Metko Ternjak Gomboc poznamo iz oddaje Vrtičkanje, ki jo vodita skupaj z njeno hčerko Tino. Iz oddaje ju poznamo kot idilični tandem: mati – hči. Pa sta to res?
Prijazna Metka je z nami spregovorila o svojih začetkih,o bolezni svojega moža in o odnosu s hčerko Tino.
Za delo na vrtu jo je navdušila njena babica
Čeprav gospa Metka po izobrazbi ni agronom, je svoje znanje pridno pridobivala s prebiranjem strokovne literature. »Znanje, ki sem ga pridobila iz prebranih knjig sem kombinirala z znanjem, ki mi ga je predala moja babica.« Metkina babica je imela zelo velik vrt in takrat še majhna Metka ji je pri delu na vrtu pridno pomagala, ob tem pa že vsrkala vase znanje, ki ga je z njo delila babica. »Na vrtu sem kot otrok zelo uživala, ker me je babica na nevsiljiv način vključila v delo na vrtu.«
Ko so bili Metkini otroci majhni, jih je tudi sama želela vključiti v delo na vrtu na taustu prijazen način. »Na začetku so mi z veseljem pomagali, kasneje jim je postalo to bolj odveč. Zavedala sem se, da bodo otroci po tem kljubovalnem obdobju ponovno poprijeli za delo na vrtu, če bodo le imeli pravi vzor.« Pri Tini se je to zagotovo zgodilo in kaj kmalu je pokazala zanimanje za vrtnarjenje.
Z delavnicami začela zaradi moževe bolezni
Ko je Metkin mož zbolel za neozdravljivo boleznijo, so se morali soočiti z dejstvom, da za to bolezen ni zdravila, se pa lahko njen potek upočasni z zdravim načinom življenja. Čeprav so že do takrat živeli bolj kot ne zdravo, saj sta se oba otroka intenzivno ukvarjala s športom, gospa Metka priznava, da se ob soočenju s takšno boleznijo še toliko bolj zaveš pomembnosti zdravega načina življenja. »Sama sem po naravi borec in sem želela izkoristiti vse kar je v mojih močeh, da pomagam možu. Prebrala sem več kot 200 knjig o zdravem načinu življenja. Sam imaš vpliv na zdravo prehranjevanje, da se dovolj giblješ, si pozitiven, skratka, da živiš bolj zdravo.«
Ko so se pri možu pokazali prvi pozitivni rezultati njihovega novega še bolj zdravega načina življenja, so jo prijatelji začeli spraševati po nasvetih. Ti so se izkazali za tako koristne, da so jo pričeli prepričevati, da bi lahko imela delavnice in na njih delila vso to svoje znanje in izkušnje.
Tako so pred dobrimi šestimi leti nastale prve delavnice o zdravi prehrani, potem še kuharske delavnice, delavnice o vrtnarjenju in nato še o pripravi kozmetike in čistil iz domače shrambe.
Preboj na TV zaslone z oddajo Vrtičkanje
Ob zaključku ene izmed njunih delavnic s področja kozmetike, jima je producent, ki je naključno prišel mimo, pomagal ob pospravljanju vseh pripomočkov, ki jih Metka in Tina vedno prineseta s seboj na ustvarjalne delavnice. »Takrat naju je vprašal, če poznava koga, ki ve kaj več o vrtnarjenju. Odgovorili sva, da imava poleg kozmetičnih in prehranskih delavnic tudi delavnice s področja vrtnarjenja. Takrat nisva niti mislili, da bo iz tega nastala oddaja.« Kasneje so ju ravno zaradi njune zgovornosti in dobre medsebojne komunikacije povabili k sodelovanju in tako je nastala oddaja Vrtičkanje.
Pa je njun odnos resnično idealen?
Gospa Metka ima poleg Tine še sina Jana in »priženjena« Špelo in Miha. Z vsemi se odlično razume, a vseeno prizna, da navkljub idealnemu odnosu s hčero, ki je prikazan v oddaji Vrtičkanje, še vedno pride kdaj do nesoglasij.
»Zagotovo ni odnos vedno popoln in idealen. S Tino se največkrat sporečeva ravno zaradi dela. Morda tudi zaradi medgeneracijskih razlik. Včasih pride tudi slaba volja. Vendar to jemljem bolj kot nestrinjanje med sodelavkama. Poleg tega, da sva mati in hči, sva tudi sodelavki in včasih mora priti do nestrinjanj in izmenjave mnenj. Kot mama in hči pa imava dober odnos.«
S Tininim odhodom v svet se je veliko spremenilo
Ko se je Tina odpravila na študij v tujino, je ob svojem povratku domov, prinesla tudi nove poglede.
»Domov je prinesla rastline, ki jih prej nisem poznala, pa tudi predlagala je drugačne načine dela. Mi smo tradicionalno lopatali na vrtu, Tina je predlagala, da prenehamo. Veliko več smo začeli uporabljati zastirko, sadili smo v večje lonce.« Ravno zaradi Metkine odprtosti za nove načine oziroma prijeme pri delu na vrtu, sta nove metode združili s starimi in vse skupaj nekako nadgradili. »Sama se ne držim zgolj ustaljenih poti. Vedno rada poskusim tudi kaj novega. Če se nekaj izkaže za dobro, to tudi sprejmem.«
Nam pa Metka prizna, da je vseeno morda bolj tradicionalna od Tine. »Na vrtu imam rada red. Pri Tini raste vse bolj povprek, eno čez drugo. Tina prepusti vse bolj naravi.« Metka pravi, da imajo mladi zaradi samega načina življenja manj časa za delo na vrtu. Morda jim zaradi tega tovrstni način tudi bolj odgovarja, saj jim ni potrebno preživeti toliko časa na samem vrtu. »Tudi Tina želi to izkoristiti. Da ima vseeno dovolj pridelka, priznam, včasih tudi česa več kot jaz, a z manj vloženega truda. To kar se moram mogoče jaz še naučiti. (smeh)«
»S Tino sva si zelo podobni.«
Tako kot Tina tudi Metka rada potuje, obožuje morje in prebira knjige. »Z možem dejansko uživava na morju. Kadarkoli imava z možem malo več časa se opraviva v Orebič ali do prijateljev v Strunjan.« Z možem nista klasična dopustovalca, saj se na morje najraje odpravita izven turistične sezone. Ta čas najraje preživita brez računalnika in telefona, da lahko resnično uživata v miru in čaru narave. »Poleti se raje kot na morje odpraviva na izlete in potovanja po Sloveniji in Evropi.«
Navkljub »morskemu odklopu« vseeno delovno
»Na morju imava manjši čoln s katerim se odpraviva ribarit.« Vendar glede na delovne navade gospe Metke, vseeno ne ostane vse zgolj pri uživanju v brezdelju. Metka namreč rada ribari, vlaga ulovljene sardelice v steklene kozarce. »Sardelice, ki jih ponavadi ljudje kupujejo v trgovini v konzervi, jaz raje sama vložim in jih imamo kasneje za zalogo«
Na splošno se pri Metki doma trudijo za čim večjo samooskrbnost. »Kar ne pridelamo sami, nabavimo največkrat neposredno na ekoloških kmetijah.«
V kolikor že mora kaj nujnega napraviti na morju tudi s pomočjo računalnika, pa le to napravi na pomolu, da lahko navkljub delu uživa v naravi.
»Ponovno si želim plesati.«
Poleg prebiranja knjig, potovanj in dopustovanj na morju ima gospa Metka še eno ljubezen in to je ples.
»Z možem sva dolgo časa hodila na plesne tečaje. Kasneje sva zaradi delavnic in ostalih obveznosti to morala opustiti. Upam, da bova ponovno našla termin, da bova lahko ponovno začela hoditi na plesne tečaje.«
Ljudem želi sporočiti ...
»Želela bi si, da ljudje prenehajo stokati in jamrati, kako je vse te težko in nesmiselno. Veliko ljudi gleda na vse preveč negativno in se obremenjujejo s stvarmi, na katere nimajo vpliva. Vseeno naj se malo potrudijo in gledajo bolj pozitivno. Naj naredijo to, kar pač lahko, obudijo stare spretnosti in znanja. V kolikor nimajo vrta, lahko povprašajo kakšnega kmeta, če jim odstopi košček njive. Če ne gre drugače, lahko poskusijo tudi na balkonu. Tudi tam se da marsikaj vzgojiti,« pravi Metka in dodaja: »Hrana je zelo pomembna v našem življenju! Gibanje na vrtu in stik z naravo lahko nudi veliko lepega. Tudi otroci bi morali to spoznati. Ni vse samo pred računalniki in v velikih trgovskih centrih. Lepo je videti otroka, s kakšnim veseljem pogleda, ko nekaj zraste na vrtu. Ta stik bi starši morali svojim otrokom omogočiti!«
Aleš-Rod, roto: Metka Ternjak Gomboc (osebni arhiv)
Novo na Metroplay: "Dezinformacije so povsod" | N1 podkast s Suzano Lovec