Lado Leskovar: "Življenje gre naprej, vendar danes ni moj čas!"

29. 6. 2019 | Vir: Story
Deli

Lado Leskovar je pevec številnih znamenitih slovenskih popevk in šansonov, ki je v državah nekdanje Jugoslavije pustil svojevrsten pečat. Ob glasbenih odrih pa smo ga lahko spremljali tudi na televizijskih zaslonih. Lado bo v začetku julija z velikim koncertom Jugonostalgija obudil zlata 60. leta in v Celju pripravil nepozabno koncertno druženje.

  • Story: Pesem Malokdaj se srečava avtorjev Celjana Mojmirja Sepeta in Gregorja Strniše, ko ste jo peli, je bila nagrajena 1963 na Slovenski popevki na Bledu. Bi lahko rekli, da je bila to prelomnica vaših prvih začetkov?

To je bil moj prvi nastop na festivalu popevk in tako me je lahko spoznal širši krog občinstva, čeprav sem do takrat imel že nekaj uspešnih posnetkov na radiu.

  • Story: V času Jugoslavije ste nas zastopali na Pesmi Evrovizije na Dunaju. To je bilo štiri leta pozneje. Kako se spomnite takratnih utrinkov?

Moj nastop je bil uspešen, saj se je pesem Vse rože sveta avtorjev Urbana Kodra in Milana Lindiča uvrstila na odlično šesto mesto. Vse je bilo čisto drugače kot zdaj. Pel sem v slovenščini ob 'živem' orkestru. Takrat je to bil res Eurosong, danes pa je samo eurošov! Nastopale so res prave zvezde, saj sem imel garderobo z največjim pevcem italijanske kancone Claudiem Villo, tekmovala pa je tudi svetovno znana Sandie Shaw.

  • Story: Ste morda letos spremljali Evrovizijo in kako ste jo doživljali?

Spremljam vse dogodke, kjer se pojavi moja domovina. Naš nastop mi ni bil všeč. To je bil 'resničnostni šov', ki so ga izvajali amaterji. Kje so interpretacija, dikcija, muzikalnost itn.?

  • Story: Anekdot z glasbenih in igralskih odrov vam ne manjka. Nam zaupate kakšen posebej zabaven utrinek z glasbenih nastopov ali kakšen zanimiv dogodek, ki je ostal v nepozabnem spominu?

Pri moji 60-letni karieri je tega gotovo za poseben razgovor!

  • Story: Pravijo, da je bil čas Jugoslavije po drugi svetovni vojni čas boljšega življenja. Čas drugačnega, kot je danes. Marsikdo zato še danes pogreša tisto nekaj, kar je bilo takrat, in mladi tega ne razumejo. Kako ste vi doživljali to obdobje in kako gledate na čas, v katerem trenutno živimo?

Zgodovino pišejo zmagovalci. Mladim niso dali prave predstave o naši preteklosti. Gotovo pa je bil to čas velikega razvoja in druženja ter sociale, vgrajene v sistem države.

  • Story: Je tudi to razlog, da vas bomo lahko v kratkem spremljali na velikem koncertu Jugonostalgija, ki bo potekal ob koncu Festivala Celjski grad?

Nisem jugonostalgik, imam pa mnogo prijateljev na našem jugovzhodu, kjer se me še vedno spominjajo in vabijo, saj sem zaradi 'izgnanstva' z Radia Ljubljana - leta 1963 so me nehali predvajati in sem bil begunec v nasprotni smeri današnjih - odšel v Beograd in tam ostal 17 let.

  • Story: Ob spremljavi vrhunskega ansambla boste na velikem odru izvedli svoje najpomembnejše skladbe. S čim boste še popestrili program?

Gotovo bom ob znanih melodijah povedal kaj zanimivega iz svojega življenja.

  • Story: S koncertom nas boste popeljali v zlata 60. leta. S čim so ta leta zapečatila vaše spomine?

Popevke tistega časa so bile res kakovostne v vseh pogledih. Melodije so skladali pravi glasbeniki, besedila so pisali pesniki, izvajalci pa so morali znati peti.

  • Story: Glasbeno ustvarjanje nekoč in danes. Kako gledate na ta razvoj sodobne glasbe?

Življenje gre naprej, vendar danes ni moj čas. Imam svoja merila kakovosti in se jih poskušam držati. Obiskujem tudi nastope mlajših, ker se še vedno lahko kaj naučim ali pa vidim, kaj ni dobro.

  • Story: Včasih smo uspehe glasbenika poznali po prodanih kasetah, nato zgoščenkah, danes po ogledih na Youtubu in drugih kanalih. Kakšno mnenje imate o tej digitalizaciji?

Na žalost je danes glasba v podrejenem položaju, saj se s pomočjo medijev lahko prodajajo res slabi izdelki, ki nato prinesejo denar, ni pa nikogar, ki bi to uredil.

  • Story: Kaj pa kakovost glasbe? Koliko vam pomeni, ko na odru predajate svojo glasbo poslušalcem in koliko odprti ste za nove pristope?

Zame rap ni glasba, tudi didžeji pravzaprav brez dovoljenja avtorjev prirejajo in 'miksajo' dobro glasbo, besedila niso pomembna; če se glasba poje, mora izvajalec vedeti, za kaj gre, in to podati z razumljivim izgovorom!

  • Story: Številni glasbeniki se pritožujejo, da slovenska glasba zaradi izbora radijskih postaj ne pride do poslušalca. Kaj menite o tem?

Kakšne so komercialne poti naših radijskih postaj, naj raziščejo drugi, a na naših programih je najmanj slovenščine - predvsem podnevi, ko se radio največ posluša.

  • Story: Koliko ljubezni do slovenske glasbe pa čuti domači poslušalec? Smo padli preveč pod vplive iz tujine in pozabljamo na pristno domače?

Poslušalci imajo premalo ali skoraj nič vpliva na glasbene programe. Za našo glasbo so odgovorni lastniki radijskih postaj in njihovi glasbeni uredniki.

  • Story: Če se vrneva na Celje. Kaj pričakujete od Jugonostalgije, ki bo 5. julija ob 21. uri?

Predvsem večer dobre glasbe, ki si jo celjsko občinstvo res zasluži.

Vabilo v Celje!

  • Klub študentov občine Celje vabi v petek, 5. julija 2019, ob 21. uri na dih jemajoč zaključek Festivala Celjski grad Jugonostalgija. Večer prinaša glasbeno potovanje v zlata šestdeseta z legendarnim Ladom Leskovarjem ob spremljavi festivalskega orkestra in zasedbo Balkan Boys. Koncert bo povezoval znan slovenski komik Perica Jerković.

Napisala: Mihaela Margan Kocbek

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ