Žiga odhaja na delo v Švico

28. 10. 2013 | Vir: Nova
Deli
Žiga Šinkovec

Nadarjeni 26-letni kuhar Žiga Šinkovec je imel jasen cilj že pred vstopom v resničnostni šov Gostilna išče šefa – če bi zmagal ali ne, v vsakem primeru bi odšel v tujino in si tam poiskal delo.

Žiga je v šovu veljal za nekoliko nadutega mladca, a sam pravi, da je vse prej kot to. Ima bogate izkušnje, začel pa je čisto na začetku, v Restavraciji Interspar v ljubljanskem Cityparku:

"Tam sem skozi srednjo šolo opravljal obvezno prakso in delal med poletnimi počitnicami. To je masovna restavracija, na dan naredijo od 3000 do 4000 obrokov, tam je vedno veliko dela."

Svojo zadnjo službo pa je prostovoljno zapustil: "Zadnjo službo v restavraciji Valvasor, moderni restavraciji v Stari Ljubljani sem pustil samo zaradi šova, z direktorjem sva se pomenila, da gre sezona h koncu, Ljubljana ima tudi oktobra, novembra, decembra zatišje. Tam sem bil zaposlen za določen čas in potem sva se dogovorila, da me tudi potem lahko zaposli, če bo interes."

Ima bogate izkušnje

Žiga ima bogate izkušnje tudi v drugih priznanih ljubljanskih restavracijah, saj je delal tudi v Hotelu Cubo, restavraciji Cubo, Hotelu Mons in v Gostilni Kopač na Brezovici. "Zaenkrat nikjer ne delam, se bom pa počasi začel dogovarjati za delo. V bistvu pa želim iti delat v tujino. V Švico, v Avstrijo na Tirolsko ali v Nemčijo. Ravno zdaj sem bil na Zaposlitvenem sejmu na Gospodarskem razstavišču. Štiri zaposlitvene agencije so že klicale v hotele po Švici. Takoj so rekli:

"Kar počakaj tukaj, ti bomo takoj nekaj našli!" Neki kontakt sem že navezal s Švico, ampak prvi problem vidim pri jeziku. Nemški jezik moraš zelo obvladati. Učil sem se nemščine, ampak le osnove, angleščino pa znam tudi pogovorno. V teh agencijah so mi sicer rekli, da to ni težava, da osnove itak znam, da se pa drugo naučiš, ko si tam, saj si dejansko ves čas prisiljen, da se učiš," je še povedal Žiga.

Služba v tujini

O svoji selitvi na nemško govoreče območje je razmišljal že dlje časa: "Za službo v tujini za kuharja ni problema, takoj se jo najde, težava je samo jezik, ampak se ga bom še naučil. Saj ne da se ne bi znašel v kateremkoli drugem jeziku, samo tisti sodelavci, ki jih imaš v restavraciji, govorijo nemško, ne angleško, saj so tam zaposleni večinoma domačini. Zato se jim moraš prilagoditi, ko prideš tja. Nemško moraš znati, če se gre pa za višji položaj, poslovodjo na primer, potem pa moraš obvladati še angleščino. V bistvu pa grem s tem znanjem nemščine, ki ga imam zdaj, že lahko tja delat, samo potem bi moral imeti zraven eno osebo, s katero bi lahko komuniciral, da ne bi kuhal s slovarjem," se je še pošalil Žiga.

O trenutni zaposlitveni situaciji ima že tudi nekaj konkretnih podatkov:

"Službe za kuharje so na voljo, hoteli iščejo kuharje, in to dobri hoteli s petimi ali štirimi zvezdicami, zelo na nivoju. To je pri nas primerljivo z restavracijami JB, As ali Cubo. Tudi plače so dobre, začetna plača je 1800 evrov neto. In mislim, da je to zelo dobro za naše razmere, seveda pa so še višje, lahko prideš tja do 3000 evrov neto. Pri tem pa nimaš stroškov bivanja, saj ti to uredi delodajalec. Dobiš sobo s kopalnico in kuhinjo, internetom in televizijo, dajo pa ti tudi možnost rekreacije. Pozimi imaš na voljo smučarske karte, poleti pa kaj drugega. Tako da v tujini zelo dobro poskrbijo za svoje zaposlene.

Tam vejo, da če dobro poskrbijo za svoje zaposlene, jih še nagradijo in razvajajo, bodo dali še več od sebe. To je pač njihovo razmišljanje in mislim, da kar prav razmišljajo. Tukaj pri nas pa se razmišlja v stilu 'dajmo delavcu čim manj, mi bomo pa nagrabili ostalo'. Tako dejansko je v Sloveniji," je nad trenutno situacijo v Sloveniji razočaran Žiga. Pa potem ko bi v tujini veliko zaslužil, bi se vrnil v Slovenijo, da bi tu odprl svojo restavracijo?

Žiga pravi, da ne: "Tujina ti lahko ponudi gostinski obrat, ker tujina zelo drugače gleda na pridne ljudi. Če se izkažeš kot kuhar, si bogato nagrajen, ne vem, zakaj bi potem razmišljal o vrnitvi."

Nina Keder

Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj