Podjetje Jezeršek gostinstvo, ki smo ga spoznali tudi prek Luke Jezerška in njegove vloge v kuharski oddaji MasterChef, je postalo ponosni partner Slovenske hiše 2018 na zimskih olimpijskih igrah v južnokorejskem Pjongčangu in se pridružilo slovenski olimpijski družini.
Pogovarjali smo se z Juretom Jezerškom, poslovnim direktorjem, in Francem Jezerškom, ki se je spominjal dni na olimpijskih igrah v Albertvillu, kjer so Jezerškovi prav tako razvajali brbončice olimpijcev in drugih.
Pred leti ste že skrbeli za catering v Slovenski hiši v Albertvillu. Kakšna izkušnja je bila, kako se je spominjate?
Tako je. Sodelovanje pri projektu Slovenska hiša 2018 ni prvo tovrstno. Jezeršek gostinstvo je za vrhunsko kulinarično pogostitev 25 slovenskih športnikov in drugih gostujočih skrbelo že leta 1992, in sicer na zimskih olimpijskih igrah v Albertvillu. Takrat je Slovenija na zimskih olimpijskih igrah prvič nastopala kot samostojna država. Vzdušje je bilo naravnost odlično. Sodelovanje na zimskih olimpijskih igrah v Albertvillu je bilo za nas nekaj posebnega. Še posebej smo bili ponosni, da smo lahko tudi mi predstavljali samostojno Slovenijo, in sicer skozi kulinariko. Pripravili smo sprejem za 400 pomembnih gostov, v Slovenski hiši pa skrbeli za sprejem športnikov in drugih gostov. Takrat je bilo v hiši pestro, bilo je veliko dogajanja, spomnim se, da so nas obiskali tudi kurenti.
Se hrana na OI razlikuje od hrane, ki jo sicer pripravljate za druge dogodke?
Ker gre za projekt Slovenska hiša, bo tudi tokrat rdeča nit vrhunska slovenska kulinarika. Maksimalno se bomo potrudili, da bomo vsem gostom Slovenske hiše predstavili odlično slovensko kuhinjo. Kljub temu pa se moramo zavedati, da imamo v tako oddaljeni deželi, kot je Južna Koreja, veliko omejitev. Upoštevati moramo zelo stroge omejitve glede uvoza mesa in mesnih izdelkov ter drugih živil, tudi okusi živil so nekoliko drugačni kot pri nas. Med drugim bomo pripravili ajdove krapce, žgance, loško medlo, ričote, leteče žgance, bovško friko in druge slovenske jedi.
Sestavine boste kupili v Pjongčangu, kaj pa posode, noži ... To pripeljete s seboj ali vse dobite oziroma kupite tam?
V zadnjih nekaj mesecih pri tem projektu tesno sodelujemo z ekipo OKS, Gregorc Vrhovec arhitekti, agencijo Arnoldvuga, živilskim tehnologom. Pri celotnem projektu Slovenska hiša 2018 je vključenih več uspešnih slovenskih podjetij, tako da bomo vso opremo, inventar, pijače in nekaj živil v Korejo poslali že sredi novembra. Konec januarja se na lokacijo odpravlja še ekipa monterjev, takoj na začetku februarja pa tja odpotuje tudi naša ekipa. S seboj bomo vzeli predvsem slovenske kaše, kot so proso, ajda, ješprenj in ajdova moka, seveda pa bo treba nekaj živil kupiti tudi tam. Kot zanimivost lahko povemo, da bomo recimo ocvirke delali tam sami.
Foto: Jani Ugrin