Klemen Bučan: "Tudi tipi imamo lahko PMS!"

21. 3. 2016
Deli
Klemen Bučan: "Tudi tipi imamo lahko PMS!"

Ko ga je Story pred leti prvič spoznal, sta se srečala na odru stand-up komedije. Potem sta se srečala v klubu, ko je Klemen Bučan 'sedel' za mešalno mizo, kot pravi, pa se je vse v resnici začelo z njegovo prvo ljubeznijo ... rolko. Tokrat smo se z njim sestali v novem kontekstu. To pomlad nas bo namreč vodil skozi oddajo Bitka parov, na katero se že aktivno pripravlja.

Story: Klemen, spoznali smo vas v številnih vlogah - kot didžeja, stand-up komika, zdaj voditelja, predvsem pa kot skejtarja. Bi lahko rekli, da je ta svet nekako 'začel' vse skupaj?

Zagotovo. Skejtanje me je pripeljalo do prvega stika s kamero, zaradi tega športa sem spoznal ljudi, zaradi katerih sem začel delati to, kar delam zdaj. Mogoče je skejtanje v meni tudi prebudilo malo bolj kreativno razmišljanje.

Story: Pa je res, da ste za skejtanje navdušili tudi Mitjo Okorna, s katerim ste pozneje ustvarili film Tu pa tam?

Seveda, z Okornom sva bila sošolca v srednji šoli. Bil je najbolj tečen mulec na prvi pogled. Na drugi pogled še bolj, ampak sva se vseeno ujela. (smeh) Jaz sem skejtal pred njim, in ker smo bili prijatelji, je seveda tudi on želel poskusiti. Tako kot mene je tudi njega skejtanje takoj zasvojilo. Ker so skejtarski filmi takrat postajali čedalje bolj priljubljeni, je tudi on želel videti, kako smo videti, ko skačemo čez stopnice. Torej, Okorn je prav zaradi skejta prijel kamero v roke, kam ga je to pripeljalo, pa mislim, da danes vsi vemo. (smeh) Tudi deskala na snegu sva skupaj. Spomnim se, da sva imela oba bunde znamke BIO, in vsem sva govorila, da to pomeni Bučan in Okorn. (smeh)

Story: Pa mislite, da bi se lahko zdaj, ob vašem pojavljanju na televiziji, lahko povezala tudi v kakšnem novem filmu?

Mitja zdaj dela svoje na Poljskem in tam mu gre super. Jaz delam svoje v Sloveniji, kjer imam za naše razmere trenutno čisto dovolj dela. Če se bo Mitja na stara leta odločil posneti Tu pa tam 2 ali kaj drugega v Sloveniji, sem seveda takoj za, na Poljskem pa ima dovolj igralcev, ki bolj pašejo v njegove filme. Če oziroma ko bo šel v Hollywood, pa seveda ne bom imel nič proti kakšni stranski vlogi. (smeh)

Story: Ampak vse to s televizijo se je zgodilo pred vašimi začetki v stand-up komediji, kajne?

Vsaka stvar je pripeljala do naslednje. Zaradi skejtanja sem se znašel v Tu pa tam, kjer sem spoznal Mikija Bubulja, s katerim smo začeli delati predstavo Izbrisani. Oder me je okužil, in medtem ko smo nastopali, sem se počasi navduševal tudi nad stand-up komedijo, v kateri sem zdaj aktiven že deset let.

Story: Vemo, kako težko je nasmejati Slovence. Se je pogosto zgodilo, da je ostalo občinstvo ob vaših šalah ravnodušno?

Reciva tako: vse manj se mi to dogaja. Ker smo bili začetniki novega vala stand-up komedije v Sloveniji, smo se seveda največ naučili na napakah. Še vedno se, a zdaj si veliko bolj prepričan o svojem materialu, bolje odreagiraš, nekako 'prebereš' publiko in preceniš, kaj bo pri določeni skupini ljudi vžgalo.

Story: Torej, kaj je všeč Slovencem?

Slovenci smo lahko kot noč in dan. (smeh) Recimo, včasih povem neko šalo v Kranju, Celju ali Ljubljani in ljudje umirajo od smeha. Potem poveš to isto stvar v Radljah ob Dravi in je tišina! Če se publike lotiš na pravi način, da te vzamejo za svojega, je lahko smešno vse. Seveda pa še vedno najbolj vžgejo šale, s katerimi se ljudje poistovetijo. Seks, politika, tudi aktualni dogodki pa seveda šale na svoj račun ... Zelo pa se zabavajo tudi, ko se spraviš na njih, na publiko v dvorani. Mislim, da so takšne šale navadno najbolj spontane in ljudje to začutijo.

Story: Kateri pa je bil najbolj 'neroden' trenutek na odru?

Nekaj jih je pa bilo. (smeh) Najbolj nerodno je, ko pričakuješ, da bo dobro, pa potem ni. Ko te publika enostavno ne 'kupi'. Eden takih trenutkov je bil ravno na Okornovi premieri filma Pisma sv. Nikolaju v Koloseju. Bilo je grozno. Odločil sem se, da stvar odvodim oblečen v Buddho in 'roastam'.

Story: Kaj pa morda šala, ki ste jo po nekajkratnih poskusih preprosto opustili?

To je v stand-upu redna praksa. Opustil sem jih vsaj petkrat toliko, kot jih povem danes v enournem nastopu. (smeh)

Story: Ali je bilo po večletni karieri v svetu medijev in šovbiznisa voditeljsko mesto nekaj, kar ste si od nekdaj želeli doseči?

Vodenje imam že od nekdaj rad, ne glede na to, ali gre za vodenje skate tekmovanja, koncerta ali bolj uradne prireditve. Seveda me je zaradi tega vedno zanimala tudi televizija in vedel sem, da se mi bo enkrat verjetno ponudila priložnost. Vesel sem, da se je, in upam, da bom čim večjemu številu gledalcev v tej vlogi všeč. In predvsem, da bom všeč sebi, ko se bom videl po televiziji. (smeh)

Story: Vodili boste oddajo Bitka parov. Kakšen partner pa bi rekli, da ste vi?

Lahko sem zelo dober partner. Pozoren, lahko tudi malo romantičen. No, po drugi strani pa sem zagotovo včasih tudi za 'v rit brcnit tečen'. Tudi tipi imamo lahko PMS. (smeh)

Story: Številni pravijo, da je za dečke skejt odlična šola za življenje. Potuješ, okusiš neki življenjski slog, se identificiraš z določeno družbo. Je bilo pri vas podobno?

Zame je bil to brez dvoma življenjski slog. Spoznal sem prijatelje, se naučil potrpežljivosti, vztrajnosti, videl sem nekaj sveta in verjetno dobil tudi nekaj kreativnosti ... Še danes grem z največjim veseljem za kakšno uro na skejt. To me pomiri v skoraj vsakem trenutku. Če ti trik ne uspe, pa je seveda lahko tudi zelo 'zoprn' šport. (smeh)

Story: Je pa tudi res, da so skejtarji znani po tem, da včasih naredijo kakšno 'lumparijo' ...

Aja? Mi pa ne. (smeh) Za marsikoga je lumparija že, da na javnem mestu skačeš čez stopnice in pri tem ogrožaš mimoidoče. Mi smo sicer vedno pazili, mislim pa, da je tudi mimoidočim zanimivo to, kar počnemo. Odvisno, kako pogledaš na stvar. O drugih lumparijah, ki smo jih mi počeli, pa v kakšnem bolj večernem mediju, do katerega otroci nimajo dostopa. (smeh)

Napisala Kaja Milanič, fotografije Arhiv POP TV

Novo na Metroplay: Ines Erbus o avtoimuni bolezni, ljubezni do hrvaščine in potovanjih