Del uredništva Lady se je pred kratkim družil s kulinarično umetnico Katerino Gjorgjievsko, bolje poznano pod vzdevkom Kamala. Temnolasko smo nazadnje sicer spoznali v kulinaričnem šovu MasterChef Slovenija, nas pa so zanimale skrivnosti veganske prehrane, ki jo tako strastno promovira.
Kamala je čare vegetarijanske prehrane začela odkrivati pri 18 letih, ko je prvič okusila tovrstne dobrote.
"Takrat sem si rekla, da ni potrebno, da jem meso, ker lahko tudi tako jem izredno okusno hrano. Verjamem namreč, da vse, kar ima srce, lahko ljubi in občuti bolečino. V tistem obdobju sem raziskovala sama sebe, zakaj se rojevamo, in ugotovila, da si s hrano naredimo izredno veliko karme. Verjamem namreč v krog: ubiješ me, ubijem te. Poješ me, pojem te. Raje sem prijazna do življenja," nam je pojasnila kuharica, ki v svoji kuhinji ne uporablja mesa, rib, jajc in mlečnih izdelkov. "Mislim, da je zame najbolj značilno to, da veliko kombiniram sadje in zelenjavo – tako v sladki kot tudi slani kombinaciji. Sem drzna in rada uporabljam širok spekter začimb, predvsem eksotičnih. Zdi se mi, da v življenju iščemo okus in da ga zares dobimo komaj z začimbami," še dodaja.
Okuse je spoznavala postopoma
Sicer pa tudi Kamala priznava, da ni bila že takoj na začetku mojstrica vegetarijanske kuhinje. "Ko si vegetarijanec, si veliko bolj odvisen od svoje kuhinje. Spomnim se, da sem leto dni jedla samo riž ter krompir, in takrat sem videla, da tako ne bo šlo več naprej. Kulinariko sem začela raziskovati v želji, da zadovoljim sebe ter prijatelje, ki me obiščejo. Vedno sem jim pripravila nekaj novega in prijatelji so me vedno spodbujali h kulinaričnemu raziskovanju in javnemu nastopanju," nam je povedala temnolaska in dodala, da si želi tudi sama nekoč postati takšni osebnosti, kot sta Gordon Ramsey in Jamie Oliver.
Kamalini nasveti za zdrav jedilnik med delavnikom
- "Znano je, da moramo na svoj jedilnik vključiti od 50 do 60 odstotkov sveže hrane. In če si zdaj ne bomo vzeli dovolj časa, da takšno hrano pripravimo, si bomo v prihodnosti morali vzeti čas za obiske zdravnika," je prepričana Kamala in dodala, da za pripravo svežega zelenjavnega obroka navadno porabiš še manj časa kot za pripravo mesne jedi.
1. Predpriprava
Kamala svetuje, da se enkrat na teden posvetite pripravi zelenjave. "Enkrat do dvakrat tedensko si nasekljajte različno sezonsko zelenjavo in jo v paketkih pravilno shranite v hladilniku. To vam bo prihranilo čas lupljenja in vam omogočilo, da boste tik po prihodu domov že lahko začeli kuhati."
2. Omake
Pozitivna stran omak je ta, da si jih lahko pripraviš vnaprej. Trik za pripravo riževe smetane, ki jo imam zelo rada, je, da v vreli vodi skuhaš pest riža, ko je kuhan, ga pretlačiš in shraniš v posodici. Tako imaš doma pripravljeno omako vedno na voljo.
3. Palačinke
Tudi maso za palačinke si lahko pripravite vnaprej, nato pa se po delu samo odločite, s katerim zeliščem ali dodatkom boste maso popestrili.
4. Polpeti
"Maso za polpete iz fižola, čičerike, ovsenih kosmičev si lahko pripravite vnaprej in shranite v zamrzovalniku," svetuje Kamala, doma pripravljenim polpetkom pa lahko dodate tudi sveže omake.
Kaja Milanič