Dober mesec je minil, odkar so številni tekaški trenerji po Sloveniji prvič nastopili v mentorski vlogi tekaških skupinic v okviru projekta Pospeši ritem. Po tem, ko smo v prejšnji številki odkrivali skrivnosti pravilnega teka Brigite Langerholc, smo se tokrat odločili o športnih navadah spregovoriti z nekdanjim smučarskim asom Juretom Koširjem, ki se bo tudi v prihodnjem mesecu na tekaških treningih pridružil skupinicam po vsej Sloveniji. Tokrat smo ga ujeli v Murski Soboti.
In čeprav je sam v preteklosti zabeležil resnično številne športne uspehe, nam je priznal, da je ob teku prva in najpomembnejša odločitev to, da se treninga udeležiš.
"Včasih opažam, da ljudje težko zberemo motivacijo za trening. Priznam, da se tudi meni včasih ne ljubi. Vendar se mora ta odločitev zgoditi v glavi, z mislijo, da boš naredil nekaj dobrega zase. Ko to osvojiš, je pa seveda pomembno tudi to, da disciplino ohranjaš," je naš pogovor začel Jure in dodal, da se mora vsak rekreativec športa lotiti na primeren način. "Športa se ne smeš lotiti 'na glavo'. Izbrati moraš takšen način vadbe, da ti je v užitek, da ni preveč izčrpavajoča ter da te napolni z energijo," nam je povedal smučar, ki zdaj svojim 'vajencem' svetuje, naj športno aktivnost v takšni ali drugačni obliki vključijo v svoje dnevne urnike. "Ljudje naj si življenje prilagodijo tako, da jim bo vadba v užitek. Da postane del življenja, predvsem pa, da poskrbijo zase in za svoje telo, ker je konec koncev edino, kar zares imamo." Čeprav prav tek številnim predstavlja napor, nam je Jure priznal, da udeležence tečajev druži dobra volja.
Sicer pa je svojo potrebo po športni aktivnosti vse od zaključka profesionalne kariere leta 2006 moral prilagodil tudi Jure. "Zdaj se ukvarjam predvsem s športi, ki niso tako zelo zahtevni do telesa. Tek in hoja sta zdaj moja najpogostejša oblika rekreacije, košarka in nogomet pa sta potisnjena na stranski tir, saj je verjetnost poškodb veliko večja. A tudi v zrelejših letih lahko telo spraviš v gibanje in mislim, da je to zelo pomembno. Telo je narejeno za to, da deluje," je pojasnil Jure, ki v prostih dnevih z otroki rad osvoji kakšen bližnji vrh. "To še posebej počnemo v zadnjih letih in jim je kar všeč. Sicer otrok ni enostavno pripraviti do tega, da se odpravijo v hribe, vendar jim na koncu ni nikoli žal," nam je pojasnil in dodal, da se s sinom včasih družita tudi ob kakšni igri z žogo, nad katero se devetletni Jalen še posebej navdušuje. "S sinom je zelo lahko. Fantje so le fantje in igre z žogo so jim zelo blizu. Pod košem se sicer še nisva pomerila, saj mislim, da je še premajhen. Nočem ga tekmovalno izzvati, zato se raje igrava kakšne igre pod košem, ki pa mu gredo zelo dobro od rok. Zdaj je vključen v začetno šolo košarke in zelo rad obiskuje treninge. Pri tej starosti ga ne želim priganjati, saj je veliko bolje, da otroci v teh letih spoznajo osnove športa, predvsem pa, da so zunaj, na zraku in da se gibajo," pojasnjuje oče treh otrok, ki obenem meni, da morajo prav starši otrokom dati zgled za zdrav življenjski slog.
"Otrokom moramo dati zgled, kako se je treba gibati. Mislim, da imajo najini otroci lep zgled, tudi pri Alenki. Vedno sva namenjala pozornost temu, da je aktivno življenje v smislu gibanja izrednega pomena," je še povedal.
"Starši moramo otrokom postavljati zgled za aktivno življenje"
Sicer pa tudi Jure v devetletnem Jalnu glede športnega navdušenja vidi delček sebe. "Ja, sin me spominja name, ko sem bil njegovih let. Punci vseeno kažeta veliko željo po plesu in dekliških aktivnostih, sin je pa res športni navdušenec in zelo rad spremlja vse, kar se dogaja na tem področju," nam je povedal in dodal, da je v preteklosti že dvakrat obiskal košarkarski tabor Gorana Dragiča, nad katerim je bil navdušen.
"Tabor je res enkratno organiziran in seveda mu je obisk takšnega dogodka v veliko veselje. Je velik navijač Gorana Dragiča in ga redno spremlja. Lepo je bilo videti, kakšno veselje otrokom prinese, ko so poleg njega, pa tudi sam se spomnim, kako sem kot otrok doživljal trenutke, ko sem spoznal svoje idole," se spominja Jure in dodaja, da je sicer kot deček idole iskal na belih strminah. "Smučanje je bilo že v otroštvu velik del mojega življenja, v tem svetu sem odrasel. Vse tekme svetovnega pokala sem gledal po televiziji, in ko so prišli videorekorderji, sem si vse posnel in še enkrat pogledal. Pa tudi, ko je bil moj oče sodnik pri smučarskih vratcih na tekmah, sem ga včasih spremljal in na tekmah videval Stenmarka in Križaja ... To so bili moji veliki vzorniki. V živo doživeti to vzdušje je bilo enkratno, zato tudi sina zdaj rad peljem na takšne dogodke, saj vidim, koliko mu to pomeni," še dodaja.
Tekaški treningi
- V okviru Coca-Colinega pojekta Pospeši ritem tekaški treningi po vsej Sloveniji ob torkih in četrtkih potekajo že vse od 17. aprila, zaključili pa se bodo konec tega meseca. Pod strokovnim vodstvom tekaških trenerjev, ki obvladajo tehniko teka, so brezplačni tečaji primerni pravzaprav za vsak profil tekača, saj se udeleženci razdelijo v skupine glede na posameznikove zmožnosti.
Napisala Kaja Milanič
Fotografije Goran Antley, Žare Modic, Matic Bajželj
Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču