Newyorška policija je odprla preiskavo obtožbe o spolnem napadu filmskega producenta Harveyja Weinsteina iz leta 2004, kar pomeni, da gre najverjetneje za obtožbo takrat mlade študentke in nadobudne igralke Lucie Evans, ki trdi, da jo je Weinstein prisilil v oralni spolni odnos.
Newyorška policija je že leta 2015 izvedla preiskavo po prijavi italijanske manekenke Ambre Battilane Gutierrez, ki je trdila, da jo je Weinstein otipaval ter jo v svoji hotelski sobi skušal prepričati v spolne odnose. Gutierrezova je sobo zapustila in odšla na policijo. Naslednji dan se je znova sestala z Weinsteinom, opremljena s skritim policijskim mikrofonom in posnela, kako jo je skušal znova zmamiti v svojo sobo, pri čemer je priznal, da jo je dan prej otipaval.
Policija je prijavo in posnetek predala tožilstvu, vendar to ni ukrepalo. Domnevno v strahu pred Weinsteinovimi odvetniki, ki bi lahko izkoristili dejstvo, da se je Gutierrezova v Italiji udeležila ene od razvpitih "bunga bunga" zabav nekdanjega premierja Silvia Berlusconija, na katerih so stari bogataši uživali v družbi mladih manekenk in prostitutk. Velja pa tudi, da je bil Weinstein zelo povezan z demokratsko politično mrežo v ZDA, newyorško pravosodje pa je skoraj v celoti demokratsko.
Po objavi člankov v New York Timesu 5. oktobra in v reviji New Yorker pet dni kasneje, kjer je skupaj več kot 20 žensk Weinsteina obtožilo spolnih napadov in nadlegovanja, je moralo newyorško tožilstvo braniti svojo odločitev ob vztrajanju policije, da je bilo dovolj materiala za kazenski pregon Weinsteina. Med ženskami, ki so obtožile Weinsteina, je bila tudi Lucia Evans in sicer zaradi prisilnega oralnega spolnega odnosa, kar je kaznivo dejanje, ki ne zastara in za katerega je zagrožena dolgoletna zaporna kazen.
Policija je primer znova odprla sredi špekulacij, da namerava Weinstein pobegniti v Evropo na domnevno zdravljenje odvisnosti od spolnosti, podobno kot je to pred desetletji storil režiser Roman Polanski po posilstvu mladoletnice. Weinstein naj bi bil za zdaj še vedno v ZDA, saj se je v sredo zvečer policija odzvala na klic v sili njegove hčerke Remy, ki je razložila, da naj bi imel njen oče samomorilska nagnjenja. Ni jasno, kaj se je po prijavi zgodilo in kje natančno je Weinstein, ki lahko z zasebnim letalom odpotuje kadar si želi.
Republikanci, ki so bili večinoma tiho ob obtožbah neprimernega obnašanja predsedniškega kandidata Donalda Trumpa, so sedaj polni svete jeze, ker gre za bogatega demokratskega donatorja, ki je financiral med drugim kampanje Baracka Obame in Hillary Clinton. Pravosodni minister Jeff Sessions je FBI naročil, naj pogledajo ali obstaja dovolj materiala za uvedbo preiskave in kazenski pregon.
Weinsteina so napada ali poskusa napada doslej obtožile igralke Ashley Judd, Asia Argento, Lucia Evans, Mira Sorvino, Katherine Kendall, Emma de Caunes, Angelina Jolie, Gwyneth Paltrow, Rosana Arquette, Jessica Barth in nekdanja uslužbenka Weinsteinovega filmskega podjetja Emily Nestor. Nato so se oglasile še francoska igralka Judith Godreche in britanska igralka Cara Delevingne.
Na seznamu so tudi nekdanja študentka Tomi Ann Roberts, komičarka Dawn Dunning, novinarka Lauren Silvan in francoska igralka Lea Seydoux, ki je v Guardianu opisala, kako jo je skušal prisiliti v spolni odnos, ampak se ga je otresla, čeprav s težavo, ker je "debel in težak". Obtožuje ga tudi igralka Rose McGowan, ki ji je za molk plačal 100.000 dolarjev. McGowanova je bila na Twitterju zelo ostra do Weinsteina in ga je označila za posiljevalca, zaradi česar ji je Twitter omejil uporabo družabnega omrežja.
Novo na Metroplay: "Prebivalec Sardinije in prebivalec Ljubljane se razlikujeta v tisoče stvareh" | Leon Bedrač, 3. del