Rok Rozman prejel nagrado zlato veslo

18. 3. 2017 | Vir: Lady
Deli
Rok Rozman prejel nagrado zlato veslo (foto: Jan Pirnat)
Jan Pirnat

Rok Rozman, naš nekdanji olimpijski veslač, ekstremni kajakaš, biolog in vodja projekta Balkan Rivers Tour, je 18. februarja na Portugalskem prejel svetovno nagrado zlato veslo, najvišje priznanje na področju kajakaštva, ki je tako prvič romalo v Slovenijo.

"Nagrada zlato veslo, ki jo podeljuje akademija World Paddle Awards, je priznanje, da je projekt deležen pozornosti svetovne javnosti,'' je povedal Rok, ki je prejel nagrado za vodenje projekta Balkan Rivers Tour.

Gre za največjo akcijo ohranjanja rek v Evropi, ki je vključevala mirne proteste, peticije vladam in korporacijam ter opozarjala medije in lokalno prebivalstvo s predavanji in dogodki. Predstavlja razsežnosti škode, ki jih povzroča zajezitev zadnjih divjih rek Evrope.

Na področju Slovenije in Balkana nam po podatkih o nameravanih gradnjah hidroelektrarn grozi kar 2.700 jezov, 113 jezov je umeščenih celo v narodne parke. In zakaj bi morali biti zaskrbljeni Slovenci? ''Slovenija je ena najhujših držav na tem področju. Smo v EU in naj bi bili neka zelena dežela, ki pametuje Balkanu, hkrati pa kršimo zakonodajo EU, vsepovsod postavljamo jezove brez vsake pameti. Načrtov je ogromno, narejeni so za celotno verigo elektrarn na srednji in spodnji Savi, Muro hočejo zajeziti v celoti.

Na sestanku o HE na Muri je pred meseci predstavnik Direktorata za energijo rekel: ''S Pomurci bo malo težje kot z lokalci na spodnji Savi, ampak bomo že pometli z njimi.'' Balkan Rivers Tour je združil ljudi iz 18 držav, ki so veslali na 23 rekah v 39 dneh. Veslanje se je začelo na Savi v Sloveniji in zaključilo na Vjosi v Albaniji. Ekipi se je na poti pridružilo 500 veslačev in več kot 1.500 aktivistov.

Reke so naše največje bogastvo

29-letnik iz Radovljice meni, da Slovenija in Balkan ne potrebujeta novih jezov, temveč zavedanje, da so naše zadnje nezajezene reke bogastvo, ki ga ne premore noben drug del Evrope. Prav zato je lahko ta del turistično bogat, saj preostali del Evrope želi videti to, kar lahko vidi samo še tukaj.

Ptice, ribe in čistost rek so najpomembnejša naložba v tretjem tisočletju. Kot Slovence pa bi nas bilo verjetno sram Soče ali Mure v verigi jezov, te reke so del naše narodne identitete, zato jih je vredno ohraniti. In javnost naj bi imela moč, da objekte ustavi. Rok ob tem še opozarja: ''Jezovi so na globalni ravni tisti, ki povzročajo globalno segrevanje in ga ne preprečujejo, kot nas poskušajo prepričati politiki in 'hidro lobiji'.''

"Želimo dvigniti prah"

Rok in ekipa se bodo borili dalje, da rešijo življenje v in ob naših zadnjih divjih rekah: ''Trudili se bomo, da izpostavimo zgodbe o izkoriščanju rek in domačinov, ki jih izrabljajo korporacije iz zahodne Evrope. Želimo dvigniti prah, kjer se le da, saj se nesmiselni gradbeni projekti izvajajo na skrivaj. Naš projekt ruši argumente o zeleni hidroenergiji. Slovenija in Balkan ne potrebujeta novih jezov, temveč zavedanje, da imamo bogastvo, ki ga ne premore noben drug del Evrope. Divje reke so vir navdiha, povezovanja in možnost za sonaravni turizem. Veliko boljša izbira od betoniranja.''

A. V.

Novo na Metroplay: Kristijan Crnica - Kikifly o glasbenem ustvarjanju, izzivih in prav posebni tetovaži