Mojco Mavec vsi poznamo po njeni dobrovoljnosti in simpatičnosti. Veliko ljudi, ki spremlja njene televizijske oddaje ali prebira njene kolumne, ve, da je tudi velika popotnica.
Tokrat jo je pot zanesla v špansko provinco na vzhodu Kastilje. Goli griči in hribi, posušeni travniki, čez katere se podi jesenski veter in odnaša še zadnji vonj dišečih bilk. Takoj se ji je zazdelo, da jo je nekdo spet poslal nazaj v čas pesnika Antonia Machada, ki je najlepše opisal eno najmanjših španskih provinc na vzhodu Kastilje. V Sorii je napisal svojo najpomembnejšo pesniško zbirko Campos de Castilla. Soria je z nekaj manj kot 40 tisoč prebivalcev tudi ena najmanjših španskih prestolnic. Kastilja je nekoč bila središče sveta, v zlati dobi španske zgodovine se je tu odločalo o usodi Evrope. Danes je pokrajina človeška puščava, to je dežela odseljevanja. A pusta, skromno naseljena pokrajina brez industrije je kot nalašč za ekološko kmetovanje.
Zelišča so ga rešila pred bankrotom
Tako je pred leti spoznala tudi Antonia Estebana, kralja zelišč, ki je danes na čelu Sorie Natural, prvega fitofarmacevtskega podjetja Španije in enega izmed največjih proizvajalcev izdelkov naravne medicine na svetu. Antonio ji je zaupal tudi svojo osebno zgodbo. Še pred leti je bil uspešen poslovnež, a gospodarska kriza v Španiji je uničila tudi njegov prvotni posel. Tako se je spomnil na zelišča in tradicijo, ki sta jo začela že njegov ded in zatem oče. V zeliščarstvu je našel novo priložnost. Kljub temu da je tudi sam danes dedek s šestimi vnuki, še vedno vsak dan prihaja v tovarno. Ko je prišla Mojca, je ravno okušal vegansko tortiljo brez jajc in glutena. V Sorii namreč ne proizvajajo zgolj naravne medicine, temveč tudi ekološko pridelane prehrambne izdelke. Antonio jo je s sodelavci popeljal po tovarni, obiskala pa je tudi vrt in polja.
V tej zgodnji jeseni je na njih le še nekaj žajblja. V Sorii so nanj še posebno ponosni, saj je v nasprotju s sorodnikom na jugu dežele bolj aromatičen in obstojen. Tu raste na 1.200 metrih nadmorske višine. Soria ima tudi velike temperaturne razlike, zato so rastline tu še bolj trpežne in polne zdravilnih učinkovin. Mojca se spominja, da so jo že doma od malih nog učili o moči zdravilnih zelišč. Mojčina mama je imela tudi herbarij, v katerem je zbirala in beležila vse o zdravilnih rastlinah. Kljub temu da je uporaba zdravilnih rastlin znanost, vse prepogosto posegamo po farmacevtskih zdravilih umetnega izvora.
Besedilo: Aleš-Rod
Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih