Maneken Franci Legen: "Slovenija je moja dežela, vendar se tukaj ne bom ustalil!"

1. 2. 2017 | Vir: Story
Deli
Maneken Franci Legen: "Slovenija je moja dežela, vendar se tukaj ne bom ustalil!" (foto: Mediaspeed, osebni arhiv, Sašo Radej)
Mediaspeed, osebni arhiv, Sašo Radej

Dobrih deset let že Franci Legen živi in dela v Avstraliji. Nekdanji maneken, ki je v Sloveniji pustil svoj pečat, je življenje popolnoma spremenil in ga celo postavil na glavo.

Franci je bil prepoznaven obraz modne scene na domačih tleh.
Med letoma 2000 in 2005 je sodeloval s številnimi znanimi obrazi.

Franci je pri dvajsetih letih zajadral v manekenske vode, v Sloveniji pa so ga na modnih brveh gostila znana podjetja. "S tem sem se takrat ukvarjal osem let," začne. Iz Prekmurja se je preselil v Ljubljano in se z manekenstvom ukvarjal do 28. leta. "Bilo je zabavno, a slej ko prej ugotoviš, da tega ne moreš delati do konca življenja oziroma pri nas s tem ne moreš graditi prihodnosti. Slovenija še zdaleč ni tako velik trg kot recimo tujina. Pa tudi če greš v Milano, boš morda tam zanimiv dve leti, potem pa spet pridejo novi obrazi, ki te izrinejo," pripoveduje.

Splet okoliščin je Francija pred desetimi leti pripeljal v Avstralijo. Še danes obljubljena dežela številnih možnosti je postala dom za številne Slovence, ki so domove pustili daleč za seboj. Takrat, pred desetimi leti, Franci ni vedel, kaj lahko pričakuje in kaj se mu bo vse zgodilo v novi državi. Znašel se je na cesti popolnoma sam, brez kančka znanja angleškega jezika. "Prvih šest mesecev sem samo poslušal, kaj in kako ljudje govorijo okrog mene," začne pripovedovati Franci. "Takrat nisem imel dovolj samozavesti, da bi spregovoril. Sporazumeval sem se na vse možne znake in tudi po petih letih sem še vedno govoril s precej polomljeno angleščino." To Francija ni ustavilo. "Imel sem srečo, da sem naletel na prave ljudi, ki so mi dali priložnost in zaupali vame. Vajen sem bil dela na kmetiji in nobeno delo mi ni bilo težko. Zato sem se trudil na vseh straneh. To ljudje vidijo in cenijo. Vedeli so, da dobro delam, in tako so se stvari začele postavljati na svoje mesto." Franci si je v desetih letih ustvaril novo življenje.

"Vse se je zgodilo ob pravem času s pravim namenom. Ko sem šel tja, sem vedel, da slabše, kot je, ne more biti. Da gre lahko samo navzgor. To sem moral dojeti, zato nisem odnehal. Kolikokrat sem se zgrudil na tla, ker nisem vedel, kako in kaj, kolikokrat sem obupoval. Težko sem zaupal ljudem po vsem tem, kar se mi je dogajalo doma. Čeprav so moji prijatelji poznali vso zgodbo in mi verjeli, kot tudi domači, ki so mi stali ob strani. Stopili smo skupaj in šli skozi vse to," zaupa Franci.

Deset let je minilo, odkar se je Franci znašel v drugi deželi, daleč stran od doma. "Nočem delati primerjav, ampak to je obdobje, ko si tam; če si priden, resnično lahko nekaj ustvariš. Vse je mogoče, ampak zavedati se moraš, da nič ne pride zlahka. Za vse se moraš boriti." Avstralija, Nova Zelandija in Kanada so zaradi stopnje ekonomskega razvoja in nizke brezposelnosti najbolj zanimive in perspektivne za iskalce dela v tujini. "Pravijo, da Avstralija nima brezposelnosti oz. da je le pet odstotkov brezposelnih ljudi. Jaz pravim, da če je tam brezposelnost, je to samo med tistimi, ki nočejo delati, in tudi takšni se najdejo. Tam tega ni - v nasprotju s Slovenijo. Pa tudi ljudje so vajeni drugega ritma. Jaz se recimo zbujam ob šestih zjutraj in se odpravim delat. Ob tej uri je v Avstraliji največja gneča, ker vsi začnejo delo ob sedmih zjutraj. Do desete dopoldne je narejeno že veliko dela, medtem ko opažam, da v Sloveniji ob desetih ljudje pijejo prvo kavico. Ne želim govoriti slabo o Sloveniji. Še vedno je moja dežela in rad se bom vrnil na obisk. Ampak da bi pa prišel nazaj in se tukaj ustalil, to pa ne," še doda Franci.

Napisala Mihaela M. Kocbek
Fotografije Mediaspeed, osebni arhiv, Sašo Radej

Nova Story že v prodaji

Story 04/2017

Story 04/2017, od 19. 01. 2017