa ves čas ostaja pri svoji lastni usmeritvi in ima tudi svoje občinstvo. Lanska Iliada se je pokazala kot zelo uspešen projekt," pove Igor Samobor, ki pa priznava, da je njun okus sicer precej podoben. Zato pa tudi sta skupaj!
Vežejo ju podobne misli in želje. Njun odnos je že od nekdaj prepleten z gledališčem. Gledališče ju je seznanilo in povezalo. "To je nekakšna popkovina med nama in ne želim, da bi se kaj spremenilo," še dodaja.
Čeprav pa med počitnicami, ki si jih privoščita enkrat ali dvakrat letno, o njem ne razmišljata. Zahajata v kraje, kjer ni gledališča, pa tudi pogovori o tem utihnejo po začetnih stotih kilometrih. Takrat se za njiju začne povsem drugačen svet, kjer se sprostita in napolnita baterije, ki jih bosta potrebovala za nadaljnje uspešno vodenje dveh največjih slovenskih kulturnih hramov.
Tekst: Nika Arsovski
Foto: Goran Antley
Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču