Kako dobro naši znani poznajo zgodovino 1. maja

30. 4. 2016
Deli
Iris Ošlaj

Malo pred nastopom prvomajskih praznikov smo zaslišali nekaj znanih obrazov o zgodovini praznika.

Takole so nam povedali ...

IRIS OŠLAJ

Vem, da je ta dan praznik dela, ne bi pa vedela povedati, kako je do njega prišlo. Sama ta dan seveda z veseljem izkoristim za brezdelje, hkrati pa se seveda veselim, da imam delo, saj je treba biti v današnjih okoliščinah tega še kako vesel ... Na ta dan se spomnimo tudi delavskih pravic in tistih, ki so jim te po krivici odvzete. Torej, osebno si želim, zase in za druge, da bi imeli delo in da bi bili zanj tudi pošteno plačani, na delovnem mestu pa spoštovani, občasno tudi pohvaljeni in za odlično delo nagrajeni. Tako bi bilo ne samo prav, ampak po mojih izkušnjah smotrno tudi z vidika delodajalca. Dober in zadovoljen delavec je namreč zlata vreden.

GAŠPER RIFELJ

Ne. Bolj ga poznam po tem, da sem kot otrok vedno čakal kresovanje. Z očetom in mamo sem vedno hodil na ta dogodek in spomnim se, da sem vedno občudoval veličino ognja in kresa. Kot otroku mi je bil to sila zanimiv večer in spomnim se, da smo lovili ognjene iskrice, ki so letale okrog kresa.

6PACK ČUKUR

Če sem odkrit, ne. To je praznik dela. Čas za oddih, kratek dopust ali pa čisto kontra – za nas glasbenike: delo in koncerti. (smeh) Iz preteklosti pa mi je ta praznik ostal poznan kot glavni dogodek v naši soseski. Karbid, kakšno skrito pivo in strmenje v žerjavico.

ILKA ŠTUHEC

Je mednarodni praznik dela, ki meni osebno ne pomeni prav veliko, saj imam 'svoje' praznike. Vem pa, da je izvorno spomin na krvave demonstracije v Chicagu. V današnjem času je praznovanje prvega maja še vedno močno povezano z velikimi zborovanji ali protesti delavcev po številnih mestih celotnega sveta.

Novo na Metroplay: Alya o trenutkih, ki so jo izoblikovali, odraščanju in ljubezni do mnogih stvari v življenju