Takoj po srčni operaciji v Koreji je mladi košarkar Urban Gorjanc v dobrem stanju, postoperativne bolečine pa odganja misel, da bo kmalu lahko spet dal vse od sebe na parketu. S povsem svežimi novičkami nam je postregla njegova prijateljica in soorganizatorka dobrodelne akcije Alenka Gotar.
Bolezen je mlademu športniku pošteno zmešala štrene - 21-letni košarkar ima namreč Marfanov sindrom. To je redka dedna bolezen, njeni simptomi so ploska stopala, visoka rast, podolgovate okončine - te pa so za košarkarje tako in tako značilne.
Predvsem je težava, ker imajo taki bolniki šibka veziva; ta pa so v vseh glavnih telesnih organih: mišicah, sklepih, žilah, srčnih zaklopkah. Prav tam so prisotne bolezenske spremembe pri večini bolnikov, težave pa jim dela tudi aorta (glavna odvodnica). Tisti, ki imajo komaj izraženo bolezen, lahko normalno živijo.
Bolnikom, pri katerih so znaki bolj izraženi, zdravniki telesne napore zelo odsvetujejo. Prav tako morajo biti zelo previdni, kadar zbolijo, in morajo redno jemati zdravila. Kako gre to s košarko? Prav nikakor. Organ, ki je pri tem sindromu najbolj prizadet, je namreč srce.
Urbanu je pomagala dobra prijateljica Alenka Gotar
Tista, ki ga ovira, pa je tudi Urbanova višina, saj 213 centimetrov tudi za medicinske pripomočke, ki jih pri operaciji potrebujejo, pomeni veliko težavo. No, te mu v življenju požrtvovalno pomaga premagovati dobra prijateljica Alenka Gotar, ki nam je zaupala:
"Za nami je leto dni agonije, truda, takšnih in drugačnih akcij, da bi le lahko Urbanu pomagali do normalnega življenja. Res je lepo nekomu omogočiti tako pomembno stvar, ne rečem pa, da je bilo najbolj lahko. Leto dni je trajalo, da smo zbrali finančna sredstva in prišli do te možnosti. Dr. Zorčeva se je res potrudila in s skupnimi močmi smo zmogli. Zdaj smo si vsi oddahnili."
Dan, ki bi ga številni najraje prespali, je postal pomemben mejnik v življenju Urbana Gorjanca, takrat so namreč izvedeli, da bo šel na operacijo. Urban ima veliko srečo, da je njegova prijateljica prav Alenka, njena prijateljica pa Dr. Zorčeva, za katero operna pevka pripomni, da za tako srčno osebo sploh ni vprašanje, zakaj si je prislužila tudi naziv Slovenka leta.
Uspešna operacija v Koreji
Ogromno je pri tem pomagala tudi korejska univerzitetna klinika, znižali so ceno operacije, na vrat na nos so se z vseh strani zbirala sredstva. Urban je odletel v Korejo - najprej je šel tisti dan še na oddajo Dobro jutro in Alenka se spominja:
"Ko sem ga peljala na letališče, ne bom pozabila, kako je z Lipkom in majhno zastavico stal tam kot 2,13 metra velik otrok, ki se kar trese od navdušenja."
Polet tja je bil seveda naporen in takoj so ga čakale preiskave, bil je strašno utrujen, malo tudi zaradi nervoze. "Operacija aorte je ena izmed najtežjih operacij sploh, zato smo bili vsi malo nervozni," nam trepetanje opiše Alenka.
"Pri telefonu sem bila od eni zjutraj pa do štirih popoldne, minute so se vlekle kot ure, ampak, hvala bogu, so prišle samo lepe informacije. Operacija je bila natančno speljana in z veseljem smo dali tudi na družbene portale novico, da je Urbanovo stanje stabilno," nam ponosno pove. Dobra novica je tudi, da Urban v Seulu ne bo prebil polnih 14 dni, ampak bo že kmalu prišel nazaj v Slovenijo, saj se od vsega veselja tako zelo dobro počuti.
Ana Marija Mitić
Novo na Metroplay: Dedek Mraz opozarja: "Starši, ne delite otrok na pridne in poredne!"