Evropska poslanka Romana Tomc se je že navadila ustaljenega ritma, ki jo vsak teden popelje v evropsko prestolnico Bruselj. Čeprav je nenehno razpeta med Ljubljano, Brusljem in Novim mestom, poskuša kar najbolje poskrbeti za svoje zdravje in fizično kondicijo. Kajti to je osnova, da lahko na tako pomembnem delovnem mestu, ki ga ima, uspešno deluje.
Romana svoj mir najde ob koncih tedna, ko se vrne v krog družine. Življenje, razpeto med tedenskimi obveznostmi v Bruslju, ni lahko, a kot priznava, se ga privadiš.
"Delovnik v Bruslju začnem zelo zgodaj. Okoli šestih ali prej, ko ob kavi prebiram dnevne novice in pregledujem elektronsko pošto," doda. "V mojem poklicu je nujno, da vem, kaj se dogaja in kakšni so odzivi javnosti in stroke na aktualne probleme. Pogosto se to jutranje opravilo tako zavleče, da računalnik odložim, tik preden je treba v službo. Za kazen nato pol poti v službo pretečem, ker se mi tako mudi, kar pa je tudi dober trening za kondicijo. (smeh) V Bruslju razen občasnih sprehodov po bližnjem parku niti nimam časa za rekreacijo. Še najbolj aktivna je vsakodnevna hoja do službe in nazaj. To v povprečju znese dobro urico na dan. Ni veliko, je pa vseeno bolje kot nič.
Tolažim se, da je to hitra hoja, ker se mi vedno mudi. (smeh) V službo rada hodim peš, čeprav ni tako blizu. Mi pa ustreza, saj to jemljem kot del rekreacije, ki me poleg kave dobro prebudi. Doma sem bolj pridna. Ob koncu tedna skrbim, da so sprehodi bolj intenzivni. Včasih se je težko odpraviti od doma, ampak občutek, ko si naredil 8-10 kilometrov ali prisopihaš s kakšnega hriba, je odličen!" doda. "In če se vrnem v Bruselj. Ob natrpanem delovniku se moj dan zaključi okoli sedmih zvečer. Navadno sledijo še kakšni sprejemi, povabila na dogodke ipd. To se sliši sicer zelo prijetno, vendar po nekaj takšnih 'družabnih' dogodkih spoznaš, da gre pravzaprav za nadaljevanje službenega dela, samo na malo bolj sproščen način."
Ob stresnem delovniku se zaveda, kako pomembno je zdravje. Zato na prvo mesto postavlja predvsem zdrave obroke in zadostno količino vitaminov. "Ob tem, s koliko ljudi se dnevno drenjam v dvigalih in na številnih poteh z letali, ni čudno, da se ni mogoče izogniti vsem virozam. Ena ali dve na sezono sta skoraj nujni. Poskušam krepiti imunski sistem, da bi bilo tega čim manj, če pa me kakšen prehlad le dohiti, se tolažim s tem, da hitro mine. Saj veste, kako pravijo, če ga ne zdraviš, traja en teden, sicer pa sedem dni. Zaužijem veliko vitamina C, pomaranče, limone, sveže sadje in veliko zelenjave ter spijem veliko vode. Ne smem pa pozabiti na dovolj vitamina D in prav veselim se dolgih dni, ko nas bo sonce dlje časa grelo," pove. Romana svoje prehranjevalne navade ocenjuje kot dobre: "V pisarni imamo vedno na zalogi sveže sadje. Moji asistentki tudi poskrbita za to, da hodimo redno na kosila. Pomembno je tudi, da smo dovolj hidrirani, zato ne zanemarjam vode. Prav tako pa gledam, kakšno hrano zaužijem. Skrajni čas je, da smo začeli več pozornosti namenjati temu, kaj pojemo. Če je le mogoče, kupim bioizdelke ali pa zelenjavo, ki je pridelana čim bližje domu. Imam zadržke glede hrane, ki je pripeljana z drugega konca sveta in je videti kot na sliki. Takoj pomislim na to, koliko preparatov je bilo uporabljenih, da je videti tako sveže. To ni naravno. Škoda le, da je razlika v ceni tako velika, da ljudje še vedno posegajo po cenejši hrani. Za kosilo se rada odločim za solatni krožnik. Mesa jem čedalje manj, čeprav nisem vegetarijanka. Nekako mi ne paše več tako pogosto. Največ pa je seveda odvisno tudi od trenutnega počutja. Zdi se mi, da ni treba, da smo obsedeni z določeno hrano, moramo pa imeti zdravo pamet in ne smemo pretiravati z nezdravimi prigrizki. Bolje, da jemo večkrat malo, kot da je naš večerni obrok vse, kar smo v dnevu, poleg kave, vnesli v svoje telo," še zaključi.
Napisala: MIMA
Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih