Jan Kovačič: "Motivi za izgubo kilogramov so različni"

17. 4. 2019 | Vir: Lady
Deli
Vedno nasmejani Jan je bil lansko sezono preopoznaven po svojem zobnem aparatu, letos pa ga krasijo poravnani beli zobje. (foto: Iztok Kurnik)
Iztok Kurnik

Diplomant fakultete za šport je eden izmed tistih simpatičnih trenerjev, ki ga lahko med drugim spremljamo v shujševalnem šovu, kjer skupaj s tekmovalci premagujejo meje mogočega. 

Vrhunski osebni trener ni vpet le v ta šov, ampak je aktiven še pri projektu 1, 2, 3, GREMO, kjer skrbi za strokoven program vadbe, v prostem času pa je najraje v naravi.

► Jan, začniva pri najodmevnejšem projektu, televizijskem šovu The Biggest Loser. Kako motivirani so letošnji tekmovalci?

Moram povedati, da so letos tekmovalci izredno navdušeni. Motivi za izgubo kilogramov so različni, vendar zelo jasni, kar vpliva na njihovo izredno motiviranost.

► Kaj bi ob tej priložnosti svetovali tistim, ki si želijo izgubiti kilograme, pa tega ne želijo delati pred kamerami?

Naj ne odlašajo. Če so že v preteklosti neuspešno poskušali hujšati, jim svetujem, naj se obrnejo na strokovno pomoč. Postaviti si morajo jasne, merljive, realne in časovno omejene cilje, ki jih želijo doseči.

► Poleg tega ste vpeti v še en projekt, ki je prav tako odmeven. Govorim o akciji 1, 2, 3, GREMO! Kaj je namen tega projekta in komu vse je namenjen?

Namen tega projekta je navdušiti čim večje število posameznikov za zdrav življenjski slog in se skupaj uspešno pripraviti na tekaški izziv (letos je to Hofer rekreativni tek na Istrskem maratonu); na koncu tečemo ne le zase, ampak tudi za dober namen.

► Če se ne motim, je program v tej akciji zasnovan tako, da združuje prijetno s koristnim?

Res je, za vsak pretečen kilometer Hofer donira 10 centov za pomoč otrokom v stiski v okviru projekta Botrstvo v Sloveniji. Šteli bodo kilometri, ki smo jih pretekli v celotnem programu, ter pretečeni na Istrskem maratonu. Lepo je, ko naredimo nekaj dobrega tudi za druge.

► Kako sicer vi uresničujete zdrav in odgovoren življenjski slog?

Gibanje me spremlja vsak dan. Glede na letni čas se tudi moje aktivnost spreminjajo, vendar poskušam preživeti kar največ časa v naravi. Na gibanje gledam kot na osebno higieno, ki je vsakodneva. Pri prehrani upoštevam, da jem hrano, ki je sezonska, lokalna, sveža, nepredelana. Seveda ne pozabim na zadosten počitek, ki je zelo pomemben del vsakdana. Glede na to, da živim zdravo, sem se odločil, da uporabljam električna vozila, ki so prijazna do okolja – gre za električno souporabo vozil avant2go.

► Se kdaj razjezite, ko posamezniki in tudi ustanove ponujajo hitre rešitve za lepšo postavo in boljše počutje, da o čudežnih shujševalnih tabletkah niti ne govorim?

Res je poplava hitrih rešitev, ki pa žal niso dolgoročne. Moja naloga ja ravno to, da ljudi ozaveščam, kako doseči trajne in življenjske spremembe.

► Kako pa se sicer sami izpopolnjujete? Življenje je namreč takšno, da se znova in znova učimo. Sploh – če se navežem na prejšnje vprašanje – številni ponujajo hitre vaje za še hitrejšo izgubo kilogramov. Prisegate torej na klasične vaje ali se kdaj prepustite tudi novodobnim vajam?

Udeležujem se številnih seminarjev in izobraževanj, pregledujem novo literaturo, tako v obliki knjig kot tudi na spletu. Tukaj ne gre za nove vaje, bolj za nove študije glede gibanja in prehranjevanja. Nove učinkovite strategije, s katerimi dosežemo želene rezultate.

► Ko že govoriva o treningih in fitnesu, vas moram vprašati (malce za šalo, malce za res) naslednje: včasih se zdi, da fantje v fitnesih preživijo več časa na telefonih (s fotografiranjem) kot pri ’mučilnih’ napravah. Kaj je od tega res in kaj je mit?

Se strinjam, na fitnesih se telefoni veliko uporabljajo. Nekateri se fotografirajo, ker tako spremljajo svoj napredek, drugi se fotografirajo in slike objavljajo na svojih družbenih omrežjih in s tem motivirajo druge. Razlogi so različni. Sam običajno pred treningom oziroma po koncu treninga posnamem video vsebine ali fotografije ter jih delim prek družbenih omrežij. S tem želim deliti svoje znanje tudi s širšo množico posameznikov, ki jih to področje zanima.

► Živimo v času, ko vse prevečkrat nimamo časa niti zase, saj smo v delo vpeti od jutra do večera. Kaj priporočate tistim, ki jim primanjkuje časa, da kljub temu vsaj malo poskrbijo za svoje telo in zase?

Najprej naj poskrbijo za pravilno prehran­jevanje in zadosten vnos tekočine. Naj raje vključijo vsaj 15 minut gibanja na dan, kot pa da čez vikend pretiravajo. Že na delovnem mestu lahko naredimo sklop krepilnih in razteznih vaj, s katerimi bomo pozitivno vplivali na svoje telo. Nikakor pa naj ne pozabijo na zadosten počitek.

Besedilo: Alesh Maatko // Fotografije: Iztok Kurnik, osebni arhiv

Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih