Slovo Barbare Šerbec - Šerbi

4. 3. 2019 | Vir: Nova
Deli
Šerbi je že dolga leta imela težave 
z zdravjem, odpovedati bi se 
morala sladkorju, kajenju in kavi, 
a je dejala, da se ne bo: `Jaz 
želim še naprej dobro živeti.´ (foto: GREGA GULIN)
GREGA GULIN

"Barbara Šerbec - Šerbi, za vedno nam boš ostala v spominu!" so se zapisale besede in žalne misli številnih Slovencev in Slovenk ob novici, da nas je zapustila velika glasbena legenda. 

Na družbenih omrežjih se je pojavilo ogromno fotografij s Šerbi, ki so znova obudile spomine na to, kakšen pečat je pustila v glasbenem svetu. V bolnišnici v Rakičanu je usahnilo življenje pevke Barbare Šerbec - Šerbi, ki je s svojo pojavo v skupini Agropop močno zaznamovala glasbeno ustvarjanje v 80. letih. Slaba dva meseca po 58. rojstnem dnevu je hudo bolna zapustila ta svet, v katerem je s svojo neposrednostjo in dobrosrčnostjo pustila neizbrisen pečat.

Šerbi je do težke operacije živela s svojo mamo v družinski hiši z vrtom in manjšim bazenom za Bežigradom v Ljubljani, potem pa so jo zaradi lažje oskrbe namestili v Dom starejših občanov v Radencih (Dosor). Pred tremi leti je ta svet zapustila tudi njena mama, prav tako je pokojen njen oče, potomcev pa ni imela.

Vrsto let je bila po amputaciji najprej ene noge, nato pa zaradi sladkorne bolezni še druge, priklenjena na invalidski voziček, a kljub hudi bolezni je vse do zadnjega dne ohranjala optimizem. Nekateri njeni prijatelji so v zadnjem času opominjali na to, da je nekoč opevana pevka pozabljena in da se le malo kdo spomni na njen prispevek k slovenski glasbi. Čeprav je nekoč veljala za svojevrstno ikono, je na koncu ostala sama.

“Pogrešanega” premierja novinarji odkrili v luksuznem hotelu v Vietnamu

Ena in edina!

Šerbi se je pridružila Agropopu bolj v vlogi nekakšne plesalke animatorke, ki bi s takrat nekoliko kontroverznimi pesmimi parodirala tedanji čas in miselnost naroda. Njihove pesmi so bile v tistem času precej drugačne, a hkrati blizu širši množici. Vse to je bil razlog, da so na glasbeni sceni delovali 15 let in Šerbi je postala glavna atrakcija skupine.

Zanimivo je bilo to, da jim je v tistem času uspelo razprodati dvorano Tivoli, kjer je koncert spremljalo več kot 8.000 ljudi. Takrat so odmevale pesmi in hiti, kot so: Ti si moj sonček, Jasmino, Samo milijon nas je, Mesarjev sin, Polka je kraljica, Himna mladosti, Mi-mi-micika, Debela dekl'ca in številne druge.

Vsi člani so se strinjali, da je bilo to zelo intenzivno obdobje, ki ga nikoli ne bodo pozabili. Prav zato je bila nedavna novica ob smrti Barbare tudi za nekdanje člane skupine precej boleča. Aleš Klinar, gonilna sila takratnega Agropopa, je na družabnem omrežju zapisal, da je bila samo ena 'debela dekl'ca', ki bo za vedno v naših srcih!

Pol milijona kaset in plošč

Ena največjih uspešnic Agropopa je album Za domovino z Agropopom naprej, ki je bil prodan v 110.000 izvodih, skupaj pa so prodali približno pol milijona kaset in plošč. Skupina je v 15 letih delovanja (od leta 1984 do leta 2000) izdala 15 albumov. Kljub vsej tej prepoznavnosti in slavi, ki sta Šerbi spremljali v 80. letih, pa je na koncu ostala sama.

Opisala, kakšen pogreb si želi

Šerbi je bila že od nekdaj brez dlake na jeziku in ob njenih prvih večjih težavah z zdravjem se je poigravala tudi z mislijo, kakšen bi moral biti njen pogreb. Tako nam je že leta 2004 v intervjuju opisala: 'Naj bo veselo, igrajo naj mi pesmi Milijon, Jasmino ter pesem Franka Sinatre My way. Takrat bi se morali veseliti, žurirati. Ko se rodi otrok, ga je treba zapiti, da bo zdrav, ne vem, zakaj se ne bi smeli veseliti tudi, ko nekdo umre'. Četudi bi se od nje želeli posloviti številni znani in manj znani Slovenci in Slovenke, pa je bil njen pogreb le v ožjem družinskem krogu, zaprt za širšo javnost.

Še pred zaključkom redakcije nam je Aleš Klinar zaupal, da se je pogreba na ljubljanskih Žalah, zaradi želje svojcev, udeležila le peščica njenih prijateljev. “Vsi smo se strinjali, da jo bomo obdržali v spominu kot veselo, nasmejano ljudsko ikono, zabavljačico, ki je pustila svoj pečat. Sama si ne bi želela, da žalujemo, zato se bomo od nje poslovili še sami, in sicer tako, kot smo si zamislili” je povedal Aleš.

“Šerbi je bila do ljudi topla, pozitivna, podirala je številne predsodke o močnejših postavah, ki so bili v 80. letih drugačni kot danes. Prav to njeno pozitivno naravo bomo vsi obdržali v lepem spominu. Zahvaljujemo pa se tudi vsem, ki so nam v tem času poslali številna elektronska sporočila z njenimi slikami, svojimi zgodbami in mislimi. Hvala, da ste v tem trenutku pomislili na njo,” je še povedal Aleš.

Besedilo: MIMA // Fotografije: Grega Gulin, Sašo Radej

Novo na Metroplay: Juš Milčinski o vodenju Malih sivih celic in kakšen mora biti avtor humorističnih vsebin