Začel se je glasbeni natečaj narodno-zabavne glasbe Volkswagen Špila, ki je namenjen uveljavljenim in še svežim narodno-zabavnim ansamblom, ki želijo pokazati svoje ideje, talent in kreativnost.
Projektu se je pridružila tudi Natalija Verboten, ki se tokrat na sceno vrača kot voditeljica, saj bo na treh polfinalnih koncertih vodila bitko narodno-zabavnih ansamblov in na zaključnem koncertu predstavila zmagovalca.
Začenja se nov glasbeni natečaj narodno-zabavne glasbe Volkswagen Špila. Kako bo potekal in česa se najbolj veselite?
Natečaj je namenjen uveljavljenim in še svežim narodno-zabavnim ansamblom, ki želijo pokazati svoje ideje, talent in kreativnost ter se zavihteti med najboljše na sceni. Tisti, ki se bodo uvrstili v finale, bodo s pomočjo uveljavljenih glasbenikov, ki bodo njihovi mentorji, pripravili svojo avtorsko pesem in jo izpilili za finalni nastop. Zmagovalni ansambel bo nagrajen z 10.000 evri. Prijave na natečaj so odprte do 31. decembra 2018.
V bistvu boste znova prevzeli voditeljsko mesto. Nekoč smo vas lahko spremljali v TV-oddajah Po domače in Pri Jožovcu z Natalijo. Na treh polfinalnih koncertih boste vodili bitko. Kaj menite, kakšen izziv bo to znova za vas?
Rada imam zanimive izzive. Več kot deset let sem vodila najrazličnejše dogodke, festivale, TV-oddaje, tako da se zelo veselim vodenja koncertov tega natečaja, saj je ne nazadnje vodenje še vedno moja velika ljubezen.
Se tudi sami zavzemate, da bi čim več mladih prepevalo v domačem jeziku in da bi se ustvarjala domača pesem. Vemo, da je poplava tujih medijev in vplivov na mlade velika. Kaj menite?
Mislim, da je velika priljubljenost narodno-zabavne glasbe v zadnjih letih prav naraven odgovor ljudi na medijsko vsiljevanje tujih vplivov in medijev. Vem, da se nam za domačo pesem ni treba bati, saj je na terenu in v naših srcih močna in trdno zakoreninjena.
Kako vaša sinova spremljata glasbo?
Sinova Max in Oskar zelo rada poslušata različno slovensko glasbo in izvajalce, od otroških pesmi, ljudskih, rokerskih, narodno-zabavnih, zabavnih do popa in rap glasbe. Torej od pesmi Romane Kranjčan, Čukov, Poskočnih muzikantov, Šank rocka, Challeta Salleta, Siddharte, Kingstonov do Čebelarja, Golice pa vse do mojih pesmi. V zadnjem času ugotavljata, da ima mama prav fajn pesmi.
Kako ste se sami kot otrok srečali z narodno-zabavno glasbo in kako se je ta zasidrala v vaše srce? Velik del sta prispevala k temu tudi vaša starša, drži?
V naši družini je bila glasba doma že od malih nog, oče je bil glasbenik in je igral v bandu Dan in noč, moja mama sicer ni nastopala, imela pa je, no, saj ga še vedno ima, dober posluh in lep glas, tako da se je nonstop poslušalo glasbo, prepevalo in igralo. Starša sta me na kasetofon posnela, ko sem bila stara nekaj let, komaj sem govorila, a sem na ves glas prepevala skladbo Novih fosilov 'O, moja Sanja', ki je bila v tistem času velik hit po vsej Jugoslaviji.
Potem sem v osnovni šoli sicer pela v otroških zborih, v srednji šoli pa sem to zaradi premočne treme opustila V bistvu sem nastopati začela bolj po naključju in spletu okoliščin. Kot najstnica sem bila precej sramežljiva in sem se tudi sama zapirala v svojo sobo, svoj svet, tam na veliko prepevala, takrat džezovske klasike, kot sta na primer Ella Fitzgerald in Dinah Washington, in si obenem naivno domišljala, da me nihče ne sliši.
Seveda so me slišali, oče, ki je bil tudi glasbenik, me je nekega dne presenetil z vprašanjem, ali bi si upala iti na avdicijo, ker neki mladi ansambel iz Koroške išče pevko. Od presenečenja in šoka sem seveda takoj izstrelila: ''Seveda bi si upala! Jaz da si ne bi upala!'' in me je prijavil. No, tam svojega dela po svojih strogih merilih nisem opravila najbolje, saj sem imela izredno tremo. Ampak je gospod Oto Vrhovnik videl nekaj več v meni. Rekel je: "Iz te punce pa še enkrat nekaj bo. Tremo ima, vidi se, da jo to ovira, dajmo ji priložnost!" To sem na prvih skupnih vajah upravičila, saj sem se dobro pripravila in tako se je začela moja glasbena pot.
Glasbeniki ste tisti, ki imate moč vplivati na širše občinstvo s svojo glasbo. Kako vam uspeva vedno biti v koraku s časom in slediti trendom na glasbeni sceni?
Predvsem moraš imeti glasbo in svoje delo najprej neizmerno rad, pa si kdaj tudi upati – biti korak pred trendi, se nenehno razvijati, rasti, iskati nove zvoke, glasbene kombinacije … Pravzaprav je dobro, da si kot slogan natečaja Volkswagen Špila: Po domače, a mal' drugače!
Besedilo: MIMA // Fotografiji: Primož Lukežič
Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču