Tridesetletnika smo že v lanskoletni oddaji Big Brother spoznali kot osebo brez dlake na jeziku. Novinarjem je vedno sproščeno odgovoril na vsako vprašanje in tako je bilo tudi tokrat, ko smo se nanj obrnili v povezavi z boleznijo, ki je zaznamovala njegovo delo in bivanje na prestižni ladji. Žiga je namreč eden od dveh odstotkov Slovencev, ki se soočajo s posledicami te v zahodnem svetu sicer pogoste kožne bolezni.
Vendar pa, kot pravi Žiga, pri vsem tem niso najhujši izpuščaji, ki se pojavijo po celem telesu, temveč stigmatizacija, ki pride zraven. "Ljudje namreč ne vedo, kaj je luskavica, in se tega bojijo. Najbolj lepo se to vidi na primer na avtobusu. Ko imam ranice, sem vedno sam na sedežu," nam je priznal Žiga in dodal, da je bolezen med mladimi sicer pogost dedni pojav, ki se v intenzivnejši obliki pojavi takrat, ko te v življenju doleti večji stres. "Najprej se mi je pojavila pred nekaj leti, ko sem bil brez zaposlitve. Takrat sem imel ranice po lasišču in to je bilo tedaj tako grozno videti, da si včasih nisem upal iti ven iz stanovanja. V resnici so bile ranice, ki sem jih imel, videti kot zadnji stadij aidsa, kar je seveda vplivalo na mojo samopodobo," nam je pojasnil Žiga in dodal, da se je luskavica med njegovim bivanjem na križarki, na kateri je delal kot prodajalec v eni izmed trgovin s priznanimi blagovnimi znamkami, pojavila v intenzivnejši obliki. "Delo je bilo stresno, prav tako pa nisem imel veliko časa za počitek. Na določenem otoku, ki smo ga s križarko obiskali, smo ostali le po tri ali štiri ure in resnično sem bil nezadovoljen. Tedaj sem začel opazovati pikice na roki, ki pa so bile videti kot alergija. Šel sem do tamkajšnje zdravnice, ki mi je predpisala protialergijsko zdravljenje, ker pa zdravila niso pomagala, me je vprašala, ali sem se kdaj že soočil z luskavico. Stvari so se hitro razširile praktično po vsem telesu in ker je moje delo temeljilo na delu s strankami, si praktično nisem upal privoščiti, da bi prednje stopil ves v ranah. Prekinil sem pogodbo, se vrnil domov in začel zdravljenje," nam je povedal Žiga in dodal, da se zdaj zdravi tako s kortikosteroidi, kot s t. i. lučkanjem. "Kremi s kortikosteroidi se izogibam, ker vsebuje kar pet odstotkov steroidov. Imel sem neprijetno izkušnjo, saj sem si na začetku rane zelo na debelo mazal s to kremo, vendar pa je tako močna, da prodre skozi kožo. Ko sem opravljal krvne teste, so ti pokazali, da sem hepatitis pozitiven. V resnici pa nisem bil nikoli okužen, vendar se je zaradi kreme samo pokazal reagent, da sem pozitiven, kar je takrat ugotovila odlična infektologija. S kortikosteroidi torej ni šale," nam je pojasnil in dodal, da se zdaj veliko raje zdravi z lučkanjem. "Za zdaj sem enkrat obiskal lučkanje, vendar pa je to zelo drago in zdravniki tega ne predpisujejo radi. Meni pa sta že dve minuti v komori, v kateri te obsevajo dobri sončni žarki, pomagali," nam je povedal Žiga, kateremu se je stanje, v primerjavi s tistim na ladji, izredno izboljšalo.
Besedilo: Kaja Milanič
Foto: Igor Zaplatil
Novo na Metroplay: ""Prebivalec Sardinije in prebivalec Ljubljane se razlikujeta v tisoče stvareh" | Leon Bedrač, 3. del