Igor Šoltes: Prisega na ekoživila

26. 7. 2017 | Vir: Story
Deli
Igor Šoltes: Prisega na ekoživila (foto: Igor Zaplatil)
Igor Zaplatil

Čeprav večino svojega časa preživi v tujini, je evroposlanec Igor Šoltes še kako zavesten potrošnik. Je eden tistih, ki prej kot v velikih trgovinskih verigah kupuje pri lokalnih pridelovalcih, poletje pa je tudi zanj čas, ko ob prostih trenutkih rad stopi za žar.

"Poletje ni čas le za velike kuharske mojstre in njihove kulinarične izzive, ampak tudi za nas, ki morda znamo malce manj. Priznam, da tudi sam uživam v pripravi različnih jedi, zlasti tistih z žara," nam je priznal, ko smo ga povprašali o tem, ali se pridružuje veliki večini moških, ki poleti veliko pogoste pripravijo dobrote za na družinsko mizo kot sicer.

"Še posebej sem velik ljubitelj morske hrane. Mislim, da je v tem delu leta pravi čas za poskušanje in preizkušanje znanja o tem, kaj vse si že pozabil iz prejšnjega leta," nam je povedal in dodal, da poleti, ko preživi nekaj prostih dni na morju, za ulov poskrbi kar sam."Če je dobra sezona, mi uspe ujeti kakšno orado in gofa. Navadno sem poleti v srednji Dalmaciji, in če sem tam in če je sreča mila, morda ujamem še kakšne šarge. Torej, lačni nismo, še zlasti ponosni pa smo na to, da smo samooskrbni," nam je povedal evroposlanec, ki izvoru in kakovosti hrane, ki jo zaužije, posveti veliko pozornosti.

"Ne sledim nobenemu posebnemu prehranskemu režimu, trudim pa se izbirati ekoživila. Torej tista, ki ne vsebujejo škodljivih konzervansov in snovi. Ker pa večino svojega časa preživim v tujini, tudi tam poskušam paziti in kupovati le hrano s tovrstno oznako, upajoč, da tisto, kar piše, tudi drži," pojasni Igor, ki se je v preteklosti sicer poskusil tudi kot vrtičkar, a se računica zaradi pomanjkanja časa, ki ga je preživel doma, žal ni izšla. "Imel sem ga, ampak se je ravno zaradi moje odsotnosti spremenil v bujno rastje, v pravo džunglo. To je bilo neodgovorno, saj mislim, da za vrt in za konkretno obdelovanje resnično potrebuješ čas, ki ga jaz trenutno nimam," je povedal in dodal, da kakovostna hrana pomembno vpliva na kakovost življenja in na naše zdravstveno stanje.

"Kupovanje lokalne hrane je pomembno. Tako dosežemo veliko pomembnih učinkov, med katerimi je zdravje seveda na prvem mestu. Poleg tega so pri lokalno pridelani hrani tudi krajše transportne poti in s tem povzročamo manjši ogljični odtis. Pa tudi hrana je bolj okusna. Eden od pozitivnih učinkov je tudi lažje načrtovanje, saj se ne zavrže toliko hrane kot sicer, takšni nakupi pripomorejo tudi k ohranjanju delovnih mest na podeželju in k povečanju stopnje samooskrbe," je še pojasnil.

Kaja Milanič

Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču

Nova Story že v prodaji

Story 29/2017

Story 29/2017, od 13. 07. 2017