Bob Geldof in njegove usodne ženske

5. 7. 2017 | Vir: Jana
Deli
Bob Geldolf s pokojno hčerko Peaches (foto: Profimedia)
Profimedia

Irski glasbenik in politični aktivist, ki je nastopil na Festivalu Lent v Mariboru, velja za enega najbolj vplivnih glasbenikov na svetu. Njegovim uspešnicam ste lahko prisluhnili na koncertu v sredo, 28. junija.

Leta 1984 je ustanovil skupino priznanih glasbenikov Band Aid, s katero so posneli pesem Do They Know It's Christmas Time, ki velja za eno od najpogosteje predvajanih skladb vseh časov. Z njo so zbrali milijone za Afriko, saj je bil osnovni namen skupine Band Aid pomagati lačnim v Afriki. Leta 1985 je bil pobudnik odmevnega koncerta Live Aid, 20 let pozneje pa koncerta Live 8.

Live Aid koncerte je leta 1985 videlo 1,5 milijarde ljudi, zbrali pa so več kot 150 milijonov funtov pomoči. Namen koncerta Live 8, ki je potekal na desetih lokacijah, pa je bil vršiti pritisk na srečanje voditeljev držav G8 in ozaveščati svet o težavah sodobne Afrike. Bob Geldof je še vedno predan dobrodelni dejavnosti in je svetovalec One Campaign, ki jo je ustanovil pevec skupine U2 – Bono. Sodeluje pa tudi pri Africa Progress Panel, ki ga je ustanovil Kofi Annan. Zaradi dobrodelnega dela in ozaveščanja o revščini je prejel številne častne doktorate, nagrade in priznanja. Leta 1986 mu je kraljica podelila viteški naziv, leta 2005 pa je prejel tudi nagrado za življenjsko delo Brit Award.

Glasbeno ustvarjanje

Rodil se je 5. oktobra 1951 na Irskem, in ko je bil star le šest let, je njegova mama Evelyn umrla zaradi notranjih krvavitev. Obiskoval je Blackrock College, kjer so se vrstniki norčevali iz njega zaradi slabega igranja ragbija in sred­njega imena Zenon. Nekaj časa je delal kot glasbeni novinar, leta 1975 pa je postal pevec skupine The Boomtown Rats, ki je dosegla velik uspeh s pesmijo I Don't Like Mondays. Pesem je napisal po masakru na osnovni šoli v San Diegu, saj je morilka Brenda Ann Spencer dejala, da je bil njen edini motiv za umor to, da nima rada ponedeljkov in da ji je to popestrilo dan.

Z besedilom pesmi je Geldof poskušal pojasniti motiv oziroma pomanjkanje motiva in nesmiselne razloge za to grozljivo dejanje. Leta 1986 je zapustil skupino in nadaljeval samostojno kariero. Njegova prva plošča je bila dokaj uspešna in na njej sta se znašli pesmi This Is The World Calling in The Great Song of Indifference. Nekaj časa se je ukvarjal tudi z igralstvom. Leta 1982 je nastopil v glavni vlogi kot Pink v filmu The Wall skupine Pink Floyd. Po organizaciji koncerta Live 8 pa je nadaljeval z glasbenim ustvarjanjem in nastopanjem.

Življenje, prežeto z bolečino

Njegovo zasebno življenje je zaznamovano s tragičnimi usodami žensk, ki so mu bile izjemno blizu. Svojo veliko ljubezen Paulo Yates je spoznal, ko je bila oboževalka njegove skupine The Boomtown Rats. Par sta postala leta 1976, ko ga je presenetila z obiskom v Parizu, kjer je nastopal s svojo skupino. Preden sta se poročila, se jima je leta 1983 rodila hči Fifi Trixibelle Geldof. Ime Fifi je dobila po njegovi teti. Po desetih letih razmerja sta se Bob in Paula poročila, njegova poročna priča pa je bil Simon Le Bon, pevec skupine Duran Duran. V zakonu sta se jima rodili še dve hčerki, Peaches Geldof in Pixie Geldof. Bob Geldof je nekoč dejal, da se njegovim otrokom zdi njegova glasba neumna in da se ga sramujejo.

Leta 1995 je Paula zapustila Geldofa zaradi pevca skupine INXS, Michaela Hutchencea, ki ga je spoznala že deset let prej, ko je delala kot novinarka. Z Bobom sta se ločila leta 1996, ko se je Paula preselila k Michaelu, s katerim je imela še eno hčer, Tiger Lily Hutchence. Toda njuno ljubezen je prekinila tragedija. Michael je namreč v hotelski sobi leta 1997 naredil samomor. Po njegovi smrti sta morala Paula in Bob podati izjavo na policijski postaji, saj sta na dan njegove smrti oba govorila z njim po telefonu.

Paula Yates je leta 2000 umrla zaradi prevelikega odmerka heroina in po tem je Geldof posvojil njeno hčerko Tiger Lily, ki je prevzela tudi njegov priimek. Kot skrbnik in oče štirih hčerk je postal zagovornik očetovskih pravic. Toda tudi njegovo očetovsko vlogo je zaznamovala tragedija, saj je leta 2014 njegova 25-letna hčerka Peaches Geldof, prav tako kot njena mama, umrla zaradi prevelikega odmerka mamil.

Bob Geldof

Peaches je bila kolumnistka, televizijska voditeljica in manekenka, ki ni nikdar prebolela smrti svoje mame. V nekem intervjuju je dejala: »Spomnim se dneva, ko je moja mama umrla in še vedno težko govorim o tem. Naslednji dan sem odšla v šolo, ker je moj oče vztrajal pri tem, da moram biti mirna in nadaljevati življenje. Odšla sem torej v šolo in se pretvarjala, da se nič ni zgodilo. Vendar se je zgodilo in takrat nisem žalovala. Niti jokala nisem na njenem pogrebu, ker sem bila popolnoma otopela. Žalovati sem začela šele, ko sem bila stara 16 let.«

Peaches je bila dvakrat poročena. Z drugim možem se je poročila v isti cerkvi kot njena starša in z njim je imela dva sinova, ki sta bila stara le eno in dve leti, ko je umrla. Boba Geldofa je njena smrt zelo pretresla. V intervjuju za BBC je priznal, da je njeno smrt na neki način pričakoval: »Vračam se nazaj v preteklost, v glavi si vrtim vedno iste prizore in se sprašujem, kje in kdaj bi lahko ravnal bolje. Vedel sem, da je začela spet jemati mamila, in pogovarjal sem se z njo o tem.« Dodal je, da je ni mogel prisiliti, da bi si pomagala.

Bob Geldof je po izgubi (bivše) žene in hčerke vendarle našel mir in srečo ob francoski slikarki Jeanne Marine, s katero je v zvezi že skoraj 20 let, pred dvema letoma pa se je z njo poročil. Pri spopadanju z bolečino pa mu je nedvomno pomagala tudi glasba. 

Besedilo: Danaja Lorenčič // Fotografije: Profimedia

Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču