Osebni trener Andrej Milutinovič odkrito o najrazličnejših prehranskih dopolnilih

12. 5. 2018
Deli
Osebni trener Andrej Milutinovič odkrito o najrazličnejših prehranskih dopolnilih (foto: Aleš Rod)
Aleš Rod

Glede na porast trenda uživanja najrazličnejših prehranskih dopolnil nas je zanimalo, kako jih pravilno izbrati in tudi kako jih pravilno uživati, kakšen negativni vpliv lahko imajo na človeški organizem in na kaj moramo biti še posebej pozorni.

Osebni trener Andrej Milutinović, ki že drugo sezono sodeluje tudi pri resničnostnem šovu The Biggest Loser Slovenija, je z nami delil svoj pogled in svoje izkušnje o različnih prehranskih dopolnilih. Seznanil nas je tudi z dejstvi, ki bi jih morali uživalci prehranskih dopolnil poznati. 

Kakšen je vaš pogled na prehranska dopolnila?

V petnajstih letih, kar sem osebni trener, imam s prehranskimi dopolnili kar nekaj izkušenj. Kot športnik in kot trener jih zelo priporočam in tudi uporabljam. Dejstvo je, da je telo športnika bistveno bolj obremenjeno in zato potrebuje dopolnila, ki jih s prehrano ne moremo dobiti. Če se ta dopolnila ne zlorablja in se jih jemlje resnično po potrebi, gledam na to pozitivno. Je koristno in nekakšno nujno zlo.

Nekateri bi želeli v čim krajšem času pridobiti čim večjo mišično maso. Katere napake so pri tem najpogostejše? Kakšen je pravilni recept, da bodo ljudje s svojimi rezultati zadovoljni?

Najpogostejša napaka, ki jo opažam, je ta, da si ljudje želijo na hitro pridobiti mišično maso in ob tem niso dovolj fizično aktivni. Po domače povedano, ljudje začnejo preveč jesti. Dostikrat dam za primerjavo naslednje: če v poln kozarec vode začneš nalivati vodo, bo voda tekla čez. Enako se začne dogajati pri človeškem telesu. Po nepotrebnem se začnejo obremenjevati jetra, ledvice, prebavni trakt in nenazadnje tudi srce. Zaradi tega ker se pričnejo uporabljati dodatki in prehrana, katerih telo ne more porabiti, ker ni porabnika. Ni fizične aktivnosti, ki bi bila potrebna, da bi se ta višek hrane porabil.

Skrivnostna knjiga o svetovni katastrofi: Cia jo je prepovedala, zdaj je javna

Prva stvar, ki jo človek mora narediti, da začne pridobivati na teži in na mišični masi je, da se prične več gibati, da telo spravi v pogon.

Kakšna je največja napaka, ki jo naredijo ljudje, ko pričnejo uživati prehranska dopolnila?

Največja napaka pri uživanju prehranskih dopolnil je ta, da se jih prične uživati ob nepravem času. Nekateri začnejo uživati samo prehranska dopolnila in živeti zgolj od njih. Vsi vemo, da je današnji tempo življenja hiter, stresen in ljudje nimajo več časa jesti petkrat na dan. Ljudje enostavno nimajo časa, da bi si hrano sami pripravili, jo skuhali, si jo stehtali, odmerili in jo po potrebi odnesli s seboj. Nekateri zato začnejo posegati po teh prehranskih dopolnilih. Vendar je dejstvo, da so to še vedno prehranska dopolnila in s tem zgolj dodatek k prehrani. Ne smemo jih jemati kot nadomestek obroka. Ljudje ne bi smeli nadomeščati zdravega obroka s praški in nadomestili. V tem primeru tudi ni prave hranilne vrednosti, ni učinka na telo in tudi kalorična vrednost ni takšna, kot bi bila potrebna. Naše telo je narejeno za žvečenje hrane in ne za pitje tekočin oziroma pitje kalorij.

Kako lahko posameznik izbere pravo prehransko dopolnilo zase?

Obstaja ena zelo dobra metoda, ki se imenuje mineralogram. To je metoda, ki na podlagi analize las posameznika pove, kaj dotičnemu primanjkuje. Ali so to minerali, vitamini, kateri so itd. Vse se pokaže v laseh. V primeru, da nekateremu primanjkuje selena ali kakšnega drugega minerala ali vitamina je to potrebno upoštevati pri uživanju prehranskih dopolnil.

V zadnjih letih smo priča poplavi najrazličnejših prehranskih dopolnil na slovenskem tržišču. So vsi varni?

Po mojih izkušnjah na slovenskem tržišču slabih ali prepovedanih izdelkov ni. Moramo se zavedati: mineralov, vitaminov, dodatkov k prehrani je na desetine. Je pa pri uživanju katerega koli prehranskega dopolnila potrebno upoštevati, kaj posameznik potrebuje. Če recimo nekdo, ki ima v telesu že prekomerno količino določenega vitamina, recimo C, tega še dodatno vnaša s prehranskimi dopolnili, to ni dobro.

Slabih dodatkov ni. Ne smemo jih pa uživati nepremišljeno, ker si s tem lahko napravimo več škode kot koristi.

Z elektronskim omrežjem se je tudi dostopnost do prehranskih dopolnil povečala do te mere, da lahko praktično vsakdo naroči izdelek tudi izven kontroliranega področja? Na kaj bi morali biti uporabniki pozorni, pri nakupovanju prehranskih dopolnil preko spleta?

Tukaj zadeva postane vprašljiva in problematična. Še posebej, ko govorimo o trgih izven Evropske unije. Najbolj problematični so trgi v državah tretjega sveta, kot so Kitajska, Indija ... V teh državah ni pravega nadzora. Na teh trgih je stalno prisotno dejstvo, da lahko na embalažah reklamirajo praktično vse. Tam ni pravega nadzora. Preko spleta lahko posameznik zmotno naroči izdelek, za katerega je na embalaži sicer reklamirano, da vsebuje sestavine, ki jih v samem izdelku ni. Ljudem, ki se odločajo za nakup preko spleta svetujem, naj naročajo samo priznane blagovne znamke, ki imajo pridobljene ustrezne certifikate,so odobreni s strani pristojnih služb oziroma ustanov in imajo preverjen izvor.

Nekateri se odločijo in kupijo tudi ilegalne-prepovedane snovi, npr. steroide. Kako je s tem?

Preko interneta je možno kupiti praktično vse. Tudi prepovedane snovi, kot so steroidi. V kolikor posamezniki premišljujejo o nakupu prepovedanih ilegalnih snovi, kot so steroidi in podobno, jim to absolutno odsvetujem.

Število trgovin s prehranskimi dopolnili se premosorazmerno z naraščajočim trendom uživanja le teh povečuje. So prodajalci v teh trgovinah dovolj podkovani z znanjem in s tem usposobljeni, da lahko posamezniku svetujejo katero dopolnilo je zanj primerno in katero ni?

V zadnjem času se je stanje kar popravilo. Pred 15 leti so v teh trgovinah delali študentje, ki so bili usposobljeni kot prodajalci v diskontnih trgovinah. Ustreznega znanja takrat zagotovo niso imeli!

Danes je stanje drugačno. Fitnes je postal popularen in že navadni laiki, ki se z njim ukvarjajo, imajo več znanja, kot so ga takrat imeli prodajalci v teh trgovinah. Tudi lastniki trgovin s prehranskimi dopolnili zaposlujejo ljudi, ki se sami ukvarjajo s fitnesom in imajo dovolj znanja, da lahko strankam svetujejo in se le te tako lahko lažje odločijo za nakup.

Bi priporočili posamezniku, ki se odloči za pričetek uživanja prehranskih dopolnil, da se o tem vseeno raje še dodatno posvetuje pri osebnem trenerju, kot ste nenazadnje tudi vi?

Zagotovo bi se moral človek, ki se odloči, da bo nekaj naredil za svoje telo, posvetovati z osebo, ki je za to strokovno usposobljena in ima ustrezno znanje. Vseeno se je bolje predhodno posvetovati, predno bi lahko napravil posameznik kakšno napako, ki bi lahko kasneje vodila tudi do morebitnih hujših posledic To je nenazadnje vložek vase, pri katerem ne bi smeli šparati.

Besedilo: Aleš-Rod // Foto: Aleš-Rod

Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih