Zgodovinska zmaga pevskega zbora Carmen manet

30. 8. 2017 | Vir: Jana
Deli
Zgodovinska zmaga pevskega zbora Carmen manet (foto: Stinj Smulders in Reinis Rudinitis)
Stinj Smulders in Reinis Rudinitis

Na zborovskem tekmovanju v Rigi je Carmen manet, ženski pevski zbor nekdanjih dijakinj Gimnazije Kranj, zasedel prvo mesto, s tem pa ni ne začel ne končal svoje glasbene poti.

Evrovizijski izbor leta, namenjen ljubiteljskim pevskim zborom, je letos v okviru Evropskih zborovskih iger potekal prvič, in sicer v slogu olimpijskega duha, katerega cilj je pošteno in miroljubno tekmovanje, ki bi združevalo ljudi in različne narode. Že uvrstitev na tekmovanje je bila velik dosežek, saj so od vseh prijavljenih na samo tekmovanje povabili le devet držav članic EBU: Slovenijo, Avstrijo, Dansko, Estonijo, Belgijo, Nemčijo, Madžarsko, Wales in gostujočo Latvijo.

Vsak zbor se je predstavil s šestminutnim pevskim nastopom poljubno izbrane zvrsti, ki naj bi predstavljal značaj naroda, iz katerega prihaja. V strokovni žiriji, ki je nastope ocenjevala, so bili tudi britanski skladatelj Johan Rutter, latvijska mezzosopranistka Elina Garanča in švicarski zborovodja Nicholas Fink. Slovenski zmagovalni zbor je za nagrado prejel zelo lepo darilo: snemanje lastne plošče.

Zmagovalne skladbe

Zbor Carmen manet je za svoji tekmovalni skladbi izbral glasbo dveh mladih slovenskih skladateljev, Sama Vovka in Katarine Pustinek Rakar, ki se opira na slovensko ljudsko izročilo. Prva ima naslov Adrca in nas pospremi skozi življenje Slovenke vse skozi njeno odraščanje, prvo ljubezen, poroko, rojstvo otroka in žalovanje ob smrti moža, ki je padel v vojni. Druga skladba Ta na Solbici pa sloni na življenju slovenske manjšine v Reziji, ki so jo dekleta odpela kar v rezijanščini.

»Rezijansko besedilo je bila izbira skladatelja Sama Vovka, ki se je v svoji kompoziciji zgledoval po značilnem melosu prebivalcev te odmaknjene gorske doline, kjer nenavadno narečje še vedno živi, svojska glasba pa tudi, zato je bila za pesem to zelo dobra izbira. Govori o plesnem praznovanju poroke v vasi Solbica, kjer plesalci s topotom nog preglasijo reko Bilo in zvok odmeva od Kanina. Vse to je slišati v ritmičnih in melodičnih obrazcih skladbe,« je izbiro pojasnila Barbara Kušar, predsednica zbora.

33 pevk in zborovodja

Ženski pevski zbor Carmen manet, ki obstaja že od leta 2011, vodi zborovodja Primož Kerštanj, dvakratni prejemnik mednarodnega priznanja za najboljšega zborovodjo, sestavljen pa je iz skupine 33 deklet različnih starosti in študijskih smeri. Na vprašanje, zakaj članice, katerih povprečna starost je 25 let, študirajo pa vse od medicine, prava, matematike, biologije, glasbe, jezikov, sociologije in specialne pedagogike do arhitekture in drugih smeri, ostajajo v zboru, je predsednica zbora odgovorila: »Zborovsko petje, ki je članicam prešlo v kri že v gimnazijskih letih, pomeni zelo uspešen odklop od vsakdanjih skrbi. Na rednih tedenskih vajah se sprostimo, zbistrimo glavo in se tisti dve uri posvetimo samo ustvarjanju lepe glasbe. Petje v zboru ima dokazano dobre učinke na človekovo psiho, hkrati pa pomaga krepiti tudi določene veščine, kot je delovanje v skupini, kjer mora vsak zelo zatajiti svoj ego.«

Veliki mednarodni dosežki

Carmen manet, kar v latinščini pomeni pesem ostane, se redno udeležuje domačih in tujih tekmovanj in ni bilo prvič, da je za svoje nastope prejel najvišje nagrade. Svoj talent je namreč pokazal že na drugih mednarodnih tekmovanjih, med katerimi so bili tudi tekmovanje v Guangdžuju na Kitajskem, v Montreuxu v Švici, v Rivi del Garda in Riminiju v Italiji, Petrinji in Tuhelju na Hrvaškem.

Še posebej so ponosni na svoj nastop v Švici, za katerega so prejeli veliko nagrado mesta Montreux, Barbara Kušar pa je zmago na Evrovizijskem izboru leta komentirala z besedami: »Še nobena zmaga do zdaj ni bila tako odmevna, čeprav smo jih nanizali že kar nekaj. Gre le za televizijski prenos zelo lepo pripravljene in privlačne prireditve, ki ji bila za povrhu na sporedu sploh prvič, in zelo smo ponosne, da smo Sloveniji priborile to 'zgodovinsko' zmago.«

Svetla prihodnost

Od trenutka, ko so zasedle prvo mesto na tem zadnjem in najbolj prepoznavnem tekmovanju, gre za Carmen manet vse le še navzgor. »Ponudbe za nastope in koncerte so že začele deževati, ne le iz Slovenije, ampak tudi iz Avstrije. In septembra bomo začeli novo pevsko sezono. V domačem Kranju se bomo na koncertu pod pokroviteljstvom župana predstavili že 7. septembra, prav gotovo pa tudi v prihodnji sezoni odidemo na gostovanje v tujino, odločitev o tem bomo dokončno sprejeli ob začetku vaj septembra.

Še prej nas čaka nekaj zasluženih počitnic.« Razlog za uspeh zbor pripisuje več dejavnikom, med katerimi omenjajo predvsem kemijo med pevkami in dirigentom, saj naj bi jih prav on s svojo sproščenostjo in posebnim dirigiranjem odpeljal v neki čaroben svet. Pevkam se v določenem trenutku uspe tudi tako močno povezati, da se kljub različnim značajem, starostim in zunajzborskim dejavnostim med petjem zlijejo v eno.

Besedilo: Patricija Fašalek
Fotografije: Stijn Smulders in Reinis Rudinitis

Novo na Metroplay: Kako se dobro ločiti? | N1 podkast s Suzano Lovec