Pevka Kataya se v zadnjem času povezuje z odličnimi glasbenimi kolegi. Sodelovanje s Frenkom Novo je zdaj še nadgradila s čudovitim glasbenim mentorjem Samom Udovčem, s katerim bosta dolgoletne izkušnje delila tudi z mlajšo generacijo. Odpravljata se namreč na turnejo po slovenskih šolah, kjer bosta vodila tečaje petja in nastopanja!
Story: Kako se spomnite svojih trenutkov v šoli? Kako ste doživljali šolo kot najstnica?
To je zelo zanimiva zgodba. (smeh) Bila sem namreč odličnjakinja, ki je živela samo za šolo ter ta šolski uspeh nadaljevala tudi na gimnaziji, vendar se mi je zalomilo proti koncu te, ko me je po glavi močno udarila puberteta. Imela sem kup problemov s sabo in s svojim življenjem, in to se je poznalo pri mojem špricanju pouka in neresnosti. Gimnazije takrat seveda potem nisem dokončala, dokler nisem uredila svojega življenja. Imela sem težko obdobje, ki me je veliko naučilo o življenju. Po nekaj letih sem naredila maturo in se vpisala na fakulteto, ki pa sem jo po dveh letih pustila (začasno), saj sem se odpravila delat ter snemat v Los Angeles. Nikoli ni prepozno za učenje ali dokončanje izobrazbe ali za dodatno izobraževanje. Velikokrat razmišljam o končanju študija, vendar se trenutno posvečam poslovnim idejam in razvijanju teh.
Story: Kako je nastala ideja, ki jo bosta uresničila s Samom Udovčem?Kako dolgo se že poznata in kako sta se lotila skupnega projekta?
Samo Udovč je bil moj prvi glasbeni mentor, poznava pa se skoraj desetletje. Naučil me je osnov nastopanja pred občinstvom, obnašanja pred gosti ter poslušalci, profesionalizma ter delavnosti. Imel je stroge ter včasih čudne metode (kikirikal mi je v mikrofon, medtem ko sem pela, da bi se s tem naučila zbranosti - odličen pristop, če smem pripomniti, saj je deloval), vendar so se izkazale za odlične in uspešne. Pri njem je prve glasbene korake naredila marsikatera slovenska znana pevka. Med pogovori in opazovanjem okolice ter glasbenih nadobudnežev, ki se preizkušajo v različnih oddajah, sva prišla do sklepa, da jim lahko in morava pomagati. Seveda je kup talentiranih glasbenikov, ki pa na nastope večkrat pridejo nezbrani, polni treme ter velikokrat ne vedo, kaj bi radi. Tu jim lahko pomagava oziroma jih malce ‘usmeriva k sebi’.
Story: Na šolah bosta vodila tečaje petja in nastopanja. Kdo se bo lahko temu pridružil? Kako dolgo bodo trajala takšna šolanja? Kako bo vse skupaj videti?
Najina izvedba tečaja bo potekala za zdaj izključno na šolah, na katerih bova gostovala. Celoten tečaj oziroma predavanje bo polno zanimivih ter zabavnih primerov, nastopov učencev, najinih nastopov ter apliciranja Samove osebne šole na izbranih učencih. (smeh) ‘Smejte se z nama’ je najin moto, saj se nama bodo lahko učenci od srca nasmejali, skozi smeh in zabavo pa spoznali osnove mikrofonske tehnike in nastopanja brez treme oziroma se bodo poskušali zbrati pred širšim občinstvom ter poiskati svoj slog. Samo Udovč ima za seboj več desetletij glasbenega ustvarjanja v različnih ansamblih in skupinah doma ter po vsem svetu. S svojim bogatim znanjem bo lahko napolnil znanja željne glave, pri tem pa mu bom pomagala jaz, saj sem se izpopolnjevala pri velikanih svetovne glasbene industrije ter sodelovala v studiih, ki delajo z Roc Nationom, ter slavnima producentoma, kot sta Kuk Harrell (6 grammyjev) ter Ommas Keith (delal s Frankom Oceanom, 1 grammy). Pomagala jim bova vsak z bogatimi izkušnjami s svojega področja in večdesetletnimi glasbenimi karierami.
Story: Bosta iskala tudi kakšne potencialne mlade upe?
Prav vsak je mladi up, če dela trdo za to. Nihče ne more iz nikogar narediti zvezde. Industrija ne deluje več tako. Ljudje, glasbeniki in producenti so uspešni, ker cele dneve garajo in živijo samo za en cilj, na katerega so osredotočeni. Nihče jih več ne ‘odkrije’, realnost je kruta. Realnost je, da je v resnici milijon nadarjenih pevcev, kot si ti sam. Vprašati se moraš, ali lahko ponudiš kaj več kotdrugi. To je samo del moje neuradne šole v krutem Los Angelesu, kjer ljudje zaradi sledenja svojim sanjam životarijo in so jim popolnoma podrejeni. Vendar disciplina in vztrajnost ločita neuspešneže od uspeha. Tako da ne! Ne bova jih iskala, pomagala pa bova vsakemu izmed njih, da dojame to, kar mora, da mu bo uspelo doseči svoje sanje, pa če so to postati pek ali pa pevec, ni pomembno.
Story: Kdaj je primeren začetek, da se mladi podajo na glasbeno pot? Poznamo recimo zgodbo Line Kuduzovič, ki je zelo majhna požela prve glasbene uspehe. Je lahko to dolgoročno dobro ali slabo?
Kadarkoli. Jaz sem pela že, ko sem bila skoraj še v plenicah. Pomembno je, da starši otroku pomagajo razviti talent, ki ga kaže, ter v primeru javnega izpostavljanja ne dovoliti, da otroku to stopi v glavo. Nevarno je samo to, da se otrok postavlja na piedestal, preden je zrela ter čustveno stabilna oseba. Tu obstaja največja nevarnost, ljudje namreč nismo bili narejeni, da nas postavljajo na piedestal, ego nas lahko hitro zastrupi, še posebej pa bi to lahko bilo potencialno škodljivo za mladostnika oziroma, kot sem rekla, za čustveno nezrelo osebo. Spremljamo zgodbe, kaj se zgodi z otroki, ki so odraščali pred kamerami oziroma postali ‘slavni otroci’. Ne rečem, da se to zgodi vsakemu, seveda ne, saj imajo starši tu glavno vlogo ter nalogo, da otroka obdržijo na realnih tleh ter mu omogočijo normalno otroštvo. Za kaj več pa bi lahko povprašali kakšnega psihologa. Vendar se mi zdi, da bi povedal podobno. To je zdrav razum.
Napisala MIMA
Fotografije Urban Meglič
Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih