Reporter Milan ima jajca, pravijo v napovedi priljubljene oddaje Radia City. Pravzaprav ima šest jajc. Pod reporterjem Milanom se namreč skrivajo kar trije korenjaki. In eden od teh je Matjaž Šalamun - Šalca, idejni oče reporterja Milana, ki so ga v desetih letih, kolikor je oddaja že na sporedu, pripravili že več kot dvatisočkrat. Zasebno je velik ljubitelj psov, še posebej buldogov, za katere pravi, da so posebni psi za posebne ljudi.
“Tisti, ki pravijo, da je buldog za lene ljudi, ne vedo, kaj govorijo,” razlaga o svojih izkušnjah z buldogom Matjaž Šalamun - Šalca, “saj buldog potrebuje celo več aktivnosti kot hrt, ki mora sicer vsak dan teči. In nenehno se je treba ukvarjati z njim. Celo ponoči, ko spi – zaradi smrčka ima zožene dihalne poti –, ga je kdaj treba malce dregniti, saj preprosto pozabi dihati. Je pa res, da je to pes za določen tip ljudi. In zase vem, da če si bom še kdaj kupil psa, si bom zagotovo spet buldoga.”
S partnerico Sandro sta, preden sta pred dobrim letom in pol kupila buldoga, ki sliši na ime Budha, veliko prebrala o teh izjemno zanimivi psih, o tem ni dvoma. In čeprav sta ugotovila, da je z njim prav toliko dela kot z otrokom, sta se vseeno odločila za to pasmo.
“To je po eni strani zlat pes,” pravi Šalca, “po drugi pa zelo občutljiv. Zdi se mi, da bo kar držalo tisto, da vsak buldog potrebuje svojega veterinarja. Sicer pa sva midva najinega Budho kupila v Radovljici v psarni Bulls, kjer imajo po eno leglo mladih kužkov vsake dve leti, in ni imel nobenih zdravstvenih težav. Zdaj je star 20 mesecev in pri svojih 35 kilogramih nima niti grama preveč,” ponosno razlaga Šalca.
Klima zaradi psa
Sicer pa je Budha klasičen buldog, pravi Matjaž, in smejiš se mu lahko kar 24 ur na dan. V nasprotju z drugimi psi nikoli noče biti sam. Kar naprej zahteva pozornost, da se ukvarjaš z njim. Pa je vseeno, ali si v hiši ali zunaj. Zmeraj hoče biti z ljudmi. In zaradi Budhe so si pri Šalamunovih omislili celo klimatsko napravo.
“Dokler ni prišel Budha,” pravi Šalca, “doma nismo čutili potrebe po klimatski napravi, saj je naša hiša dobro izolirana. Ampak ker je buldog pes, ki ne prenaša vročine, medtem ko ga mraz ne moti, smo jo seveda takoj, ko je postalo vroče, namestili. Tako ob vročih dneh leži pod klimo in je prav zadovoljen.”
“Buldog je najmanj podoben psu,” je še prepričan Šalca. “Veliko bolj se lahko poistoveti z ljudmi, saj se namreč pogosto odzove kot človek. Zna biti tudi zelo trmast, tako da ga je težko kaj naučiti. Tudi užaljen je hitro. Takrat se običajno umakne v kot, skloni glavo in čaka na opravičilo.”
“Privlačila me je tudi buldogova zgodovina,” razlaga Matjaž Šalamun - Šalca. “Po eni strani je to borben pes, ustvarjen za to, da draži bike, po drugi pa mu v Angliji pravijo babysitter in ga priporočajo za čuvanje otrok. In v resnici se odlično razume z otroki. Da je v resnici zelo močan, pa pokaže takrat, ko se igrava, ko kaj vleče. Čeprav ima on 35, jaz pa dobrih sto kil, je zmagovalec v vlečenju in držanju,” se smeje Matjaž in dodaja, da ga je buldog tako navdušil, da drugega psa ne bi več imel.
Novo na Metroplay: Alenka Husič o najlepših spominih, vzgoji hčerk in pestrem preteklem letu