Zasedba Jazz Ladies: Merilo naše glasbe je iskrenost

11. 2. 2018 | Vir: Jana
Deli
Zasedba Jazz Ladies: Merilo naše glasbe je iskrenost (foto: Boštjan Bračič)
Boštjan Bračič

Zasedbo petih deklet, ki jih povezuje ljubezen do džeza, sestavljajo Natalija Tumpej (vokal), Taja Božič (klavir), Nina Merkoci (saksofon), Petra Trobec (kontrabas) in Nina Korošak Serčič (bobni).

Spontano, nenačrtovano jih je povezala usoda, najprej na Glasbeni šoli Karol Pahor Ptuj, ki jo je obiskovala večina deklet iz zasedbe. »Takrat so nas naši mentorji začeli klicati Jazz Ladies. Kasneje smo se začele zavedati, da je ženska zasedba v džez prostoru današnjega časa velik blagoslov in nekaj, zaradi česar je vredno vztrajati in kazati pot tudi drugim dekletom, ki se želijo ukvarjati z glasbo« pravijo izobražene glasbenice.

Glasbeno izobraževanje je življenjska naložba

Prepričane so, da je glasbeno izobraževanje življenjska naložba. »Izobraževanje je zelo pomembno, ker nam nudi prostor spoznavanja ljudi, novih idej, skupne igre, skupne rasti. Skozi izobraževanje pridobivaš širino, odprtost, svobodo, ki je bila vedno motiv ustvarjanja vseh glasbenikov.« Jazz Ladies so zelo predane svoji glasbeni poti, zato je zanje študij džeza zahteven, saj veliko zahtevajo od sebe. »Veliko časa namenimo vaji, poslušanju glasbe, transkripciji. Pri džezu je ogromno odvisno od tebe, koliko narediš. Zelo pomembno je poslušanje glasbe in skupna igra, kjer se prepozna, kako imaš 'natrenirano' uho in če lahko slediš glasbenim idejam in motivom svojih kolegov.«

Ljubezen do jazza so odkrile dokaj pozno, nekatere v poznih najstniških letih, druge še kasneje, saj so njihovo pot krojile druge glasbene zvrsti. »Čeprav je vsaka šla skozi svoj proces odkrivanja, je bila to ljubezen na prvi pogled oziroma sluh, ko se je zgodilo.«

Sinergija duš

Leta 2014 so nastopile v oddaji Slovenija ima talent in navdušile tako občinstvo kot žirijo. Na oddajo imajo lepe spomine: »Oddaja Slovenija ima talent je bila odlična priložnost, da smo se lahko predstavile celotni Sloveniji. Počutile smo se odlično, izkušnja je bila pa seveda na vseh ravneh nekaj novega, presenetila nas je velikost odra, snemanje v živo. Takrat smo bile še čisto na začetku svoje poti.« Pozneje je sledilo vse več nastopov. Nastopale so na številnih javnih in zasebnih prireditvah, med drugim tudi na Festivalu Lent, odprtju Drama Festivala 2016 in Festivalu Arsana. Lani so imele v Mariboru celo dva razprodana koncerta v Salonu uporabnih umetnosti, kar pomeni, da so vse bolj priljubljene. Ljudje namreč začutijo njihovo iskrenost in ljubezen do glasbe. Veliko jim pomeni odziv poslušalcev: »Obiskovalka našega koncerta nam je povedala, da smo zelo pozitivne in da čuti sinergijo istih duš. Res se nekako tako počutimo. Vsak koncert je blizu našim srcem in potrditev naše poti. Rade osrečujemo ljudi z našo glasbo in smo vesele, ko nam ta občutek vračajo.«

Jazz Ladies osvajajo občinstvo s svojimi izvedbami in priredbami glasbe 60-ih, 70-ih pa vse do danes. Igrajo pretežno jazzovske, swing in bebop standarde, v njihovem repertoarju pa se najdejo tudi skladbe latinsko ameriškega izvora in pesmi slovenske popevke. Pesmi, ki jih izvajajo na koncertih, večinoma izbere vokalistka Natalija, koncerti pa so odslikava njihovih najglobljih občutkov. »Na odru predstavljamo sebe. Kar se tiče repertoarja, želimo predstaviti nostalgijo, čar džez glasbe in klubov, kjer je nastajala, naš nastop pa nadgradimo z eleganco, ki jo ženske premoremo. Repertoar sestavimo glede na priložnost. Vabijo nas na različne dogodke in v skladu s tem prilagajamo naš repertoar. Toda večino naših pesmi sestavljajo džez standardi in slovenska glasba.«

Glasbeni pobeg iz vsakdanjika

Jazz Ladies slovijo tudi po dovršeni stilski podobi. »Stilska podoba je zelo pomembna. Ljudem naj bi s koncertom pričarale pobeg iz vsakdanjika, spodbudile občutenje sebe in sveta okoli sebe. Estetika vizualnega, tako kot slušnega, igra pri tem zelo pomembno vlogo. Podpre glasbo. Velikokrat se same odločimo za stilsko podobo, sodelovale pa smo tudi s stilistkami (Omerzi, Suzana Rengeo, Sarasvati). Toda ob tem ne manjka tudi naših idej. Naša saksofonistka Nina nam je za božične koncerte izdelala svojo linijo modnih dodatkov, ki smo jo potem nosile na nastopih.« Na vprašanje, koliko so stare, z nasmehom odgovorijo: »Skupaj štejemo 154 let, kot skupina pa obstajamo 4 leta. Uporabljamo univerzalno pomlajevalo, Glasbo.«

Zaradi študijskih obveznosti so njihove skupne vaje odvisne od projektov, zato se sproti dogovarjajo za proste dneve. Pravijo namreč, da ima glasbenik v resnici zelo malo prostih dni, zato morajo biti dobro organizirane. »Ko nam čas dopušča, se družimo in smo prijateljice, zelo odkrite druga do druge. Tako kot v glasbenem, si pomagamo tudi v zasebnem življenju s pogovori. Med nami je neka nit ljubezni, ki smo jo spletle s skupnimi koncerti in podobnimi doživetji v življenju.« Toda tudi v prostem času so zelo predane glasbi. »Vsaka v prostem času najraje posluša glasbo, ki je navdih za življenje in ustvarjanje. Ko smo skupaj, pa se znamo tudi zabavati. Merilo naše glasbe je iskrenost in to je tudi merilo odnosov v skupini. Pravzaprav smo kot družina. Medsebojno si pomagamo, ampak včasih je treba tudi kaj ostro povedati in pri tem nismo zelo zamerljive.«

Njihovi načrti za prihodnost so vezani na projekt slovenske glasbe. »Veliko slovenskih skladb že tvori naš repertoar, vendar ga bomo zdaj osamosvojile, ker je ta dediščina res čudovita in jo želimo pokloniti slovenskemu narodu. Pripravljamo pa tudi avtorske skladbe.«

Besedilo: Danaja Lorenčič // Fotografije: Boštjan Bračič

Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču