Lana Mahnič Jekoš: Grčija jo je spremenila

15. 8. 2011 | Vir: Story
Deli
Lana Mahnič Jekoš (foto: Sašo Radej)
Sašo Radej

Nova miss Slovenije Lana Mahnič Jekoš je v svojem življenju prepotovala že veliko držav, v katerih je tudi živela. Spoznavanje nove kulture ji je ponudilo širino, s katero življenje v Sloveniji dojema precej drugače.

Lana je s svojo družino živela v raznolikem okolju - od New Yorka, Aten, Egipta do Londona. “Povsod mi je bilo po svoje všeč. V Atenah sem se prvič srečala s tipičnim sredozemskim načinom življenja, ki mi je prirasel k srcu.

V Grčiji se najbolj spominjam družinskih izletov po celini in grških otokih. V najlepšem spominu so mi ostali Kefalonija, Zakintos, kjer sem spoznala prekrasne plaže, Kreta, ki je zelo raznovrstna in skrivnostna zaradi zgodovinskih spomenikov, povezanih z grško mitologijo,” prizna Lana.

“V Grčiji sem na svoj način občudovala, kako so ljudje lahko mirno posedali v restavracijah ob večerjah, kot da naslednji dan ne obstaja. Še po polnoči so si naročali hrano in uživali ob grški glasbi. Zdelo se je, kot da tekmujejo, kdo lahko najbolj počasi je, kar se ni najbolje ujemalo z igrico zlate ptičke, ki sem je bila navajena iz slovenskega vrtca,” se še spominja Lana.

Koliko denarja morate imeti, da vas nemške banke štejejo za bogate?

Lana je si je v Grčiji prisvojila kar nekaj njihovih navad. “Takrat se je tudi drastično spremenil moj modni stil. Iz fantovske deklice, ki ni poznala drugega kot superge in trenirke, v mlado deklico, ki je povsod hodila v oblekici in s klobukom. Zgledovala sem se po grških gospeh, ki so se odpravile na izlet na bližnji hrib z visokimi petami in krilom (na vrh hriba so se seveda pripeljale z avtom), da so se sprehodile do bližnjega lokala in si tam odpočile od težke vožnje v hrib. V Sredozemlju so ljudje precej znani tudi po svoji vroči krvi in temperamentu. Od takrat se spominjam tudi svoje prve ‘zveze’ z Južnoameričanom, s katerim sva se med poukom dobivala pri šolski zdravnici vsak dan, vsak s svojo zdravstveno težavo, dokler nama ni zmanjkalo idej o različnih boleznih, ki bi jih lahko dobila. (smeh)”

Na nenehne selitve se je Lana privadila in jih doživljala kot neke vrste avanture. Ko je bila najstnica, je živela še v Egiptu. “Iz Grčije sem se vrnila v Slovenijo, kjer sem živela štiri leta, potem pa so očeta, ki dela v diplomatski službi, napotili v Egipt. V Egiptu sem živela dve leti, kjer sem tudi končala gimnazijo z mednarodno maturo. Na srečo nisem imela velikih težav kot tujka, kot blondinka pa sem zbujala pozornost pri lokalnem prebivalstvu. Vsekakor znajo biti Egipčani vsiljivi do tujcev na turističnih točkah. Dobila sem tudi nekaj neprimernih povabil posameznikov, ki so upali, da so tujke ‘lahek plen’ v primerjavi z domačinkami,” doda Lana.

“Takrat sem se začela ukvarjati z manekenstvom. Pri 16 letih so mi ponudili, da bi šla kot manekenka za dva meseca v Korejo, česar nisem sprejela zaradi šole, ki je bila vedno na prvem mestu. Po tem sem uspešno delala kot manekenka v Egiptu, v Londonu pa zaradi študija nisem imela časa. Zato bi se zdaj končno rada malo bolj posvetila temu,” še doda. Pri tem pa lepotičko podpira tudi njena ljubezen. “Moj fant Marco je zelo ponosen name in nase seveda tudi. (smeh) Podpiral me je od vsega začetka in prišel v Slovenijo gledat finalni izbor. Zdaj uživa na počitnicah s svojimi kolegi v Španiji, medtem ko jaz opravljam svoje obveznosti, tako da mislim, da ni ljubosumen. Spoznala sva se na faksu, saj sva bila kolega na univerzi v Londonu. Za zdaj se še navajava na razdaljo, ni pa najlažje,” prizna Lana.


“Če se vrnem nazaj k Egipčanom, so precej neorganizirani. Spominjam se, da smo se enkrat začeli pripravljati na modno revijo ob enih zjutraj, čeprav je bila predvidena za naslednji dan. Nasploh se življenje v Kairu odvija ob poznih večernih urah. To mi je nekajkrat prišlo prav, ko smo s sošolkami študirale pozno v noč in smo si lahko kadarkoli ponoči privoščile kavo ali sendvič v najbližjem lokalu. Tudi pri fri­zerju sem že bila ob polnoči,” pove Lana.

“V deželi 1001 noči smo nekega večera odšli skupaj s prijatelji jahat arabske konje po Sahari. Tam smo od daleč občudovali piramide, ki so bile osvetljene. Sredi poti smo naleteli na tamkajšnje ‘beduine’, ki so kurili ogenj in si kuhali čaj. Prijazno so nas povabili, da se jim pridružimo, in tako smo sedeli ob ognju, pili metin čaj ter občudovali zvezde na nebu. Velikokrat se je tudi zgodilo, da smo bili po eno uro skupaj ujeti v prometu na avtocesti, ne da bi vedeli, kaj se je zgodilo. Šele ko smo se končno pripeljali do točke, kjer naj bi se zgodila nesreča, smo opazili, da se je tovor, poln sadja in zelenjave, ki ga je vlekel osliček, prevrnil in raztresel po vsej avtocesti. Namesto da bi se voznik tovora trudil odstraniti svojo robo s ceste, se je običajno prepiral s kakšnim voznikom avta in ga krivil za nezgodo, saj naj bi ga oni ovirali pri vožnji. (smeh)”

Lana je v času svojega življenja v Egiptu spoznala tudi revščino, s katero se soočajo državljani. “Spoznala sem drugo kulturo in mislim, da zato bolje razumem ljudi, ki izhajajo iz drugačnega kulturnega okolja. V Egiptu sem se prvič soočila s tem in začela razumevati ogromen družbeni prepad med bogatimi in revnimi, ki se mi zdi krivičen. Zato sem na vprašanje na tekmovanju za miss Slovenije, kaj bi naredila, če bi imela na razpolago neomejena sredstva in neomejen čas, odgovorila, da bi se borila proti revščini.”

Novo na Metroplay: "Dezinformacije so povsod" | N1 podkast s Suzano Lovec